Osmanlı'da içki

Hadi Canım Sen de...Mümkün Değil...
İçerse bir Atatürk içer zaten...
Ecdad insan değil evliyalar topluluğu... "Fatih Sultan Mehmet'in saltanat döneminden beri İstanbul'da meyhanelerin bulunduğu ve bunların Bizans döneminden kalmış oldukları çeşitli kaynaklarda yer almaktadır. Bu kaynaklardan bazıları o dönemde İstanbul meyhanelerinin dünyaca ünlü olduklarını yazar.
Osmanlı döneminde de içki denilince akla gelen önce şaraptı ancak giderek Rakı ağır basmaya başladı.
Rakı’nın ilk kez nerede kimler tarafından üretildiği kesin olarak belgelerle belirlenememiştir. Ancak Rakı’nın ilk kez Osmanlı topraklarında üretildiği neredeyse tüm dünya ülkelerince kabul edilmektedir."
Ağzından salyalar akıtarak içki üzerinden Atatürk'e saldıran bir kesim var.
Peki başarıyorlar mı ? Hem de nasıl...
Şu an bu yazıyı ''Yok canım ne alakası var. İsteyen içer isteyen içmez. Ne var ki bunda...'' diyen bir kitle okuyor farkındayım.
Peki onlar ? Ağzı salyalılar...
Bu kitlenin üzerine mi oynuyor sanıyorsunuz (!)
Daha ortaokulda okuyan çocuklara...
Karşılaşmışsınızdır mutlaka. Çocuk size sorar....
''Atatürk içkiden ölmüş doğru mu?''
''İçkiden ölmek''
Gel de açıkla....

Onu geçtim. Bomonti şimdilerde atağa kalkmış sanırım.
Nereye baksam bir Bomonti birasıdır gidiyor.
Kalabalık ortamda ''Bu Osmanlı'daki ilk bir bira fabrikasıdır'' demenin hazzını anlatamam....
Suratlarda ''hadi canımlı'' bakışlar...
Sizce neden...
Çünkü içki 29 Ekim 1923'te bulundu.. ''Onlara göre''....
Öncesinde üzüm suyu bile içilmezdi....
Bakınız ne geldi aklıma....Erdek Rakısı....
19. yüzyılın popüler rakı markası.
Hatta gazetelere ilan vererek pazarlanıyor.
O da bir şey mi...
Abdülhak Şinasi Hisar da Erdek Rakısı'nın Umurca Rakısı ile birlikte dönemin en iyi rakılarından biri olduğunu söylüyor.
Neyyy...Bir de Umurca Rakısı mı var (!) Vah benim talihsiz ecdadım...
Tamam susalım en iyisi...
Türkiye'de ilk rakı fabrikasının 2.Abdülhamid döneminde padişahın Başmabeyincisi ve Maliye Nazırı Sarıcazade Ragıp Paşa'nın Çorlu'daki Umurca Çiftliğinde kurulduğunu hiç anlatmayalım.
Sırası değil çünkü...
Neden...
Çünkü Atatürk içki içer. Biz ona saldıralım....

Ahmet Özgür Türen