Kurallar

• Forumda yazılan mesajlardan tamamen yazan forum üyesi sorumludur. Şahısların yazdıkları yazılardan dolayı www.foruminci.net adminleri yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.
• Hukuk kökenli olmadığımız gibi metinde eksikler bulunabilir eksikler bulunması ilgili kuralın geçersiz olduğu anlamına gelmez.
•
www.foruminci.net yönetimi olarak önceden haber vermeksizin kuralları kısmen veya tamamen değiştirme hakkımız mahfuzdur.
• Kurallar ve ilkeler hakkındaki görüşlerinizi-eleştirilerinizi forum yöneticilerine çekinmeden iletebilirsiniz. Bu metin forum üyelerinin istek ve taleplerine göre yenilenebilir
• Üye olan her kez bu kuralları okuyup kabul etmiş sayılır. Yeni üye olunması ya da kurallardan haberdar olunmaması kuralları ihlal etmek için geçerli bir neden değildir. Kurallar dönem dönem güncellenir ve üyeler periyodik olarak kural listesini gözden geçirmelidirler.
• Bazıbölüm ve alt bölümlerinin kendilerine özgü kuralları ya da dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. O bölümlere mesaj gönderilmeden önce bu kurallar okunmalıdır. Sabitlenmiş tüm konulara göz atmanız önerilir.
•
www.foruminci.net ile ilgili tereddüte düştüğünüz sormak istediğiniz ya da şikâyetçi olduğunuz bir konu olduğunda foruma yazmak yerine Bize Ulaşın formunu kullanınız.
• Yeni bir konu açılmadan önce o konunun daha önceden açılıp açılmadığını anlamak amacıyla forumda “Arama” yapılmalıdır ve bu üyenin görevidir. Her konu ilgili forum kategorisine açılmalıdır.
• www.foruminci.net de verilen mp3 klip film program v.s. tanıtım amaçlı olup fragman niteliğinde olmalıdır. Telif hakkı içeren herhengi bir program.film müzik dosyası veya illegal içeriğe sahip her türlü konu paylaşımı kesinlikle yasaktır üyelerin eklemiş olduğu konuların telif hakkı içermesi neticesinde
www.foruminci.net adminleri yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz ve üye forumdan süresiz uzaklaştırılır.

Yaptırımlar

• Türkiye Cumhuriyeti karşıtı ve dini konularda rahatsızlık yaratacak tüm materyallerin kullanımı yasaktır (Yazı sembol resim ses dosyası video flash animasyon...).
• Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e onun ilke ve inklaplarına ters düşen hakaret içeren ya da rahatsızlık yaratabilecek her hangi bir ima'da bulunan her türlü meteryalin(Resim yazı video animasyon sunu vs...) paylaşımı kesinlikle yasaktır. Bu tarz paylaşımda bulunanların mesajları silinecek ve uyarılmaksızın forumdan süresiz olarak uzaklaştırılacağı gibi gerekli görüldüğü takdirde üyelik bilgileri adli makamlara bildirilecektir.
• Üyeler birbirlerine ve yetkililere karşı saygılı olmak zorundadırlar. Özel mesajlaşma sistemi dâhil forumun hiçbir bölümünde genel ahlak kuralları ihlal edilemez başkaları rahatsız edilemez.
• Flood yapmak yasaktır. Mesaj gönderdikten çok kısa bir süre sonra aynı konuya tekrar mesaj göndermek yasaktır. Eklemeler ve düzenlemeler “Düzelt” tuşu kullanılarak yapılmalıdır. Yalnızca ilk 30 dakika içinde mesajınızı düzenleyebilirsiniz 30 dakika geçtikten sonra düzenleme yapmanız gerekirse bir yetkiliye ulaşınız. Resimler boyutlarına göre ve flood kuralı dâhilinde eklenmelidirler. (Mesaj başına 3’er 5’er ya da 10’ar adet gibi)
Gizlilik:
• Foruma üye olurken girdiğiniz kişisel bilgiler sadece forum adminleri tarafından görülecektir. Girmiş olduğunuz bilgileri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. (kullanıcı adı hariç)
• Her üyenin yalnızca bir hesabı olabilir. Üyelik istenildiği anda iptal ettirilebilir. Üyelik iptali için Admin’e özel mesaj yoluyla ulaşmanız gerekmektedir. (10 mesajdan daha fazla mesaja sahip üyelerin üyelik iptali talep etmesi durumunda sitenin teknik özelliklerinden ve forumda çöp mesaj barındırmak istememizden dolayı kişinin email adresi ve verdiği kişisel bilgiler silinir hesabı pasif hale getirilir mesajları sistemde kalacaktır.
• Toplumumuzda "belden aşağı" olarak tabir edilen nick avatar imza ve yazışma yapanların mesajları/imzaları/avatarları ilk etapta düzenlenecek ve üye uyarılacak; ikinci seferde ise üyeye haber verilmeksizin üyelik bilgileri askıya alınacak veya silinecektir.
• Okunmayı bozan rengârenk büyük boyutlu ve uzun imza kullanan üyeler ilk etapta özel mesaj ile veya duyuru odasına gönderilen genel uyarı mesajı ile uyarılacak; imzalarını kısaltmaları talep edilecektir. Gerekirse imza bölümünü kapatma hakkına sahip olduğumuzu hatırlatmak isteriz.
• Forumda Özel Mesaj sistemi dahil diğer üyeleri rahatsız eden bilerek ve isteyerek foruma zarar vermeye çalışan veya her hangi bir forum kuralını üyeliğin yasaklanmasına kadar varabilecek şekilde ihlal eden üyelerin tüm iletişim bilgileri ve gerçek kimlikleri dahil ceza alan kullanıcılarda yayınlanabilir. Foruma üye olan herkes bu kuralı baştan kabul etmiş ve forum kurallarının ihlali durumunda kişisel bilgilerininin herkese açıklanmasına izin vermiş kabul edilir.
•
www.foruminci.net'e atılan mesajlara gereksiz cevap veren konuyu dağıtan ve ortamı seviyesizleştiren üyelerin mesajları silinecek ve uyarılacaklardır. Belirli bir uyarı seviyesine ulaşan üyelerin üyelikleri otomatik olarak askıya alınır veya silinir. Yöneticiler bunun tekrarlanması halinde uyarının en üst seviyeye ulaşmasını beklemeden üyenin kaydını forumdan silebilir.
• Bu forumları her kesimden insanların takip ettiğini unutmayınız. Genç arkadaşlar bayanlar anneler ve babalar bu forumlarda bilgi almak için bulunuyorlar. Lütfen yazışmalarınızı yaparken bunları göz önünde bulundurmaya özen gösterin. Bozuk Türkçe ile yazılmış mesajlar uyarılmadan silinecektir. Eğer üye ısrarla bozuk Türkçe ile mesaj yazmaya devam ederse üyeliği silinecektir.
• Forumlarda kişisel-kurumsal ticari kaygılar içeren mesajlar atılamaz. Bu tip mesajlar moderatörlerce incelendikten sonra haber verilmeksizin silinecektir.
İmza İçerikleri ve İmzalara resim eklenmesi
• İmzalarda renkli değişik fontlu değişik boyutlu yazılar yazmak yasaktır. Koyu italik veya altçizgi özellikleri imzada gerektiğinde kullanılabilir.(İmzalarınızda özellikle spor ve siyasi içerik yasaklanmıştır.)
• Yabancı bir internet adresine imzadan bağlantı vermek ve genel forum kurallarına aykırı imza kullanmak yasaktır
• İmzada bilgisayar özelliklerini vermek yasaktır. Birçok üyemiz imzaların sayfalardaki yazılardan daha uzun olması sebebiyle forumda kullanılan imzaları kapatmaktadırlar. Bu sebeple imzalara yazılan bilgisayar özellikleri çoğu kullanıcımıza gözükmemektedir.
• Göz ve beynin mesaj ile rengârenk imzaları ayıklamakta zorluk çekmesindenDial-up kullanıcılarına sıkıntı vermesinden Forum haricindeki bir siteden link verilmesi nedeniyle sayfayı görmek isteyenin bir de harici siteyi beklemek zorunda bırakılmasından Piksel olarak en x boy ölçülerinin kontrol edilememesinden İmzalara avatarlara ve diğer şekilsel "süslere" değil de paylaşılan bilgi dozajına sinyal gürültü oranına önem veren bir yönetim olmasından dolayı karşıyız.
Mesaj Atılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
• Arama yapın: Sorduğunuz soru daha önce
www.foruminci.net de sorulmuş olabilir ve sorunun çözümü geçmiş mesajlarda yer alabilir. Eğer sorununuzun spesifik olmadığını düşünüyorsanız www.foruminci.net Forum'larının Arama özelliğini kullanınız. Sağ üst köşedeki menüden ARAMA bölümüne ulaşabilirsiniz.
• Düzgün Türkçe kullanın: Bu forumları her kesimden Türk'ün ve Türkçe dili konuşan insanların takip ettiğini unutmayınız. Bozuk Türkçe ile yazılmış mesajların forumda kirlilik yarattığı gibi hiç bir üye tarafından da bozuk Türkçe ile yazılmış mesajları deşifre edilmek zorunda değildir.
•
www.foruminci.net de mesaj yazabilmenin ilk kuralı düzgün Türkçe kullanmaktır.
• Söyleyecek sözünüz yoksa mesaj yazmayın: Sırf mesaj atmış olmak için mesaj yazmamalısınız. Sadece gülücük içeren mesajlar “+1” gibi kirlilik yaratan mesajlara yönetim olarak tolerans tanımamaktayız.
•
www.foruminci.net de mesajlara resim eklenebilir. Web üzerindeki bir resme link vererek bu işlem yapılmaktadır. Mesajlarla eklediğiniz her resmin sayfanın açılmasını zorlaştıracağını unutmayın. Resimleriniz büyükse bunları ufaltarak göndermeniz mantıklı olacaktır.
• Mesaj yazarken okunması ve anlaşılmasının kolay olması açısından büyük-küçük harf ve yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Büyük harflerle yazmanın net kullanıcıları arasında bağırmak anlamına geldiğini noktamala işareti olmayan metinlerin ise okumayı işkence haline getirdiğini unutmayın.
• Doğru konu başlığı seçin:Yardım istediğiniz mesajlarınızda "ACİL YARDIM" veya "YARDIMA İHTİYACIM VAR" gibi başlıklar kullanmak yerine sorunu kısaca belirten başlıkları kullanmalısınız. Düzgün ve açıklayıcı konu başlığına sahip olmayan konular hem arama işlemini etkinliğini azaltacak hem de mesajınızın çok daha az kişi tarafından okunmasına neden olacaktır.
• Detay belirtin:Sorun belirten mesajlarınızda sistem özellikleriniz gibi gerekli olabilecek detayları olabildiğince açık bir şekilde yazmanız yine sorununuza çabuk çözüm bulunması açısından önemlidir. Aksi halde boşu boşuna mesaj trafiği oluşacaktır ve konunun silinmesine neden olacaktır.