Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Oran Veteriner Kliniği

Yeni Üye
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    8

Standart Oran Veteriner Kliniği

Köpeğinizin sağlık problemi olup olmadığını varsa nasıl tedavi edeceğinizi ve bu hastalıkların hangileri için veterinere gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz?
    Köpeğimizin bakımı tamamen bizim sorumluluğumuz altındadır. Köpek bakımı köpeğimizi ilk eve getirdiğimiz andan itibaren başlar. Ancak köpek bakımı hepimizin uzman olduğu bir konu değil en azından ben ilk yavru köpeğimi aldığımda hiç bir bilgim yoktu.

Yılların vermiş olduğu deneyim ile köpek bakımı hakkında yaptığım araştırmalar ve karşılaştığım problemler ile çok fazla tecrübe edindim. Köpek bakımı ile ilgili genel kuralları gözlemlerime dayanarak aşağıda özetledim..

İşte bunlar benim köpeğim için izlediğim köpek bakımı aşamaları…

Günlük olarak köpeğimin sağlığını gözlemlemek
    Köpek hastalıklarının belirtilerini araştırıp öğrenmek
    Hastalık ortaya çıktığında ondan tamamen kurtulmak yani köpeğinizin tedavi olduğundan emin olmak
    Hangi hastalıklarda veterinere başvurmanız gerektiğini bilmek
    Bu izlediğim köpek bakımı aşamaları benim gözümde iyi bir köpek sahibinin olmak için yapılması gerekenlerdir. Bunları yaptığınızda köpeğiniz mutlu acısız bir şekilde yaşamaya devam eder.

Köpek Bakımı Programı – Köpeğinizin Sağlığını Kontrol Altında Tutmak İçin Her Gün Yapılması Gerekenler
    Sorumlu Köpek Sahibi – Temel Kurallar
    Köpek bakımı için ilk adım köpeğinizin ev ortamında rahat ve güvende hissetmesini sağlamaktır. Böyle bir ortamı köpeğinize sağlamanız için ona sıcak kuru ve rahat bir yatak taze su ve oynayabileceği birkaç oyuncak gerekir. Ayrıca önemli bir nokta daha var; köpeğinize evin içinde rahatlayabileceği güvende hissedebileceği ondan başka kimsenin giremeyeceği bir yer ayırmanız gerekir.

Başka önemli bir nokta ise evinizin yavru köpeğiniz için mükemmel bir şekilde ayarlanmış olmasıdır. Kastettiğim şey evin içinde köpeğinize zarar verecek ve onu rahatsız edecek her şeyden kurtulmalısınız.

Köpeklerde Beslenme – Yavru Köpeğinizi Neyle Beslemelisiniz?
    Köpeğinizin iyi beslenmesi onun sağlıklı uzun ömürlü refah bir şekilde yaşamasında en önemli etkenlerdendir. Ona verdiğiniz besinler yavru köpeğinizin yaşamının her açıdan etkiler. Bu yüzden onu beslerken veterinerinizden tavsiye almayı unutmayın…

Köpek Yıkama ve Tımarlama
    Düzenli yıkama ve tam anlamıyla tımar (tarama) işlemi köpek sağlığı için çok önemlidir. Köpeğinizi özel ilaçlı sabunlarla yıkamanız köpeğiniz için oldukça yararlıdır. Ayrıca bu tarz özel sabunlar köpeğinizi bitlerden pirelerden korumanın yanında köpeğinizin tüylerinin güzel görünmesini de sağlar.

Köpeğinizin birkaç günde bir taranması (tımarlanması) onun sağlığı açısından çok önemlidir. Bu tarama işlemi köpeğinizin derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve dolayısıyla köpeğinizi egzema tarzı deri problemlerinden korumuş olur. Ayrıca tabi ki tarama köpeğinizin tüylerinin karışmasını da engellediği için köpeğinizin güzel ve sevimli olmasına yardımcı olur.

Köpeğinizin Muayeneleri – Köpeğini Düzenli Olarak Kontrol Edin
    Birkaç günde bir köpeğimi baştan sona dikkatli bir şekilde kontrol ederim. Bunu ellerinizle derisinde bir problem arayarak yapabilirsiniz. Tabi ki köpeğiniz bu sırada ona masaj yaptığınızı zannedecek.

İşte köpeğinizi kendiniz muayene etmeniz için bilmeniz gerekenler

Köpeğinizin vücudundaki bütün kesikleri topakları kızarmış noktaları kontrol edin. Bu tarz problemlerle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
    Elinizi köpeğinizin vücudunda gezdirirken köpeğinizin verdiği tepkileri dikkatli bir şekilde takip edin. Eğer köpeğinizin canın acıyorsa bu dikkat edilmesi gereken bir şeyler olduğu anlamına gelir.
    Düzenli olarak köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini kontrol edin.Özellikle diş eti problemlerine daha ciddi bir şekilde dikkat edin.
    Köpeğinizin patilerini ve tırnaklarını düzenli olarak kontrol edin. Patisine batacak herhangi bir şey köpeğinizi ciddi bir şekilde rahatsız edecektir.
    Kulak kontrolü de çok önemlidir. Köpeğinizin kulaklarını nemlenme ya da iltihaplanmadan korumak için düzenli bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir.
    Bu kontroller esnasında ya da başka bir zaman köpeğinizin hareketlerindeki bir değişikliklere dikkat edin. Köpeğiniz sizinle konuşamayacağı için sorunlarını size anlatamaz hatta bazen köpekler bu sıkıntılarını saklamak isterler. Bu yüzden köpeğinizin davranışlarını yakından takip edin.
    Köpeğinizi düzenli bir şekilde kontrol etmek sağlık sorununu daha ilerlemeden tedavi edebilmeniz sağlar. Bu da köpeğinizin boşu boşuna acı çekmesini engeller.
    Bu düzenli kontroller sırasında köpeğinizin ihtiyaç duyabileceği ilaçlar olup olmadığını da anlamış olursunuz.
    Köpeklerde Egzersiz
    Egzersiz köpek sağlığı için kesinlikle çok önemli bir unsurdur. Egzersiz yapmak köpekler için eğlencenin yanında enerjilerini atmaları için mükemmel bir yoldur. Ayrıca köpeğinizi fit tutup obeziteden korur. Obezite köpekler için çok acı verici ve ölümcül bir hastalık olabilir. Obezite köpeklerde eklem iltihabına kalp krizine ve diabete neden olabilir.

Egzersiz olarak köpeğinizle yürüyüşe çıkabilirsiniz top oynayabilirsiniz ve aklınıza gelebilecek eğlenceli her şeyi yapabilirsiniz. Egzersiz yapmanın bir sınırlaması yoktur. Ben genelde köpeğimle yalaka getir diye adlandırdığım oyunu oynarım. Her hangi bir şeyi uzağa fırlatırım o da bana geri getirir ve bunu yaparken bende o da çok eğleniyoruz. Özellikle denize gittiğimizde terliğimi suya fırlatırım o da yüzerek gider getirir.

Köpek Eğitimi
    Köpek bakımı ile köpek eğitiminin ne alakası var diyebilirsiniz. Bunun birçok cevabı var aslında… Eğitilmiş bir köpek eğitilmemiş bir köpeğe göre daha güvendedir. Eğitilmiş bir köpek aile ile birlikte daha fazla aktiviteye katılabilir. Bu da onun sağlığı açısından iyi bir şeydir.

Köpekler İçin İlk Yardım – İlk Yardım Hayat Kurtarır.
    Tamam köpek hastalıklarının belirtilerini biliyorsunuz. Peki köpeğiniz gerçekten bu hastalıklardan birine yakalanır ya da yaralanırsa ne yapacağınızı biliyor musunuz? Mesela çok sık rastlanan göz iltihaplanması ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmanız için evdeki imkanlarla ne yapabilirsiniz yani ilk yardım olarak neler yapabilirsiniz bunları öğrenmeniz gerekir. Bu sitede bir çok köpek hastalığı ile ilgili tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

İlk yardım olarak siz elinizden geleni yapmalısınız ve daha sonra köpeğinizi bir veterinere göstermelisiniz.

Veterinere Danışmanız Gereken Köpek Sağlık Problemleri
    Kendimize dürüst olmalıyız. Biz bütün köpek sağlık problemleri ile başa çıkamayız bazı hastalıklar için profesyonel yardım almak gerekir. İşte burada veteriner devreye giriyor. Veteriner köpeğinizin sağlığı için hayati bir önem taşır. Bu yüzden veteriner seçiminize önem vermenizi tavsiye ederim.

Veterinere danışmamız gereken durumlar
    Köpek Aşıları
    Köpek aşıları köpeğinizi kanlı ishal kuduz hepatit gibi hastalıklardan korunmasını sağlar. Yaşadığınız bölgedeki saygın bir veterinerden bu hastalıklara karşı paha biçilemez tavsiyeler alabilirsiniz.

Benim veterinerim bana 1 yaşına kadar bütün aşıları yaptırmam gerektiğini ve daha sonra 3 yılda bir yenilememi söyledi. Bazı veterinerler yıllık olarak tavsiye ediyor. Ancak siz yinede kendi veterinerinize danışın…

Köpeklerde Kısırlaştırma
    Lütfen köpeğinizi kısırlaştırınız. Köpek kısırlaştırma köpeğinizi karşısına çıkabilecek bir çok sağlık probleminden korur.

Pire Kontrolü
    Pirelenme köpek sahiplerinin karşılaşabileceği en büyük sorunlardan biridir. Bu yüzden bu zararlı parazitlerden korunmak için veterinerinize kesinlikle danışmanız ve onlara güvenmeniz gerekir. Veterineriniz size pirelenmeyi önlemeniz için uygun bir program verecektir. Eğer sizde bu programa bağlı kalırsanız korkmanız gereken bir şey kalmaz.

Ayrıca pirelenme sadece köpeğiniz açısından tehlikeli değil sizin ve evdeki herkes içinde tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden bu konuya dikkat edin.

Yıllık Muayene
    Köpek bakımı için köpeğinizi yıllık olarak muayene ettirmeniz gerekir. Veterinerinizin bir çok deneme yapıp köpeğinizin sağlık problemi olup olmadığını incelemesi gerekir. Ayrıca veterinerin köpeğinizin cinsine göre özel hastalık işaretlerini incelemesi gerekir.

OKAY ORAN

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Ne ka güzel bir konu ..Hemen kaynak yapayım da bir soru sorayım
    Evcil hayvanlarla yolculuk konusunda ilaç sakinleştirici vs. ne öneriyorsunuz ??
    tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

Bu Konudaki Etiketler