Programın Amacı
Kozmetik teknolojisi programının amacı kozmetik ürünleri üreten firmalara pazarlama tanıtım satış alanlarında çalışacak uygulama ve çeşitli yönetim kademelerine mühendis ile işçiler arasında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Kozmetik teknolojisi programında okutulan dersler; fizik kimya matematik gibi temel derslerin yanı sıra kozmetiğe giriş kozmetik üretim teknolojisi proje kozmetik ve insan vücudu endüstriye mikrobiyoloji organik kimya işletme iş hukuku pazarlama teknikleri gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler
Kozmetik teknolojisi programında okumak isteyenlerin kimya dalına ilgili ve bu alanda başarılı başkaları ile iyi iletişim kurabilen araştırıcı yenilikçi dikkatli ve sabırlı kişiler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Kozmetik teknolojisi programından mezun olanlara “Kozmetik Teknikeri” unvanı verilir. Kozmetik teknikeri koku ve makyaj malzemesi üreten işletmelerde kimya mühendisine yardımcı olarak görev yapar.
Çalışma Alanları
Bu bölümden mezun olanlar kozmetik ürünleri üreten kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi kendi iş yerlerini de kurabilirler.