Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Taklit Parfümleri Ayırt Etmenin 9 Kolay Yolu

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Thumbs up Taklit Parfümleri Ayırt Etmenin 9 Kolay Yolu

Son dönemlerin popüler dolandırıcılık yöntemlerinden biri arabayla özellikle kadınların yanına gelen ve havaalanına ihraç fazlası orijinal kozmetik ürünleri parfümler götürdüğünü ve satılmazsa hepsinin atılacağını söyleyerek aslında orijinal olmayan bu ürünleri satmaya çalışmak.

Bu olay benim başıma iki defa geldi. İkisinde de kibarca geri çevirdim; hem ürünlerin orijinalliğinden şüphe duyduğum hem de durduk yere gereksiz para harcamak istemediğim için.

Fakat yakın bir tanıdığımın başına aynı şey havaalanında gelmiş ve maalesef kendisi bu numarayı yutmuş. Binlerce lira değerinde ürüne sadece 350 TL verdiğine sevinen arkadaşımın hevesini kursağında bırakmak beni de üzdü ama bu ürünleri kullanacak olsaydı başına çok daha fazla masraf çıkabilirdi.

Sağlığa zararlı kimyasallar barındıran parfümler

Abcnews.go.com sitesinde yayınlanan yazıya göre İrlanda ve İngilteredeki yetkililer sahte parfümlerin içinde PH dengeleyici olarak idrar kalıntılarına rastladıklarını belitrmiş. Bunun yanı sıra Amerika’da FBI’nın yaptığı bir araştırmaya göre sahte parfümler içlerinde berilyum arsenic ve kadmiyum gibi cilde ve insan sağlığına fazlasıyla zararlı kimyasallar barındırabiliyormuş.

Peki almak istediğiniz parfümün orijinal olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

1. Şeffaf Paket

Parfüm kutusunu kaplayan şeffaf plastik paketi dikkatlice inceleyin. Orijinal parfümlerde bu paketin kalın bir yapısı vardır ve kusursuz bir şekilde hiç bir buruşukluk olmadan kutuyu sarar.

2. Kutunun içindeki karton

Orijinal parfümlerde kutunun içinde şişeyi sağlam bir şekilde yerinde tutmak için bulunan karton yüksek kalite materyallerden yapılır ve şişeye zarar gelmesini önler.

3. Etiketler ve ibareler

Aşağıdaki iki kutu arasında sadece çok ufak bir detay farkı var: soldaki kutunun üzerindeki oklu ibarede sağ tarafı gösteren okun rengi siyah diğer kutuda ise tam tersi. Sağ tarafı gösteren okun sol tarafı gösterenden her zaman daha koyu olması gerekiyor.

4. Şişe tasarımı

Sahte parfümlerin şişe tasarımı genelde orijinallerinden biraz daha farklı olur hatta bazen ismi bile değişik olabilir ama dikkatli olmazsanız bunları fark etmeyebilirsiniz.

5. Parfümün rengi

Sahte parfümlerin renkleri çoğu zaman orijinallerinden farklı olur. Orijinalinin rengi sarıyken sahtesi hiç bir zaman pembe olmaz ama sarının daha açık veya koyu tonları olabilir. Bu duruma yukarıda belirttiğimiz farklı kimyasallar yol açar.

6. Kapağın simetrikliği

Yine ince ve dikkatle incelemediğiniz takdirde fark edemeyeceğiniz bir ayrıntı: orijinal parfüm şişelerin kapakları her zaman mükemmel simetriye sahip olur (tabii orijinal kapak asimetrik tasarlanmadıysa).

7. Seri numaraları

Parfüm kutusunun üzerindeki seri numarası ile şişenin üzerinde basılı olan seri numarası mutlaka aynı olmalıdır. Eğer numaralar farklıysa veya kutuda seri numarası yazılıyken şişede yazmıyorsa o parfüm sahte demektir.

8. Şişenin yapısı

Orijinal parfümlerin şişeleri her zaman kusursuz bir şekilde üretilir. Aşağıdaki resimde orijinal ve sahte şişe arasındaki farkı birleşim yerlerinden anlayabilirsiniz. Soldaki orijinal olan pürüsüz ve mükemmel bir görünüme sahipken sağdaki sahte şişenin birleşim yerleri fazlasıyla kaba.

9. İçindeki borunun uzunluğu

Yukarıdaki fotoğraflarda parfüm şişelerinin içindeki minik borulara dikkat ederseniz soldaki (gerçek olan) şişenin dibine bile değmezken sağdaki çok uzun olduğu için şişenin dibinde kıvrılmış.

Siz en iyisi bu listeyi bir yere kaydedin de orijinal parfüm sattığını iddia eden ama emin olmadığınız yerlerden alışveriş yapmaya yeltenirseniz tüm özellikleri tek tek kontrol edin. Orijinal değilse ama düşük fiyattan aklınız çelinirse içinde idrar olabileceği gerçeğini hatırlayın.

Eğer çevrenizde sahte parfüm kullandığını bildiğiniz tanıdıklarınız ve sevdikleriniz varsa bu yazıyı onlarla da paylaşmayı ihmal etmeyin!
    tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

www.foruminci.net

Logic@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    1

Sosyal Aglarim

Follow Logic@ On Twitter
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Bizim burdaki çakmacılar öyle bir parfüm yapıyorlarki ikisini yan yana koysanız gerçeğine sahte dersiniz o derece yani

Üstüne imza tanımam!!

Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.

www.foruminci.net

Bu Konudaki Etiketler