TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ
Amacı:
Bölümünün amacı gençleri çağdaş bilgi beceri etkin karar verme teknikleri; olanakları ve zorlukları tanımlama yetisi ile donatarak bugünkü ve gelecekteki konaklama yiyecek-içecek ve seyahat sektörlerine çağdaş eğitim ve staj gibi sektörel deneyim olanaklarıyla hazırlamaktır. Turizm ve Otel İşletmeciliği programı Turizm endüstrisinin iki temel alanı olan Otel İşletmeciliği ve Seyahat Yönetimi alanında nitelikli insan gücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Öğrenim:
Turizm ve Otel İşletmeciliği lisans programının ilk yıllarında; Matematik Hukuk İstatistik ve Muhasebe gibi temel iktisadi derslere yer verilir. Daha sonraki yıllarda; Turizm İşletmeleri ve Yönetimi Pazarlama Personel Yönetimi Turizm Pazarlaması İş Hukuku Halkla İlişkiler ve Yabancı Dil konularında eğitim sürdürülür. Lisans eğitimi boyunca dersler teorik ve daha çok uygulamaya yönelik olarak yürütülür. Eğitim süresi 4 yıldır.

Aranılan özellikler:
Bu bölüme girebilmek için özel bir şart olmamakla birlikte bu sektörde başarıyı yakalamak için düzgün fizik güleryüz sabır hoşgörü sahibi olma ve çok iyi derecede yabancı dil bilme gibi özellikler gerekir. Turizm ve otelcilik sektöründe çalışmak isteyenler ayrıca insanlarla iyi ilişki kurabilmeli kültürlü ve dinamik olmalıdırlar.

Kariyeri:
Mezunları oteller yiyecek - içecek işletmeleri tatil köyleri seyahat acenteleri tur organizasyonları ulaşım işletmeleri gibi kurum ve kuruluşlarda çalışma olanağına sahiptirler.