Emine’ de daha kucucuk yaslardayken bir duygusallik baslamistisakin ve sessiz bir kizdi ailenin ilk cocuguydukendinden sonra bir erkek ve daha sonra bir kiz kardesi olmustu.Anne ve Babasi birbirlerini severek evlenmislerdine varki her ikiside bir birini cok kiskanirlardilarbu sebebdende evde zaman zaman ufak tefek tartismalar ve munakasalar olurdubazen Anne bagirir Baba susardi bazende
Baba soylenir Anne karsilik verirdi.Onlarinkide degisik bir sevgi turuydu.

..Emine 10 yaslarina girmisti ilk okula gidiyordu Annesini ve Babasini cok seviyordu onlar Emine’nin kahramanlariydilarilahlariydilarokulda arkadaslariyla konusurken hep benim annem benim babam derken kelimelerin uzerine basarak soylerdi…Bir gun yine Annesi ve Babasi tartismaya basladilar aslinda munakasa edilecek ciddi bir Sorun da yoktuiste o arada Anne- kocasina yeter artik cok uzerime geliyorsunboyle devam edersen alir basimi giderim dedi.Emine’nin gozu kitapta ama kulagi onlardaydibirden yerindan firlayip Annesinin eteklerine sarildi ve ne olur gitme Annecigim seni cok seviyorum sakin beni birakip gitme deyip aglamaya basladi.Annesi soyledigi seyin ciddi olmadiniasla cocuklarini birakip gidemiyecegini soyleyip Emine’yi bagrina basti saclarini optu ve dersinin basina gonderdi.
…Ailenin munakasalari bir turlu bitmiyorduAnne ve Baba munakasa edip kisa bir zaman sonra yaptiklarini unutuyorlardiBoyle zamanlarda Emine gozlerini onlardan ayiramiyordu ve Annesinin bir gun evi terkedecegini zannediyordubu hissiyat Emine’yi yalnizliga dogru suruklemeye basladiailenin kucuk kavgalari onu cok etkiliyordukucuk yasinda belki bir seyleri anlamiyordu ama $uur altinin etkisinin icine surukleniyordu.

….Ders calisirken bo$ deftere bir seyler yazmaya basladievet $iir yazmaya basladibir kac deneme yapti yazdiklarindan pek hoslanmadiysada $iir yazma denemesi hosuna gittiderslerini calistiktan sonra bos kagitlar uzerinde $iir denemelerine devam etti sevmeye baslamisti $iir yazmayipencerden bahceye bakarken agacin uzerinde oturan kucuk bir serceyi gordu ve benim **** minik sercem**** adli bir kac misralik ilk siirini yazdi.
…Bir kac yil gecti Emine $iirlerine devam etti yazarken hayal Alemlerine daliyorbazen gozlerini kapatiyor biraz dusunuyor ve bir kac satir yaziyordu.
..Anne ve Babasinin munakasalari hic bitmek bilmiyor sanki omur boyu surup gidecek gibi devam ediyordu…Bir gun Babasida-- Annesineyeter artik biktim senin bu luzumsuz kiskancligindan hic huzurlu gunumuz olmuyorbazen bu evde nasil durupda sana katlandigima hayret ediyorumboyle devam edeceksek bende basimin caresine bakarim dedi..
..Emine yine bir kosede kulak misafiri oluyordubu seferde Babasinin kendilerini terkedecegini zannedip kendini yatak odasina atip hungur hungur agladicok cok agliyan bir cocuk degildiAkittigi goz yaslarinin kendisini rahatlatmiyacaginin farkina variyordu Aksine oturup $iir denemesi yaptigi zaman sanki her seyi unutup kendini degisik bir dunyanin icinde gorurdu yazaryazar yirtardi sonra yeniden baslardi beyenecegi bir $iir yazmak bazen sayfalarca beyaz kagida ve saatlere maal olurdu ama onun icin muhim degildi.

Yazdigi $iirler defterler doldururken Emine’ de bir hanfendi olup ciktiliseyi bitirdiUniversite $ansi olmadi calismaya basladi gerek okul yillarinda gerek calisma yillarinda yazdigi siirleri arkadaslarina gosterirdi kimileri okur kimileri aldiris etmezdi yine bazilarida siirlerini cok duygulu bulurlardi..

…Emine yirmi yasina girince bir gurbet memleketinden kismeti ciktikadere inaniyordu bu benim kaderim deyip kismetine evet dediguzel bir dugunle dunya evine girip e$ oldubir kac ay sonrada kocasinin yasadigi memleketeyeni vatanina gittidegisik bir ulke degisik bir kulturolmasina ragmen buradada $iirlerini yazmaya devam ettibir zaman sonra o ulkedede is bulup calismaya basladibos zamanlarinda siirlerine kafa yordu..
…Bir gun kendi yazdigi $iirleri sadece esi ve kendisinin okudugunun farkina vardibir seyler yapmak istiyor ve $iirlerinin baskalarinin tarafindan da okunmasini istiyordubir dostlari sayesinde sanal alemiyle bulustubu sanal dunyasinda binlerce paylasim forumlari-siteleri vardi forumlara uye olup bos kaldigi saatlerde $iirlerini yuklediyuzlerce kisi okudu kimileri tesekkur ettikimileri es gecti….Yillar ilerlerken Eminede $iir yazmaya dur demedifirsat buldukca yazdien guzellerini en beyendiklerini Boardlara yukledi..

..Oyle- boyle yillar gelip gecerken bir gun e-mail adresine bir mesaj geldibir yayin evinin sahibi tesadufen bir sitede $iirlerini gormus Okumus cok dikkatini cekmisSahibini merak edip Emineyi bulmus ve arzu ederse en beyendigi siirlerden 150 tanesi kendilerine gondermesinisiirleri gozden gecirdikten sonra$artlar uygun olursda kitap haline getirebileceklerini yazmis.
..Emine once $ok oldu boyle bir sey beklemiyorduonce cok sevdigi E$ine danisti sonra yayin evinin sahibine mesaj atip siirlerini gonderebilecegini yazdi..
..Emine o kadar cok $iir yazmistikihangi siiri ve siirleri secmesi gerektigini bilemiyorduEsiyle tam iki hafta ugrastilar beyendikleri 200 kadar siiri kitap evine gonderdilersonrada heyecan icinde beklemeye basladilar Gercekten Emine’nin heyecani tavan yapiyordukitap yapacaklarmiydi ?yoksa Kabul etmeyip siirleri gerimi gondereceklerdi? aradan 3 hafta gecti yayin evinden hic ses cikmadibir hafta daha bekledikten sonra Emine mesaj gonderip durumu sordu-- kitap evi- editorlerin siirleri incelediklerini ve bu islerin zaman alacagi icin sabirli olmasini ve buyuk bir sabir icinde beklemeleriniAlinacak karar icinde henuz bir tarih veremiyeceklerini mesaj la ilettiler.

..Hayat devam ediyor Emine isine gidiyorevinin isini yapiyor artan zamanda $iir yazmaya calisiyor ama yazamiyorduakli-fikri hep yayin evindeydigerci yayin evi sahibi $iir kitaplarinin cok para kazandirmadigini soyleyip buyuk paralar umitlerine kapilmayiniz demisti..Emine’nin gozunde para meselesi yok gibiydi o sadece $iir kitabinda kendi ismini gormek istiyordupiyasa $iir yazan $airlerle doluydukitapcilarin raflarindaysa binlerce $iir kitaplari vardi.
..Gunler geciyor kitap evinden bir cevap gelmiyorduEmine de umitlerini kaybetmek uzereydiikide bir kocasina-- yok ya bunlar benle dalga geciyorlar kitap filan basmiyacaklar belkide siirlerimi degistirip basacaklar filan diyordu..

..Aradan sabirsizlik icinde sekiz ay gectibir is donusunden sonra Emine mail kutusuna baktibasligi gorunce birden heyecanlandi E-MAIL Yayin evinden gonderilmisti.derin bir nefes alip maili okumaya basladi--kitap evi 90 tane siirini sectiklerini ve kitap haline getirmeye karar verdikleriniayni zamanda kitap basligi icin kendisine isim secme hakki verdiklerinisonrada ilave olarak baski sartlarini sozlesme sartlarini yazmislardi. Sozlesme sartlari Emine’nin umurunda degildi bir kurus bile vermeseler de kitabim basilsin diyecek kadar iyimserdi..sozlesmenin altlarinda kitap evinin telif hakki icin odeyecegi parade belliydi cok azdibu kitabi basmakla kendimizi riske atiyoruzkitap okuyucu bulmazsa zarar ederiz deniliyordu…
..E$i eve geldikten sonra beraberce maili bir kac defa gozden gecirdilersartlari Kabul ettilerne olursa olsun Emine kitabin basilmasini istiyordubiraz sakinlestiler yemeklerini yediler ama Emine’nin kafasinda kitabin ismi ne olsun sorusu yuzuyorduEmine E$ine donupkitap ismi icin bir fikrin varmi hayatim diye sordu…Esi tv izliyordubiraz dusuneyim aklma guzel bir isim gelirse sana soylerim dedi
..Emine bulasiklari yikamak icin mutfaga gitti bulasiklara giristi kocaman bir tencereyi durularken Esi yanina gelip beline sarildi sonra kulagina egilip ..Yaz be gulum dedi… Emine ne dedin ne demek istiyorsun anliyamadim dedi Esi daha net bir sekilde $iir kitabinin adi yaz be gulum olsun diyorum dedi.hemen orda bu ismi Kabul ettiler.