Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Unhappy Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti

Türkiye'nin aydınlık yüzlerinden birini daha yitirdik... Yeşilçam'ın efsanevi oyuncularından Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü oyuncunun doktoru Halit Akçetepe'nin kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Bir süredir yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı tedavi gören Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti. Hababam Sınıfı’nın Güdük Necmi’si Akçatepe 2014 yılında sağ tarafında güçsüzlük ve yüksek tansiyon şikayetiyle hastaneye kaldırılmıştı. Bu süreçte felç geçiren usta oyuncu tedavisinin ardından toparlanma sürecine girmişti.

Henüz son yolculuğuyla ilgili bilgi olmayan Akçatepe’nin vefatının ardından açıklama yapan Müjdat Gezen usta oyuncunun kızıyla konuştuğunu ve Karacaahmet Mezarlığı’ndan uğurlanacağını söyledi.

İçerenköy’deki hastaneye bugün kaldırıldığı öğrenilen Akçatepe’nin ölümü nedeniyle ilgili hastaneden kısa bir süre sonra açıklama yapılacağı belirtildi.

ÖLÜM NEDENİ KALP KRİZİ

Halit Akçatepe’nin kaldırıldığı hastanedeki doktoru Osman Arıkan ünlü oyuncunun 14.40’ta hayatını kaybettiğini belirtti. Doktor Arıkan “Acil servisimize alır almaz müdaheleye başladık. 45 dakika süren resitasyon müdahalelerine rağmen 14.40 itibariyle ex kabul ettik. Kalpte solunum durması olarak kabul ediyoruz. Ani bir kalp krizi şeklinde olduğu gözüküyor” dedi.

“KARACAAHMET’E DEFNEDİLECEK”

Akçatepe’nin özel hemşiresi Fatih Gedik usta sanatçının kızından aldığı bilgileri aktardı. Gedik “Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek ama kesin bir tarih yok. Halit bey son günlerinde gayet mutluydu” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR SEVİLDİĞİMİ CENAZEMDE GÖRÜRSÜNÜZ” DEMİŞTİ

7’den 77’ye herkesin sevgilisi Türkiye’nin yetiştirdiği nadide sanatçılarımızdan biriydi Halit Akçatepe. O Türk insanının gözünde hiç yaşlanmadı. Uzatmalı liseli Güdük Necmi askerden izne gelmiş Şaban’ın arkadaşı Ramazan olarak bizim için. 2014 yılında henüz felç geçirmeden önce bir söyleşide “Ne kadar seviliyorsunuz” sorusuna şöyle yanıt vermişti: Benim ne kadar sevildiğimi cenazemde görürsünüz…

Sözcü
    tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Halit Akçatepe sevenlerini yasa boğdu

İlk filmini 1943 yılında çeken Halit Akçatepe Türk sinemasında unutulmayacak eserlere imza attı

Ardından ölümsüz eserler bırakan Halit Akçatepe amatörce başladığı tiyatro sahnelerinde devleşerek sayısız sinema filmindeki farklı karakterlerle hepimizin gönlünde taht kurdu.

Sanat yaşamına tiyatro ile ilk adımı atan Halit Akçatepe Refik Halit Karay Mektebi’ni bitirdikten sonra Konservatuvar eğitimi ile profesyonel olarak oyunculuk yapmaya başladı. Rıfat Ilgaz imzalı ‘Hababam Sınıfı’ ile efsaneleşen usta sanatçı yer yer güldüren yer yer hüzünlendiren karakterlerle hepimizin gönlünde taht kurdu.

Tıpkı Sen Tıpkı Ben Töre ve Rosenbergler Ölmemeli gibi edebi eserleri usta bir oyunculukla tiyatro sahnesinde izleyiciye ulaştıran Halit Akçatepe rol aldığı sayısız filmle Türk sinemasının en büyük sanat emektarlarından biri olarak 70 yılını sanata adadı

Halit Akçatepe’nin 1943 yılında ‘Dertli Pınar’ ile başlayan filmografisi 2005 yılında yayınlanan ‘Hababam Sınıfı Üç Buçuk’ ile son buldu. Şabanoğlu Şaban’ın Ramazan’ı Tatlı Dillim’in Çoban’ı Canım Kardeşim’in Halit’i Hababam Snıfı’nın Güdük Necmi’si Halit Akçatepe büründüğü her karaketerle izleyiciyi kendine hayran bırakmayı başardı.

1960 da Ah Nerede Vah Nerede filmiyle şöhreti yakalayan Akçatepe 1963 te Yasak Gündoğarken Semaya baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975 de Hababam Sınıfı adlı filmiyle Türk sinemasına ismini altın harflerle yazdırdı.

Yıllar sonra Kaygısızlar dizisiyle yine gündeme gelen usta sanatçı Güdük Necmi karakteriyle efsaneleştiği Hababam Sınıfı’nın devamı niteliğindeki Hababam Sınıfı Merhaba ve Hababam Üç Buçuk adlı filmlerde kaldığı yerden devam etti. Akçatepe aramızdan ayrılarak sevenlerini yasa boğdu…

USTA SANATÇININ ROL ALDIĞI FİLMLER

Hababam Sınıfı Üç Buçuk (2005)
    Hababam Sınıfı Askerde (2004)
    Hababam Sınıfı Merhaba (2003)
    Siyah Cennet (2000)
    Hoşçakal İstanbul (1996)
    Hayri Beyin Son Aşkı (1993)
    Oyun İçinde Oyun (1993)
    Sürgün (1992)
    Kötü Kader (1987)
    Keriz (1985)
    Şen Dul Şaban (1985)
    Şaban Papuçu Yarım (1985)
    Adile Teyze (1982)
    Umut Dilencisi (1982)
    Buyurun Cümbüşe (1982)
    Dört Geline Dört Damat (1981)
    Talih Kuşu (1981)
    Renkli Dünyalar (1980)
    Dokunmayın Şabanıma (1979)
    Evlidir Ne Yapsa Yeridir (1978)
    Hababam Sınıfı Tatilde (1977)
    Şabanoğlu Şaban (1977)
    Gülen Gözler (1977)
    Bülbül Ailesi (1976)
    Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976)
    Süt Kardeşler (1976)
    Tantana Kardeşler (1976)
    Şoför Mehmet (1976)
    Lüküs Hayat (1976)
    Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)
    Merhaba (1975)
    Hababam Sınıfı (1975)
    Ah Nerede (1975)
    Üç Ahbap Çavuşlar (1975)
    Şaşkın (1974)
    Köyden İndim Şehire (1974)
    Salak Milyoner (1974)
    Evet mi Hayır mı? (1974)
    Kanlı Deniz (1974)
    Mavi Boncuk (1974)
    Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (1974)
    Canım Kardeşim (1973)
    Tarkan Kolsuz Kahraman'a Karşı (1973)
    Yalancı Yarim (1973)
    Oh Olsun (1973)
    Ömer Hayyam (1973)
    Umut Dünyası (1973)
    Sevilmek İstiyorum (1973)
    İyi Döverim Kötü Severim (1972)
    Tarkan Altın Madalyon (1972)
    Üç Sevgili (1972)
    Sev Kardeşim (1972)
    O Ağacın Altında (1972)
    Tatlı Dillim (1972)
    Feryat (1972)
    Bir Varmış Bir Yokmuş (1971)
    Üç Arkadaş (1971)
    Köprüaltı Çocukları (1953)
    Hayat Acıları (1951)
    Güldağlı Cemile (1951)
    İstiklal Madalyası (1948)
    Bir Dağ Masalı (1947)
    Karanlık Yollar (1947)
    Senede Bir Gün (1946)
    Günahsızlar (1944)
    Dertli Pınar (1943)

Sözcü

Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Ünlüler Halit Akçatepe’nin vefatının ardından paylaştı

Sosyal medyada ünlüler büyük usta Halit Akçatepe'nin vefatının ardından duygusal mesajlar paylaştı. Sözcü'ye konuşan tiyatrocu Erhan Yazıcıoğlu ise "Bazı insanların hiç ölmeyeceğini düşünürsünüz. Halit Abi de öyle bir insandı. Acımız çok büyük. Umarım unutturulmaz" açıklamasını yaptı. Ayşen Gruda ise "Vicdan yoksunu yapımcılara sesleniyorum: Bir sanatçı ölünce mi kıymete biner?" diyerek isyan etti

Yeşilçam’ın efsanevi ismi Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti. Sosyal medyada ünlü isimler büyük ustanın ardından duygularını paylaştı.
    Ali Sunal: Diyecek bir şey bulamıyorum artık. Hep çok özledi sonunda kavuştu Kemal’ine. İyi ki vardınız iyi ki varsınız hep var olacaksınız. Yaşattığınız bütün güzellikler yüzümüze kondurduğunuz bütün gülücükler için minnettarız. Teşekkürler #HalitAkçatepe mekanın cennet olsun abi…”

İdo Tatlıses: Cennete bir ADAM daha gitti. İnşallahAllah bana da sizin yanınıza cennete girmeyi nasip etsin ömrümün sonunda.

Cem Yılmaz: Başımız sağolsun… Ustamız Halit Akçatepe’nin mekanı cennet olsun.

Halil Sezai: Başımız sağolsun. Halit Akçatepe vefat etmiş. Mekanı cennet olsun.

Pınar Altuğ: Hoşçakal Güdük Necmi…

Ebru Gündeş: Nasıl üzüldüm anlatamam. Çocukluğumun ‘Gülen Gözler’i mekanın cennet olsun nurlar içinde uyu büyük usta.

Zafer Algöz: Hababam Sınıfı’ndan bir abimiz daha gitti. Mekanın cennet Olsun…

Erhan Yazıcıoğlu : Onunla en güzel anılarımı hep Habamam Sınıfı’nın ses stüdyolarında dublaj yaparken yaşadım. Samimi içten esprili paylaşımlardı. Çok üzüldüm. Bazen hiç ölmeyeceğini düşündüğünüz insanlar vardır. Halit Abi de benim için öyleydi. Umarım unutturulmaz bu büyük çınar. Gerçekten sadece tiyatroya değil Türk sineması için de çok önemli tiplemeler kazandırmıştır ve Türk Tiyatrosu’na iyi bir örnek olmuştur.

Gupse Özay: Sen de mi…

Cem Davran: Güle güle ağabey. Geleneğe ustalara selam et bizim için. Nur içinde yat.

Celil Nalçakan: Bu kadar güzel gülünen zamanlara hasret… Böyle güzel gülen adamlara rahmet…

Suavi: Ve sevinçlerimiz bile kursağımızda kalır… Güle güle Halit Akçatepe. Mekanın ışık olsun. Üzgünüm.

Ayşen Gruda: Halit Akçatepe Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük değerlerindendir. Buradan vicdan yoksunu yapımcılara sesleniyorum: Bir sanatçı ölünce mi kıymete biner? Biz o filmleri Madagaskar’da çekseydik telif hakkımızı çoktan almıştık. Emek hırsızlığıyla isim yaptılar. Yazıklar olsun. Bizi sadece halk anladı. Kimseye anlatamadık derdimizi. Hepimizin başı sağ olsun.

Arda Turan: Halit Akçatepe’yi kaybetmişiz büyük ustalar artık beraber nur içinde yatsınlar sizi unutmayacağız

Şükran Ovalı: Üç güzel yürek… Cennette buluşmaları ümidi ile…

Onur Saylak: Bir usta daha yitirdik…

Emre Altuğ: Son bölüm! #hababamcennette nur içinde yat.

Hülya Koçyiğit: Sevgili Halit Akçatepe keyifli kahkahalarıyla içimizi ısıtan sıcacık samimi dürüst son derece ahlaklı 7'den 70'e herkesin sevdiği sinema ve tiyatro sanatçısı dört dörtlük bir aktördü. Onunla beraber olmak onunla aynı ortamı paylaşmak bana her zaman huzur ve keyif vermiştir. Bu özel anları özlemle anacağım. Bütün sevenlerinin Türk Sineması’nın hepimizin başı sağ olsun. Peş peşe kaybettiğimiz bu önemli değerlerin yerleri asla doldurulamayacak.

Türkan Şoray: Halit Akçatepe Türk Sineması'nın en vazgeçilmez en unutulmaz en sevilen karakterlerinden biriydi. Gerçek abimi kaybetmiş gibi üzüldüm. Hepimizin başı sağ olsun.

Filiz Akın: En son Ertem Eğilmez'in Tatlı Dillim filminde çalışmıştık. Sonra da festivallerde görüştüğümüz oldu. Hep olumlu sevgi dolu hep neşe veren hiç yaşlanmayan biri gibiydi. Çok sevilen bir büyük bir usta daha gitti. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Hale Soygazi: Çok sevdiğim bir arkadaşım ve çok değerli bir oyuncuydu. Birlikte birçok filmde rol aldık. Yeri doldurulamaz bir sanatçı. Onu çok özleyeceğiz.

Selda Alkor: Çok üzüldüğüm bir gerçek. Çok sevdiğim bir insandı. Ben Halit'le tiyatroda birlikte çalıştım. Özel bir yeri de var bu yüzden. Türkiye onu asla unutmayacak.

Perihan Savaş: Güdük Necmi'mizi kaybettik. Çok üzgünüm. Çok iyi bir insan çok değerli bir sanatçımızdı. Türk Sineması'na çok şey kattı. Hepimizin başı sağ olsun.

Gülben Ergen: Değerlerimiz gidiyor birer birer… Parçamız duygularımız yıllarımız anılarımız gidiyor…

Emre Kınay: “….ah yavrum evladım gitti” derdin sen birini kaybettiğimizde… gözlerin çakmak çakmak buğulu…Sen de gittin simdi. Bu fotoğraflardaki gibi neşeli buluşun orada inşallah. Ruhunuz şad olsun şad olsun şad olsun… Simdi artık sen de aslında ölümsüzsün. Hatıran yaşasın çok yaşasın…

Talat Bulut: Ahh!.. Küçük dev adamın ardından bir şey söylemek kolay değil.

Sözcü

Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Müjdat Gezen: 60 yıllık arkadaşımdı

Sinema sanatçısı Halit Akçatepe'nin 60 yıllık arkadaşı olduğunu söyleyen tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen “Annesiyle babasıyla üçümüz birlikte çalıştık. Birlikte tiyatro yaptık filmlerde oynadık. Ne diyeyim söyleyecek bir şey yok” dedi.

Sinema sanatçısı Halit Akçatepe’nin hayatını kaybetmesinin ardından tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada Akçatepe ile 60 yıldır arkadaş olduğunu söyledi. Gezen “60 yıllık arkadaşım Halit. Annesiyle babasıyla üçümüz birlikte çalıştık. Birlikte ortak tiyatro yaptık filmlerde oynadık. Biz komşuyduk. Cihangir’de evlerimiz yan yanıydı. Ne diyeyim söyleyecek bir şey yok. Biraz önce kızıyla konuştum. Karacaahmet’te uğurlayacağız” diye konuştu.

Sözcü

Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Uğur Dündar, Halit Akçatepe’nin vefatının ardından duygularını paylaştı

Uğur Dündar Halit Akçatepe'nin vefatının ardından duygularını sozcu.com.tr'ye anlattı ve "Halit Akçatepe her zaman gönlümüzde hafızamızda kalacaktır" dedi.

“Halit Akçatepe’nin hiçbir zaman yaşlanmayacağını düşünürken ölüm haberini alınca kelimenin tam anlamıyla şoke oldum. O tıpkı Kemal Sunal Levent Kırca Tarık Akan ve Zeki Alasya gibi bu fani alemden göçmüş çok değerli sanatçı dostlarımızdan biri oldu. Oynadığı rollerde gösterdiği başarı ve geride bıraktığı ölümsüzlerden biri olarak hafızalarımıza yerleşti. Nur içinde yatsın. Özdemir Asaf “Kimi gittikçe kalır kimi kaldıkça gider” diye yazmıştır. Halit Akçatepe her zaman gönlümüzde hafızamızda kalacaktır.

Sözcü

www.foruminci.net

MeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    90
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Allah rahmet eyleain

Üye
    Post Thanks / Like