Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: I. Kosova Savaşı nasıl gerçekleşti?

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

Standart I. Kosova Savaşı nasıl gerçekleşti?

I Kosova Savaşı nasıl gerçekleşti?

I Kosova Savaşı I Murat komutasındaki Osmanlı ordusu ile Sırp Despotu Lazar komutasındaki Haçlı ordusu arasında 1389 yılında gerçekleşen savaştır

Kosova Ovası’nda meydana gelen savaşı Bulgar Hırvat Arnavut Sırp ve Bosnalılardan oluşan orduyu yenen Osmanlılar kazanmıştır

I Kosova Savaşı’nın nedenleri

Osmanlı’nın Manastır Sofya ve Niş’in fethi ile devam eden Balkan fetihlerini durdurmak amacıyla Balkan hükümdarları güçlerini birleştirdi

Uç komutanı Şahin Paşa’nın Bosna seferi sırasında yenilgiye uğratılması ve 15 bine yakın askerinin öldürülmesinin ardından I Murat ordularını toplayarak sefere başladı

Haçlı birliğinde Bulgarların etkisini azaltmak için öncelikle Bulgaristan’a bir ordu gönderilerek güvenlik sağlandı (1388) Ardından Osmanlılar Kosova Ovası’na dek ilerledi

İki ordunun da büyük kayıplar verdiği savaşta Osmanlı ordusuna I Murat’ın yanı sıra şehzadeleri Beyazıt ve Yakup komuta ediyordu

Kaynaklara göre savaş sadece 8 saat sürdü ancak iki ordu toplamda 40-50 bin kayıp verdi

I Kosova Savaşı'nın sonuçları

Sırplar bu yenilgiyle topraklarındaki Osmanlı egemenliğini kabul ettiler

Ancak I Kosova’nın asıl sonucu savaşın kazanılmasının ardından yaralılar arasında dolaşan I Murat’ın bir Sırp tarafından öldürülmesidir

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

konuyu türk tarihine taşırsanız sevinirim.
    yanlışlıkla burda açtım konuyu.

Bu Konudaki Etiketler