SATURN CHIRON KARESİ : ESKİ YARALAR TEKRAR AÇILIYOR

Bu yıl benim çok önem verdiğim iki Satürn-Kiron karesi dönemi yaşayacağız. İlki 28 Aralık 2016 da gerçekleşmişti. İkincisi 24 Nisan pazartesi 27 derecede tam olacak ve yaklaşık olarak 17 Mayıs’a kadar devam edecek. Hem karmik anlamda hem de yaşadığımız günlere ruhsal ve fiziksel koşullarımıza etki edecek bir transit olacak.

Kiron; astrolojik sembolizmi çerçevesinde bildiğiniz gibi bir Santor ve yaralı şifacı adını alan bir öğretmen ve bilge tarafımızı keşfetmeyi yaşadığımız acılar yoluyla yapabileceğimizin farkına varma prensibi. Zeus’un çocuklarının öğretmeni ve insanlığa fiziksel ve ruhsal yaralarının iyileşmesi için ne yapılması gerektiğini öğreten bir arketip. Kiron acıyı nasıl ele aldığımızı acı karşısında nasıl davranmayı seçtiğimizi içimizde ruhumuzda kalbimizde açılan yaraların niteliğini ve bu acıyı ne yolla çektiğimizi ifade eder. Ben haritalara bakarken hem nereden yara aldığımızı görmek için bakıyorum Kiron’a hem de bu acıdan kurtuluşumuz nasıl olabilir diye düşünerek bilinçaltı kalıplarımızı görmek için inceliyorum. Çünkü genellikle Kiron kendi ayağımıza sıktığımız kurşunları sembolize ediyor. Bazen hayatın önümüze attığı haksız koşulları ve bunların elinde çektiğimiz sıkıntıları da gösteriyor. İşin içinde bir kurban olmuşluk ve kendine acıma duygusu elbette var.

Bu Satürn’ün 27 Yay’dan – 27 Balık’ta yer alan Kiron’a kare yaptığı dönemde hiç şüpheniz olmasın aynı duygular içinde olmak şaşırtıcı olmayacaktır. Geçmişten gelen tanıdık duygusal temalar acı hissi kendini yerme kurban olmuş görme kendine acıma yetersiz hissetme ve içimizde sakladığımız güvensizlikler ve kompleksler hortlayacaktır. Bu duyguları karşımızdakilere acı sözlerle bel altı vuruşlarla tahammülsüzlükle duygusal güvensizliklerle ödetmeye çalışabiliriz. Çoğumuzun ruhsal rengi bu dönemde gri tonlarda olabilir. Satürn Kiron karesinin anahtarı kendini sevmeye çalışmak kabul etmek yenilgilerinin nedenini anlamak ve olumsuzluklarından ders alıp kendini yukarı çekmektir. Kiron bunu yapmamız için bize öğretmenlik eder. Satürn’ün sıfırcı öğretmenliği yine elde var sıfırları Kiron’un bilgeliği ile birleşince yine benden hayata kocaman bir eyvallah !! Kendimi affetmeyi seçiyorum.

Naz Bayatlı