Psikolojik operasyonların insanları umutsuzluğa sürüklediği üzerinde türlü oyunların oynandığı iddia edilen güzel ülkemizde kardeşi kardeşe düşman ettirenlerin başında bulunan ve 1999 yılında Kenya'da yakalanan Apo aldığı cezaya neden çarptırılmadı?

Avrupa Birliği yasaları çerçevesinde idam cezası uygulanmadı... Peki ama bize ne o yasalardan?

İmralı'da çıkarıldığı duruşmada batının tüm üst düzey yöneticileri dünyanın en ünlü gazetecileri sorgulamayı izlediler.

Batılılardan Apo'ya destek mesajları mı yağdı?

Fransız Cumhurbaşkanı'nın eşi Madam Mitterand'ın açıklaması gazetelere damgasını vurdu. ''Ben Apo'dan daha çok Apo'cuyum. Abdullah'ın kalbimde çok özel bir yeri var''

''Kürt halkına bağlılığımın nedenini mi soruyorsunuz? Kürt halkının kötü talihi nedeniyle başına gelen onca felakete karşı gösterdiği cesareti metaneti seviyorum. Aralarındaki iktidar anlaşmazlığı nedeni ile iki dövüş horozu gibi diklenerek peşmergelerini birbirlerini öldürmek zorunda bırakan iki savaş önderine rağmen cesaretini ve direniş gücünü kaybetmedi bu halk. Oysa birbirlerine saldıran bu peşmergelerin hepsi ortak acılar çekiyorlardı. Hepsi çarpışırken bir yandan da Saddam Hüseyin’in Iraklıları tarafından hayal bile edilemeyecek ölümcül gazlarla öldürülen umudun tükendiği toplu sürgünlerle yok edilen ailelerini düşünüyorlardı. Bunu yapanları bırakıp birbirlerine düşürülmüşlerdi.''

Vatikan Apo'nun arkasında mı durdu?

Apo yakalandıktan sonra Vatikan bir bildiri yayınladı: ''1918 yılından beri Kürtler bağımsızlıklarına kavuşmayı bekliyorlar'' dedi.

Asarsanız AB'ye giremezsiniz!

Avrupa Birliği dönem başkanı "Apo'yu asarsanız AB'ye giremezsiniz" diyordu.

Öcalan idama mahkum olmuştu ama Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cezası kaldırıldı.

Öcalan mahkemeye verdiği savunmasında kendisinin Batılı ülkelerce korunduğunu ve onlar tarafından PKK'nın beslendiğini silah malzeme ve para yardımı aldığını ve Türkiye'ye karşı savaştıklarını açıkladı. Batının servi korumak peşinde koştuğunu ve Türkiye'nin bütünlüğünü bölmek istediklerini açıkça iddia etmiş oldu.

'Şeyh Said'in devamıydım kullanıldım'

İngiliz'ler Musul'da Lozan'ı görüşürken Şeyh Said'i kullanmışlardı. Fransızlarla Hatay için savaşılırken Dersim isyanı patlamıştı. Türk ordusu Kıbrıs'taki kıyma 'dur' dediklerinde Hasala Örgütünün katliamı başlamıştı. Güneydoğu Anadolu Projesi sayesinde Türkiye suyun kontrolünü sağlayacak ve bölgesel güç olabilecekken PKK ortaya çıkmıştı.

Mynet Trend