Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Kredi Kartının Üzerindeki Sayıların Anlamı Ne

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Kredi Kartının Üzerindeki Sayıların Anlamı Ne

Kredi kartınızın üzerindeki rakamlar neyi belirtiyor? İşte kartların üzerindeki sayıların anlamları.

Kredi kartınızın ön yüzeyindeki 15 veya 16 haneli kabartmalı sayılar öylesine gelişigüzel sayılar değil. Bu sayı dizisinin bir anlamı var ve hesap bilginizden bankanıza kadar çeşitli bilgileri gösteriyorlar. Hadi şimdi bu sayıları parçalara ayıralım.

Öncelikle kart numaralarını atayabilen tek kurum 125.000 şirketi ve 35 milyon çalışanı temsil eden kâr amacı gütmeyen Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsüdür (ANSI). ANSI her kart numarasını MasterCard ve Visa gibi özel sistemlere ve banka kurumlarına göre atar.

Kredi kartınızı pos cihazından geçirdiğinizde poz cihazı işlemin gideceği yeri belirlemek için kartınızın arka tarafındaki manyetik şeridin içindeki kart numaranızı okur. Burası kart numaranızdaki her rakamın bir anlam ifade ettiği yerdir.

Kart numaranızdaki ilk rakam veya ilk iki rakam kartın ait olduğu sistemi belirtir. Örneğin kart numaranız 4 sayısı ile başlıyorsa Visa 5 sayısıyla başlıyorsa MasterCard 37 veya 37 ile başlıyorsa American Express’tir. Bundan sonrasında her kart sistemi için durum farklıdır.

Visa kartlarda ikinci rakamdan altıncı rakama kadar olan sayılar kartın ait olduğu finansal kurumu yani bankayı belirtir. Yedinciden onbeşinciye kadar olan sayılar (veya yedinciden onikinciye) hesap numarasıdır. Onaltıncı (ya da onüçüncü) rakam kartınızın ilk sayılarını Luhn algoritmasını kullanarak hesaplayan kontrol basamağıdır. Kontrol basamağı aynı zamanda kart numarasının elle girildiği durumlarda hatayı önlemeye ve dolandırıcılık işlemlerinin önüne geçmeye de yarar.

MasterCard’larda ikinci ve üçüncü ikinci ve dördünce veya ikinci ve beşinci rakamlar bankayı belirtir. Bankanın sayısının ardından onbeşinci rakama kadar olan sayılar hesap numarasını belirtirken onaltıncı sayı da yine kontrol basamağıdır.

American Express kartlarda üçüncü ve dördüncü rakamlar sırasıyla kartın tipini (kişisel/ticari) ve para birimini (Amerikan Doları/Kanada Doları) belirtir. Beşinci rakamdan onbirinci rakama kadar olan sayılar hesap numarasını onikinci onüçüncü ve ondördüncü rakamlar o hesap içerisindeki hesap numarasını ve onbeşinci rakam ise kontrol basamağını belirtir.
    tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

www.foruminci.net

MeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    90
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Kredi kartlarımı hiç sevmiyorum ama kullanıyorum

www.foruminci.net

Logic@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    1

Sosyal Aglarim

Follow Logic@ On Twitter
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Kart numaralarının belli bir kombinasyonu olduğunu ve bu rakamların sıradan rakamlar olmadığını biliyordum ancak bu kadar detaylı değil tabi
    Ben kredi kartlarını seviyorum özellikle bol bonuslu olanlarını
    Gerçi eninde sonunda o bonusları bizden çıkartıyorlar ya neyse

Üstüne imza tanımam!!

Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.

www.foruminci.net

Bu Konudaki Etiketler