Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
2. Sayfa - Toplam 14 Sayfa var BirinciBirinci 1 2 3 4 12 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 ve 132

Konu: Otomobil Hakkında Bilgiler

Senior Member Ragnar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Buji Bakımı Ve Temizliği

Bujilerin maksimum araçların 10 bin kilometre bakımında temizlenmesi kullanım şartlarına göre 15 bin – 30 bin kilometre arası değiştirilmesi gerekmektedir
    Ateşleme enerjisini yanma odasına taşıyarak elektrotların arasında oluşan elektrik atlaması ile sıkışmış hava yakıt karışımını ateşleyen Bujilerin maksimum araçların 10 bin kilometre bakımında temizlenmesi kullanım şartlarına göre 15 bin – 30 bin kilometre arası değiştirilmesi gerekmektedir.

Bujilerin ömrünü etkileyen unsurlar kötü yakıt ve motor sistemi ayarları olabilir. Genellikle araçların yaptığı teklemeler artış gösteren yakıt sarfiyatı geç hızlanma bujiden kaynaklanan sorunlar olabildiğinden bujilerin bakımı ve temiliği önemlidir.

Bujinizin bakıma veya temizliğe ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız;

Bujilerde ki tırnak aralığı kontrol edilmeli ayar bozuksa fabrika verilerine göre ayarlanmalıdır

Bujiler söküldüğünde yağ birikintisi varsa yanma odasına fazla yakıt giriyor demektir

Bujinin izolatör ucu elektrotları ve gövdesinde kurum varsa karbüratör veya enjeksiyon ayarında bozukluk var demektir

Buji elektrotları kaynamışsa ve üzerinde yabancı maddeler toplanmışsa zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme olmuş demektir

Bujiler alınan darbe sonucu hasar görmüşse

Buji değişimi veya temizliği sırasında dikkat edilecek hususlar;

Buji söküldüğünde silindirlere yabancı madde toz pislik gitesini önlemek için biraz gevetilip etrafının temizlenmesi

Buji çok sıkı takılmış ise dişlilere gelecek şekilde yağlanması ve silindir kafasına zarar vermeden bujilerin sökülmesi

Bujileri takarken bujinin ve motorun birbirine temas eden yüzeylerinin temizliği

Gevşek takılan bujiler silindir kompresyon basınçlarını düşürdüklerinden motorun çekişini düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırır

Bujilerin önce elle sonra yeni bujiler için 90 derece eski bujiler için 30 dereceyle anahtarla sıkılması gerekmektedir. Konik yüzeyli bujilerde anahtarla sıkma derecesi 15dir.

Buji kablolarını temizlik esnasında kontrol ediniz Buji kablolarında çatlak yanma sürtünmeden dolayı aşınma ve üzerinde yağ olmamasına özen gösteriniz

Buji kablolarınının birbirine temas etmemesine ve gereğinden uzun olmamasına dikkat ediniz

Aracınızın orjinal buji markasını kullanmaya devam etmeye özen gösteriniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Lastiğinizin Ömrünü Nasıl Arttırırsınız

Uygun olmayan hava basıncı ileride tamiri mümkün olmayacak hasarların yanısıra lastiğin düzensiz ve erken aşınmasına sebep olur. Hava basıncı lastik soğukken ölçülmeli ve mutlaka araç üreticilerinin belirlediği hava basıncı değerlerine uyulmalıdır.

Rot Ayarı
    Aracınızın mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki aksaklıklar nedeni ile direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu sadece lastiklerinizde ekonomik kayba neden olmakla kalmaz aynı zamanda aracınızın süspansiyon ve döner aksamına da zarar vererek zaman içerisinde yüksek mekanik tamir ve bakım masraflarına yol açar.

Balans Ayarı
    Jant ve lastiğinizin uygun olarak eşlenmemesi hızlı sürüş esnasında zıplama vuruntu salgı yalpa gibi konforsuzluklar hissetmenize neden olacaktır.

Rotasyon (Yer Değiştirme)
    Lastiklerinizin araçta takılı oldukları her değişik pozisyonda değişik aşınma hareketlerine maruz kaldıklarıdan periyodik olarak yerlerinin değiştirilmesi ömürlerini artıracaktır.

Diş Derinliği
    Sırt bölgesi lastiğinizin yola basan kısmıdır. Lastik eskidikçe çekiş azalır. Zamanla lastiğiniz üzerindeki desen aşınarak kullanılmaz seviyeye gelir. Diş derinliği 1.6mm'nin altına inmiş lastikleri kullanmak can ve mal emniyeti bakımından tehlikeli oldugu gibi bir çok ülkede kanunen de yasaktır.

Yük Miktarı ve Yükleme Biçimi
    Araç üreticisinin belirlediği araç taşıma kapasitesi (istiap hatti) üzerinde yüklemeler; lastiğin çabuk ısınmasına ; yanakomuz ve topuk bölgelerinde arıza vermesine ve hızlı aşınmasına sebep olur.Dengesiz yüklemeler de lastik ömrü üzerinde olumsuz etki yapar.

Fren Ayarı
    Fren sistemlerinizi araç üreticisinin tavsiye ettiği aralıklarla kontrol ettiriniz. Ayarsız frenlerlastiklerde düzensiz ve hızlı aşınmalarına neden olur. Ani ve sert frenlemelerde kuvvet dağılımı lastiğe göre farklı olacağından blok tipi aşınma olması ihtimali artar.

Araç Kullanım Şartlarına Uygun Lastik Seçimi
    Araç el kitabında belirtilen ebat ve kat muadilindeki lastikler kullanılmalıdır. Araç Hızı Araç kullanım hızı arttıkça lastiğin sıcaklığını yükselmesi sebebiyle sırt kauçuğu normale göre daha çok aşınma gösterir.

Lastik Eşlemeleri
    Aracın tüm lastiklerinin aynı ebat ve yapıda olması gerekir. Aynı aks üzerinde farklı yapı desen ve aşınmada lastik takılması halinde araç performansı olumsuz etkilendiği gibi lastik düzensiz ve hızlı aşınır.

Yol ve İklim Şartları
    Düzgün olmayan yol yüzeylerinde ve sıcak yaz aylarında lastik normale göre daha çok aşınma gösterir.

Lastik Performansı ve Ömürleri
    Bu faktörlere ilave olarak araç kullanıcısının sürüş ve fren kullanım alışkanlıkları ile aracın bakım seviyesi gibi diğer faktörlere de bağlı olarak değişiklikler gösterebilir.

Kısa Kısa
    Bozuk satıhlarda yüksek hız yapmayın
    - Uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken hava basıncını 2 PSI artırın
    - Stepne lastiğinizin basıncını da düzenli olarak kontrol edin
    - Kışın diş derinliğinin 3 mm'den az olması çekişi olumsuz etkiler
    - Çivili kış lastiği kullanımı özellikle buzlu ve karlı zeminlerde üstün çekiş ve tutunma sağlamakla birlikte; kuru zeminde tam tersi etki yapar
    - Aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız aracınızı takoza alın
    - Lastiğinizi parlatmak için petrol ürünleri içeren deterjan veya cilalar kullanmayın. Su ve fırça kullanılarak yapılacak temizlik lastikteki kimyasalların koruyucu bir film tabakası oluşturmasına yardımcı olur
    - Aynı aks üzerindeki lastiklerdeki farklı hava basınçları aracın düşük hava basınçlı lastik tarafına doğru çekmesine neden olur
    - Lastiğinizi kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının
    - Diş derinliği 1.6 mm ye düşen lastikleri mutlaka değiştirin
    - Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncını 2-3 psi artırın. Bu şekilde karda ve buzda daha iyi bir çekiş elde edersinizKullanmadığınız lastikleri şişirilmiş olarak depolamayın
    - Subap kapaklarını kapalı tutun
    - Kış şartlarında lastiklerinizin durumu ne kadar iyi olursa olsun; ani hızlanma ve ani frenden kaçının daima aracınızı viteste sürün mevcut lastik izlerini takip edin önünüzdeki araçla her zamankinden daha uzun mesafe bırakıp önce vites küçültüp sonra kısa aralıklarla pompalayarak fren yapın
    - Lastiklerinizin havasını her zaman lastik soğuk iken tamamlayın
    - Kış lastikleri kullanımına karar verildiğinde tüm lastiklerin değiştirilmesi tavsiye edilir. En azından çeker akstaki lastikler değiştirilmelidir. Araç üreticisi firma farklı bir öneride bulunmadığı sürece araçta kullanılan lastiklerin tümü aynı ebatta olmalıdır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Motor Yağı Değiştirme

--------------------------------------------------------------------------------

Aracınızın yağını kendiniz değiştirirerek harcamalarınızı azaltabilirsiniz; bu göründüğünden çok daha kolaydır
    Aracınızın yağını kendiniz değiştirirerek harcamalarınızı azaltabilirsiniz ve bu göründüğünden çok daha kolaydır. Ancak araç bakımı söz konusu olduğunda güvenlik herşeyden önce gelir. Yani bu konuda ister acemi ister deneyimli olun Uzmanların bu işi yapmanın en güvenli ve etkin yolu hakkındaki tavsiyelerine uyun. Aşağıda bu tavsiyeler adım adım yer almakta.

İhtiyaçlarınız

Yaklaşık 5 litre motor yağı (motorunuza uygun viskozite API performansı ve miktar için kılavuza bakınız.).

Yeni bir yağ filtresi birçok arabada çeşitli boylarda ""çevirmeli"" yağ filtresi olarak kullanılır. (Motor yağı satış noktalarında aracınıza uygun tip ve boydaki filtreyi bulabilirsiniz.)

Boşaltım tıpası anahtarı ya da (doğru büyüklükte) çatal anahtar ve bir yağ filtresi anahtarı. Bazı motorlarda satıcınızdan alabileceğiniz özel bir alete ihtiyaç olabilir.

En az 6-8 litre kapasiteli büyük bir boşaltım kabı ve bir huni.

Temiz bez parçaları el temizleme sıvısı ve/veya tek kullanımlık lateks eldiven.
    1. Adım - Yağınızı seçin
    Kullanıcı kılavuzunuz normal sürüş koşullarında tercih edeceğiniz belli bir yağ derecesi ve yağ değiştirmeden aracınızı kaç mil / km kullanabileceğiniz konusunda bilgi veriyor olmalıdır.

Ancak birbiri ardına yapılan kısa seyahatler dur-kalk tipi trafik veya karavan ya da römork hayatınızın olağan bir parçasi ise motorunuzdaki ekstra lekelenme daha kısa aralıklarla yağ değiştirmeyi gerektirecektir.
    Özel durumlar için kullanıcı kılavuzuna bakmayı ve tavsiyelere uymayı ihmal etmeyin.

2. Adım - Aracınızı hazırlayın
    Aracınızın altına girmeden önce özel güvenlik tedbirleri için kullanıcı kılavuzunuza mutlaka bakın.

Asla aracınızı yükseltmek için kriko kullanmayın - bu kesinlikle fazla dengesiz olacaktır. Taşınabilir tekerlek rampaları bu iş için ideal ve çok daha güvenlidir. Tekerlek rampaları aracı tam da sizin altına girebileceğiniz kadar bir eğimle kaldırır. Rampanın kullanım şeklini dikkatle uygulayın özellikle de güvenlik ile ilgili kısımlarını.

Zeminin düz olduğundan eminseniz aracı ön tekerlekler yükselecek şekilde rampanın üzerine sürün. El frenini çekin ve her iki arka lastiği tahta parçaları yardımıyla da kilitleyerek aracın kaymasını / hareket etmesini engelleyin.
    Aracınız manuel vitesliyse birinci vitese; otomatik vitesliyse "Park" durumuna getirin.

Soğuk yağ gerektiği gibi süzülmeyecektir; dolayısıyla işe başlamadan önce yağın sıcaklığını arttırarak normal işlem sıcaklığına getirmek için aracınızı sürün. Sonra motoru durdurun ve vakum oluşmasını engellemek amacıyla yağ dolum kapağını gevşetmek için motor kapağını kaldırın. Bu yağın alttan daha kolay boşalmasını sağlayacaktır.

3. Adım - Eski yağı boşaltın
    Aracınızın altındaki yağ boşaltım tıpasını bulun. Motor / yağ karteri ya da alt panın arka alt kenarında olmalı.

Boşaltım pan / tepsisini boşaltım tıpasının altına ve hafifçe arkaya doğru yerleştirin. Anahtarı kullanarak tıpayı saat yönünün tersine serbestçe dönene dek çevirin. Elle çevirmeye devam ederek tıpayı çıkartın. Bu noktada yağa dikkat edin çünkü aniden boşalabilir ve hayli sıcak olması kuvvetle muhtemeldir. Tıpayı tepsinin içine düşürmemeye çalışın ama düşerse de sorun değil.

Not: Boşaltım tıpalarının çoğunda conta yıkama parçası bulunur; bunu kaybetmemeye dikkat edin!

4. Adım - Yağ filtresini çıkartın
    Yağ filtresini filtre anahtarı ile saat yönünün tersine çevirerek gevşetin. Elle çevirmeye devam edin ve sıcak egzoza dokunmamaya dikkat ederek filteyi tamamen çıkartın.
    Yağ filtresi yağla dolmuş ve biraz ağırca olabilir. Dikkatle aşağı indirip motordan çıkartın ve içini boşaltım tepsisine boşaltın.

Not: Bazı yağ filtreleri yatay yerleştirilmiş olup gevşettiğinizde 200 ml'ye kadar kirli sıcak motor yağı sızdırabilir. Endişelenmeyin bu normal ama hazırlıklı olup yanınızda pek çok emici bez parçası buldurun.

5. Adım - Yağ filtresini değiştirin
    Bez parçasıyla motorun üzerindeki filtre yuvasının içi ve çevresini iyice silin.
    Sonra yeni bir filtre alıp parmağınızla mühür vazifesi gören sızdırmaz contaya (filtrenin yuvarlak kenarı) ince bir tabaka halinde (yeni ya da kullanılmış) yağ uygulayın.
    Yeni filtreyi dikkatle ince yağ hattına oturtup saat yönünde çevirerek yerleştirin.
    Yerine oturdu mu filtre kolayca takılacaktır. Filtreyi elle sıkıştırın ama aşırı sıkı olmamasına da dikkat edin.

Yağ tıpasını ve bakır contayı temizleyip hizalayarak yerine takın.
    Tıpayı elle çevirerek yerleştirin ve anahtar / kıskaç ile sağlamlaştırın. Yine aynı şekilde fazla sıkı olmamasına dikkat edin.

6. Adım - Temiz yağ ekleyin
    El frenini dikkatlice açın ve bırakın aracınız rampadan aşağı arkaya doğru yavaşça kayarak yer hizasına gelsin. (Bu noktada motoru çalıştırmayın yoksa çeşitli hasarlar meydana gelebilir.)

Motorun üzerinde genelde yağ tenekesi sembolüyle işaretlenmiş Yağ Dolum kapağını göreceksiniz. Kapağı açın ve motoru doğru seviyeye kadar doldurduğunuzdan emin olmak için çubukla ölçerek gereken yağ miktarıyla doldurun.
    Kapağı yerine takıp kenarlara akmış yağ varsa temizleyin. Motor çalışır çalışmaz yağ ışığı sönmelidir.

Motoru birkaç dakika çalıştırıp kapattıktan sonra yağ seviyesinin doğruluğundan emin olmak için çubukla bir kez daha ölçün. Bu aşamada biraz daha yağ eklemeniz gerekebilir bu normaldir.

Son olarak öncekiler kadar önemli bir adım da aracın altını sızıntı var mı diye kontrol etmektir - özellikle yağ filtresi ve boşaltım tıpasının altına bakın.

7. Adım - Kullanılmış yağdan kurtulun
    Bitti mi sandınız? Henüz değil! En son ve bazı açılardan en önemli adım aracınızdan boşalttığınız kullanılmış yağdan gerektiği gibi kurtulmaktır. Kullanılmış motor yağı zehirli atık niteliğinde olduğundan çevreye zararlıdır ve güvenli biçimde atılması hayati önem taşır.

Kullanılmış yağı güvenli şekilde nasıl atabileceğinize dair servisinize danışın. Servisteki teknisyenler bunu sizden alıp dönüştürülmesi veya güvenli biçimde atılmasi için gerekeni yapar; ya da sizi başka alternatiflere yönlendirebilecek çözümler önerirler.
    Her yağ değişiminin tarih ve km. bazında yazılı kaydını tutun. Böylelikle bir daha ne zaman yağ değiştirmeniz gerektiğini daha kolay bilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Lastik Değiştirme

--------------------------------------------------------------------------------

Hiç lastik değiştirmeniz gerekmedi mi? Şanslısınız! Ama araç kullanmaya devam ettikçe patlak bir lastikle karşılaşma ihtimaliniz artacaktır ve yolun kenarında takılıp kalmaktansa hazırlıklı olmak daha iyidir.

Daha önce patlak bir lastiği değiştirdiyseniz bile temel bilgilerden başlamak iyi bir fikirdir.

İhtiyaçlar
    Yedek lastik (iyi şişirilmiş olmasına dikkat edin)
    Bijon anahtarı
    Kriko
    İş eldiveni
    Yere sermek için muşamba naylon ya da birkaç çöp torbası

Geceleyin lastik değiştirmek için:
    Acil durum reflektörü / üçgen kedi gözü uyarı levhası
    Işık kaynağı / lamba
    Muhtemelen aracınızı alırken bunların bir kısmı da beraberinde gelmiştir ama lastiğiniz patlamadan önce bunların arabanızda bulunduğundan emin olun.

Adım adım lastik değiştirme

1. Adım - Güvenli bir yer bulun
    Lastiğiniz otoyoldayken patlayacak olursa değiştirmeye kalkmayın özellikle de yola yakın kenardaysanız. Otoyolun emniyet şeridinde duruyor olacağınız için servisi çağırmanız yerinde olacaktır.

Daha tenha bir yoldaysanız trafikten uzakta durmaya dikkat edin. Mümkünse aracı viraj yerine yolun uzun bir mesafe boyunca düz uzandığı bir noktada kenara çekmeye çalışın. Böylece trafiktekiler sizi daha kolay görür. Ayrıca yolun aşağı doğru eğimli bir noktasında değil aynı hizada ilerlediği ve krikoyla arabayı yükseltirken sorun yaşamamak için de zeminin sağlam olduğu bir noktada durmaya özen gösterin.
    İyi bir nokta bulunca aracı "park" durumuna (veya manuel vitesliyse uygun vitese) getirip el frenini çekin ve tehlike / uyarı farlarını yakın. Karanlıksa uyarı amacıyla üçgen reflektörü de yerleştirin. Anahtarı kontaktan çıkarmanız gereklidir ama lastiği değiştirirken kaybetmemeye dikkat edin.

2. Adım - Aletlerinizi çıkartın
    Muşamba veya naylon gibi bir malzemeniz varsa bunu değiştireceğiniz lastiğe yakın bir yere serip temiz bir çalışma ortamı yaratın. Eldiveniniz varsa giyin. Yedek lastiği bulun genelde arabanın bagajının alt bölmesinde olur. Ancak unutmayın ki bu çoğunlukla geçici bir lastik olup sizi en yakın servise götürmek ve orada daha sağlam bir lastikle değiştirilmek üzere "durumu kurtarma" amacıyla tasarlanmıştır. Yedek lastiğin tam nerede olduğu kullanıcı klavuzunda yazar. Kriko da yedek lastiğe yakın bir yerde olacaktır. Bunları eldivenler (lazımsa) el feneri ve bijon anahtarı (çoğu kriko aynı zamanda jantı çıkarma işlevini de görür) çalışma alanınıza taşıyın. Başlamaya hazırsınız.

3. Adım - Tekerlek bijonlarını çıkarmak
    Bunu araç halen yer hizasındayken yapmak krikoyla yükseltilmişken yapmaya oranla daha kolaydır. Eğer lastiğin üzerinde bir jant kapağı bulunuyorsa bilyelere ulaşmak için önce bunu çıkarmanız gerekir. Bunu kriko sapının düz yüzeyini ya da tekerlek kilidini kullanarak yapabilirsiniz. Eğer özel jant kapağı veya kilit vidaları kullanıyorsanız bunların nasıl çıkartılacağına dair kullanıcı kılavuzuna başvurun.

Bijonları çıkarttığınızda bijon anahtarının uyan tarafını vidalardan birine yerleştirip saat yönünün tersine doğru çevirin. Bilyeleri bir iki tur çevirerek gevşetin ama tümüyle çıkarmayın. Tüm bijonları bu şekilde gevşetin.

Eğer bijonlar çok sıkıysa ve elle açamıyorsanız anahtarın bir ucunu elle tutup diğer ucuna ayağınızla basmayı deneyin ama bunu yapmadan evvel anahtarın bijonu tam kavradığından ve sağlam durduğundan emin olun. Ayrıca sert bir nesneyi çekiç gibi kullanarak anahtara vurmayı ya da anahtarın ucuna bir parça boru takip uzatarak kuvveti arttırmayı deneyebilirsiniz.

4. Adım - Arabayı krikoyla kaldırın
    Kriko kolunu kriko üstündeki yuvaya takip saat yönünde çevirerek krikoyu yükseltin. Arabanın tabanına değecek yüksekliğe geldiğinde kriko noktasına (kullanıcı kılavuzunda söylendiği üzere ön lastiğin arkasında ya da arka lastiğin önünde) yerleştirin. Sonra kriko kolunu saat yönünde çevirerek aracı yerden yedi-on santim tam da yeni tekerleği değiştirmeye yetecek kadar yükseltin. Yükselttikten sonra elleriniz ve ayaklarınızı aracın altına gelecek bir yere koymayın.

5. Adım - Tekerleği çıkartın
    Bijonları kaybetmeyeceğiniz sağlam bir yere koyduktan sonra tekerleği iyice kavrayıp dışa doğru çekin ve çıkartın. Yere yatay şekilde koyup krikonun olduğu köşede arabanın gövdesi ya da süspansiyonunun altına gelecek şekilde yerleştirin. Böylece kriko kaysa bile araba yine de destekleniyor olacaktır.

6. Adım - Yeni tekerleği takın
    Yedek lastiği alıp kenarlarından tutarak yerine yerleştirin. Her bir bijonu elle yerine takın. Bunları aracı yere indirdikten sonra sağlamlaştıracaksınız. Eğer aracınızda bijon yerine civata (çivi gibi) kullanılmışsa tekerlekteki deliklerle janttaki delikleri hizaladıktan sonra ilk civatayı takın. İpucu - önce en tepedeki vida veya civatayı takarsanız işiniz kolaylaşır.

7. Adım - Arabayı alçaltın
    Önce patlak lastikli tekerleği aracın altından çekin (bkz. 5. Adım) Krikoyu ters yöne çevirerek aracı yere indirin. Kriko ağırlıktan kurtulunca krikoyu aracın altından çekin kolu tamamen kapatıp kenara koyun. Anahtarı bu sefer ters yöne çevirerek önce bir vida sonra diagonal olarak tam karşısına gelen bijon şekilde tüm bijonları iyice sıkıştırın. Hepsini sağlamlaştırdıktan sonra jant kapağını önce bir kenarını yerleştirip geri kalanı eliniz veya yumruğunuzla yerine oturtacak şekilde takın.

8. Adım - Yola dönün
    İşiniz bittikten sonra herşeyi toplayıp yola çıkın. Eğer geçici bir yedek lastik kullandıysanız fazla hız yapmayın ve en kısa zamanda bunu kalıcı bir lastikle değiştirin - çoğu geçici lastiğin belirli maksimum hız ve kullanım mesafesi limitleri vardır - kullanım kılavuzuna bakın. Ayrıca emin olmak için bijonları da servis elemanına kontrol ettirmeniz iyi olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Az yakıtla çok yol nasıl yapılır?

Gaz pedalıyla dost olun!

Halk arasında ağızdan ağza dolaşan bir deyim vardır. Açıkçası bu yakıt tasarrufu yapmanın altın kuralını ortaya koyuyor. Kesinlikle tahmin ettiğiniz gibi; “Gaz pedalına altında yumurta varmış gibi bas”. Hız yapmak için gaz pedalının sonuna kadar basmaya ihtiyaç yok. Bunun için otomobili fazla zorlamadan hızlandırmak ve hızı korumaya çalışmak yeterli. Otomobiliniz enjeksiyonluysa yokuş aşağı inerken gaza basmayın; ilerlemek için yer çekiminden faydalanın. Bilindiği üzere yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa enjeksiyonlu otomobiller yakıt tüketmiyor. Ancak yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Vites boşa atıldığında motora yakıt girişi kesilmediğinden tüketim devam eder. Ayrıca motor kompresyonu ortadan kalkacağından otomobili durdurmak güçleşir. Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi çalışmadığı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yokuş çıkarken az yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım hatta çeyrek gaz yapmak daha doğru olur. Hız sınırlarına uymaya ve gereğinden fazla hızlı gitmemeye gayret edin. 90 km/s'den sonraki her 1 km/s artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. Saatte 120 km hızla giden bir araç 80 km/s hızla giden bir araca göre yüzde 25 daha fazla yakıt tüketir. Ayrıca yakıt tüketimini artıran "saldırgan" sürüşten kaçının; ancak az yakıt tüketmek için çok düşük devirlerde de sürekli yol almaya çalışmayın. Çok düşük devirlerde kullanılan bir otomobilin motoru daha çabuk yıpranır; bu da yakıt tüketimini azaltarak yapılan tasarrufun tamir ve yedek parçaya verilmesine neden olur.

Rölantide ısıtmayın!

Motoru rölantide ısıtmak yakıt tüketimini artırır. Motoru çalıştırıp hemen yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı yakıt üç dakika rölantide çalışarak yaktığı kadardır.
    Yapılan bir teste göre 1.6 litrelik motor taşıyan kompakt sınıftaki bir otomobil 0 (sıfır) derece hava sıcaklığında marşa basıldığı andan 10’uncu kilometrenin sonuna kadar yaklaşık 4 litre yakıt tüketiyor. Motor normal çalışma sıcaklığına dört kilometre yol katedildikten sonra ulaşıyor ve tüketim fabrika verilerine yakın hale geliyor. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda kısa mesafelerde otomobil kullanmak yerine yürümeyi tercih edin.

Doğru viteste ilerleyin!

Birinci vites otomobile hareket vermek için tasarlanmıştır. Uzun süre bu viteste gidilirse yakıt tüketimi anormal miktara yükselir. Vites değiştirirken motorun üst devirlere çıkarmaktan kaçının. Her motorun maksimum devir sayısı ve en verimli çalıştığı devir aralığı vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakarak ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. Teknik verilerde "maksimum tork" adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az yakıt tükettiği devirdir. Otomobilden otomobile değişmekle birlikte genellikle 2000-4500 d/d aralığında olan maksimum tork devrinde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde yakıt tüketimi önemli ölçüde azalacaktır.
    Ancak hiç bir zaman fabrika verisi olarak açıklanan yakıt tüketimine ulaşmayı hayal etmeyin. Çünkü bu veriler 90 km/s hızda rüzgarsız ortamlarda tespit edilen verilerdir.

Otomobili yol ve trafik koşullarına uygun kullanın. Ne kadar kararlı ve sakin otomobil kullanırsanız o kadar az benzin tüketirsiniz ve otomobiliniz de o kadar az yıpranır. Otomobili akan trafiğin hızına uygun kullanın. Aksi kullanım sürücünün ani frenaj ve ani hızlanmalara ihtiyaç duymasından ötürü yakıt tüketimini artırır. Önünüzdeki araçla yeterli takip mesafesi bırakın. Sık sık şerit ve hız değiştirmekten kaçının. Yavaşlamak gerektiğinde örneğin kırmızı ışığa yaklaşırken hızı koruyup ani frenle durmak yerine ayağınızı gazdan çekerek otomobili motor kompresyonuyla yavaşlatıp hafif frenle durmak yüzde 15-20 oranında daha az benzin tüketmenizi sağlar.

Otomobilinizi hafifletin

Otomobilinizin üzerine monte ettiğiniz eşya yüklü portbagaj 100 km mesafede 2 litre boş portbagajsa otomobilin aerodinamik yapısını olumsuz etkileyeceğinden yakıt tüketimini ortalama 0.5 litre artırır. Hız büyüdükçe hava direnci o oranda artacağı için portbagaj kullanıldığında yavaş gitmek göreceli olarak yakıt tasarrufu sağlayabilir. Otomobile fazladan takılan aynalar süsler o otomobil için özel olarak üretilmemiş spoylerler ve benzeri hava tutucu herşey aracın aerodinamik yapısını etkileyerek yakıt tüketimini artırır. Açık camlarla yolculuk yapmaksa neredeyse otomobilin iç mekanının bir paraşüt görevi görmesine sebep olur. Açık camlar şehir içi ya da şehir dışı yolculuklarda yakıt tüketimini 100 km'de en az 0.3 litre artırır; ancak camları kapatıp varsa klimayı açmak da çözüm değildir; çünkü klima havanın sıcaklığına ve kullanılan kapasiteye göre yakıt tüketiminin 0.5-1 litre arasında artmasına neden olur. Unutmadan otomobilinde gereksiz yük bulundurmayın. Otomobilde bulunan her türlü ağırlık yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Tüketim artışı motor gücü düşük olan araçlarda daha belirginleşir. Standart bir otomobilde her 100 kg fazlalık için 100 km'de 1 litre tüketim hesaplanabilir. Bu nedenle otomobilde taşınan gereksiz eşyaları boşaltmakta yarar var.

10 ipucu

1- Aşırı hız yapmayın yüksek devirlerde otomobil kullanmayın.
    2- Ani kalkıştan ve frenden kaçının.
    3- Yokuş aşağı inerken gazdan ayağınız çekin; vitesi boş atmayın kontağı kapatmayın
    4- Fazla ağırlıklardan kurtulun.
    5- Aerodinamik yapıyı bozan eklentileri sökün.
    6- Hava filtresini sık sık değiştirin.
    7- Lastiklerinizi sık sık kontrol edin hava basınçlarını fabrika verilerinde tutun.
    8- Hız sabitleme sistemini sadece düz yollarda kullanın.
    9- Uzun süre hareketsiz duracaksanız motoru kapatın rölantide çalıştırmayın
    10- Yaz aylarında klimayı ihtiyaç duydukça kullanın. Yolculuk boyunca sürekli açık tutmayın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Otonuzu yıkatırken dikkat etmeniz gerekenler

Bazı otomobillerin eski gözükmelerinin nedeni boyasının yıpranmasıi bunu da nedeni otomobilin yanlış yıkanmasıdır.
    Otomobilinizi hiçbir zaman fırça ile yıkamayın. Sünger mümkünse alışveriş merkezlerinde satılan bu iş için yapılmış olan doğal süngerleri tercih edin.

Hortum kova ve otomobil yıkamak için yapılmış bir şampuan kullanın. Böylece hem kirler çabuk çözülecek hem de kova kullandığınız için daha az su kirleteceksiniz. Hortumun ucunda suyu kesen bir tabanca olmasına özen gösterin.

Aracınızı her zaman tavanından yıkamaya başlayın kaput ve bagajdan sonra kapılara ordan tampon kapı altı ve jantlara geçin. Siz temizden kirliye giderken süngerinize daha az kir birikir ve dolayısıyla arabanızın çizilme ihtimali de azalır.

Arabanızı duruladıktan sonra kullanacğınız bezin yine otomobil kurulamak için yapılmış sentetik güderi denilen sarı bezler olmasına işinizi kolaylaştırır. Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hemde lekeler kalmasına neden olur. Doğal bezler sizi uğraştırırken sentetik güderiyi sıktığınızda hem eliniz acımaz hemde serbest bıraktığınızda anında gevşer.

Eğer işi daha da ciddiye alıyor ve bir pazar gününü otomobilinizin temizliğine ayırmak istiyorsanız detaylı temizlik için gerekli bilgiye ihtiyacınız var demektir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Yangın Söndürücü

Ülkemizde genellikle bagajın bir köşesinde unutulan yangın tüpleri uzun müddet kullanılmayabilir.
    Ancak gerektiği zaman görevini başarıyla yerine getirmesi can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde çoğu otomobilde yangın söndürücü bile bulunmadığı gibi olanların çoğunda ise trafik setleriyle birlikte satılan standart dışı yangın söndürücülerdir. Trafik Yasasının 31/1-a maddesine göre otomobilde yangın söndürücü bulundurmamak suçtur. Bu durumda 8.5 milyon para cezası uygulanmaktadır. Yolcu taşıma kapasitesi 5-6 kişiye kadar olan araçlarda 1kg’lık yangın tüpü bulundurulmalıdır.

Yangın Söndürücü Tipleri

Ülkemizde piyasada monoamonyum fosfat içeren kuru tip adı verilen ve karbondioksit içerikli olmak üzere iki tip yangın söndürücü bulunmakta. Fakat bu yangın söndürücüler arasında otomobiller ve özellikle benzinli araçlar için uygun olanı kuru tip yangın söndürücülerdir yangın söndürücü almak için fiyat performans değerlendirmesi yaparken bu hususu da dikkate almanız gerekmektedir.

Tüplerdeki TSE Damgası

Yangın söndürücüleri satın alırken TSE belgeli tüplerin alınmasına özen gösterilmeli tüpün gövdesinde soğuk mühür ve TSE amblemi olup olmadığına bakılmalıdır.Tüpler güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

Yangın Tüplerinin Düzenli Kontrolü

Sık sık kontrol edilmesi gereken diğer önemli bir konu ise tüpün içindeki söndürme özelliği bulunan gazın boşalıp boşalmadığıdır. TSE belgeli söndürücülerin üzerinde mutlaka gaz basıncını gösteren bir manometre bulunur. Bu gösterge kırmızıya geldiğinde tüpün mutlaka yeniden doldurulması gerekir.

Yangın Tüplerinin Konumu

Yangın tüpleri olası bir yangında kolay ulaşılabilecek bir yerde bulunmalıdır. Bunun için en uygun yer de sürücü koltuğunun altıdır. Fakat yangın söndürücü bu bölgeye yine kolay çıkarılabilecek bir şekilde sabitlenmelidir. Aksi halde olası bir fren durumunda pedallara doğru hareket ederek size zarar verebileceği gibi sizi bir kazanın içine de sokabilir.

Yangına Dikkat

Aracınızdaki olası bir yangın anında yangın söndürücünüzü kullanırken kutuyu asla rüzgara karşı durup sıkmayın eğer rüzgar kuvvetliyse tüpün içinden boşalan yangın söndürücü alevler yerine sizin üzerinize gelebilir. Böyle bir durumda ters taraftan dolaşılmalıdır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Yangın Söndürücü

Ülkemizde genellikle bagajın bir köşesinde unutulan yangın tüpleri uzun müddet kullanılmayabilir.
    Ancak gerektiği zaman görevini başarıyla yerine getirmesi can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde çoğu otomobilde yangın söndürücü bile bulunmadığı gibi olanların çoğunda ise trafik setleriyle birlikte satılan standart dışı yangın söndürücülerdir. Trafik Yasasının 31/1-a maddesine göre otomobilde yangın söndürücü bulundurmamak suçtur. Bu durumda 8.5 milyon para cezası uygulanmaktadır. Yolcu taşıma kapasitesi 5-6 kişiye kadar olan araçlarda 1kg’lık yangın tüpü bulundurulmalıdır.

Yangın Söndürücü Tipleri

Ülkemizde piyasada monoamonyum fosfat içeren kuru tip adı verilen ve karbondioksit içerikli olmak üzere iki tip yangın söndürücü bulunmakta. Fakat bu yangın söndürücüler arasında otomobiller ve özellikle benzinli araçlar için uygun olanı kuru tip yangın söndürücülerdir yangın söndürücü almak için fiyat performans değerlendirmesi yaparken bu hususu da dikkate almanız gerekmektedir.

Tüplerdeki TSE Damgası

Yangın söndürücüleri satın alırken TSE belgeli tüplerin alınmasına özen gösterilmeli tüpün gövdesinde soğuk mühür ve TSE amblemi olup olmadığına bakılmalıdır.Tüpler güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

Yangın Tüplerinin Düzenli Kontrolü

Sık sık kontrol edilmesi gereken diğer önemli bir konu ise tüpün içindeki söndürme özelliği bulunan gazın boşalıp boşalmadığıdır. TSE belgeli söndürücülerin üzerinde mutlaka gaz basıncını gösteren bir manometre bulunur. Bu gösterge kırmızıya geldiğinde tüpün mutlaka yeniden doldurulması gerekir.

Yangın Tüplerinin Konumu

Yangın tüpleri olası bir yangında kolay ulaşılabilecek bir yerde bulunmalıdır. Bunun için en uygun yer de sürücü koltuğunun altıdır. Fakat yangın söndürücü bu bölgeye yine kolay çıkarılabilecek bir şekilde sabitlenmelidir. Aksi halde olası bir fren durumunda pedallara doğru hareket ederek size zarar verebileceği gibi sizi bir kazanın içine de sokabilir.

Yangına Dikkat

Aracınızdaki olası bir yangın anında yangın söndürücünüzü kullanırken kutuyu asla rüzgara karşı durup sıkmayın eğer rüzgar kuvvetliyse tüpün içinden boşalan yangın söndürücü alevler yerine sizin üzerinize gelebilir. Böyle bir durumda ters taraftan dolaşılmalıdır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Klimayı Açınca Aracınız Hararet Yapıyorsa

Klimayı açınca araç hararet yapıyorsa iki durum söz konusu olabilir; Araç motorunun radyatöründe bir sorun olabilir
    Radyatörün içi ya kireç yapmıştır ya da kötü hava şartlarından dolayı dışarıdan radyatör peteklerinin arasına çamur dolmuştur. Aracım radyatörünü tazyikli su ile yıkatmakta fayda vardır.

Diğer ikinci bir durum ise soğutma fanından kaynaklı olabilir. Klima açıldığında soğutma fanı devamlı çalışmaktadır. Eğer fan herhangibir arızadan dolayı çalışmıyorsa araç yine hararet yapacaktır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    208

Klimanızın verimini nasıl artırabilirsiniz?

Peki bu artışın size ne kadara mal olduğunu biliyor musunuz? Hemen söyleyelim; klima açıkken otomobilinizle yaptığınız her 100 km cebinizden 1 lt fazla yakıt masrafı çıkması anlamına geliyor.

Oysa klima kullanırken birkaç küçük konuya dikkat ederek hem daha az yakıt tüketmek hem de klimadan maksimum verim alabilmek mümkün.

- Güneşte uzun süre kalan otomobilinizin önce camlarını ya da varsa sunroof'unu açıp iç sıcaklığını düşürdükten sonra klimayı çalıştırın.

- Klimayı çalıştırdığınız zaman kalorifer düğmesinin soğuk konumunda olduğundan emin olun.

- Klimayı sürücü ve yolculara havayı direkt üflemeyecek şekilde; tabana ve camlara doğru ayarlamalısınız. Aksi takdirde baş ağrısı ve sinüzit gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz.

- İç sıcaklık ile dış sıcaklık arasındaki farkın 10 dereceden fazla olmamasına dikkat edin yoksa dışarı çıktığınızda aşırı sıcak farkı nedeniyle şok geçirebilirsiniz.

- Klima çalışırken camları kapalı tutmayı ihmal etmeyin. Klimanızdan en iyi performansı bu şekilde alabilirsiniz.

- Yüksek hızda giderken klimayı devreye sokmayın düşük hızda çalıştırıp sonra hızı artırın. Bu yakıt tüketiminizi azaltacak bir uygulamadır.

- Çok tozlu yol şartlarında klimayı çalıştırmayın. Bunun yerine kabin içindeki havayı devirdaim ettirin. Aksi halde evaporatör petekleri tıkanabilir.

- Kabin içi havayı kullanabileceğiniz sirkülasyon sistemini 30 dakikadan fazla kullanmayın. Çünkü kabin içinde sizin soluyup dışarı attığınız oksijende yanık hava mevcuttur bu havayı tekrar soluduğunuzda boğazınızda yanma olabilir.

- Radyatör (kondenser) üzerinde birikmiş toz ölü böcekler yapraklar klimadan verim almayı engeller. Soğutmadan azami verimin alınması için periyodik kontroller sırasında bu tür birikimleri temizlenmesi gerekir.

- Klimanızın düzgün ve verimli çalışmasını sağlamak için 6 aylık periyotlarla aracınızın yetkili servisine götürerek kontrol ettirmelisiniz. Periyodik bakımlarda; klima sisteminde gaz kaçağı olup olmadığına klima radyatörün üzerindeki pislikler ve korozyon nedeniyle tıkanıp tıkanmadığına ve radyatör pervanelerine bakılır.

- Klimanız soğutmuyorsa sorun gaz kaçağı sigorta elektrik ya da radyotör pervanesi olabilir.

- Otomobil klimalarında R12 r 134 A soğutucu gazı kullanılır. Aracınız hangi sistemle çalışıyorsa o gaz ile şarj ettirmeniz gerekir.

- Otomobil klimalarında gaz kaçağı durumunda sistem yağının yüzde 20'sini kaybeder. Gaz şarj ederken bu yağın da sisteme konduğundan emin olmalısınız.

- Klimanın düzenli çalışması için kompresör tahrik kayışının gerginliğini ayda bir kez serviste kontrol ettirmelisiniz.

- Klima donanımının sürekli olarak randımanlı çalışmasını sağlamak için kış aylarında da ayda bir kez en az 10 dakika klimayı çalıştırmalısınız. Sistem uzun süre kapalı kalırsa contalar kurur ve etkinliğini kaybeder. Gaz kaçakları olabileceğinden beklenmedik arızalarla karşılaşabilirsiniz.

- Kışın otomobilinizin camlarında oluşan buğulanmayı da klimanızı çalıştırarak önleyebilirsiniz.

- Arabasında klima olmayan ve sonradan klima taktırmaya karar verenlerin taktıracakları klimanın otomobillerine uyumlu ve otomobil firmasının tavsiye ettiği özelliklere sahip olmasına dikkat etmesi gerekir.

2. Sayfa - Toplam 14 Sayfa var BirinciBirinci 1 2 3 4 12 ... SonuncuSonuncu

Bu Konudaki Etiketler