Vista’da normal olarak bilgisayarın Kapanış süresi 20 sn. dir.Vista bu uzun süreci programların otomatik olarak kapatılmasını beklediğinden dolayıdır.Aslında hiçbir programın kapatılması bu kadar uzun sürmemektedir.Bu Kapanış Süresini Azaltırsak Sistemin daha hızlı kapanmasını sağlayabiliriz… Şimdi bunu nasıl yapacağımızı göstermeye çalışacağım…

UYARI: Eğer bunu uygalamaya koyacaksınızbilgisayarı kapatmadan önce mutlaka açık programlarınız var ise kapatmayı unutmayın.Son bir kez daha açık bir program olup olmadığını denetleyerek bilgisayaranızı kapatabilirsiniz.
Yoksa; az bir ihtimallede veri kaybına uğrayabilirsiniz…

1-Başlat menüsünü açıp arama satırına” regedit” yazın ve enter a basın
2-Kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l yolunu izleyin
3-Sağ tarafta göreceğiniz WaitToKillServiceTimeout yazısına sağ tıklayıp değiştir deyin…
4-2000 ile 20000(2-20 sn.) arası bir rakam yazıp tamam deyin
NOT: Default olarak 20 sn.dir.Ben 10 sn yani 10000 değerini kullanıyorum ve bir problem yaşamadım.Ama siz istediğiniz bir değeri girebilirsiniz.Önemli olan sizin kullanım deneyiminizdir..
20 saniye – 20000
10 saniye – 10000
2saniye – 2000
(2000 ile 20000 arasında bir değer yazabilirsiniz.)
5-Kayıt defterini kapatın..

Not: Eğer durumdan memnun kalmaz iseniz.Değer yerine Vista’nın Normal Kendi Ayarı Olan 20000 (Yani;20 sn) yazarak önceki haline geri döndürebilirsiniz…