Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü çocuk tiyatro gruplarının sahnelediği dört oyunu yasakladı

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan yasağa karşı CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı “Yasakları kaldıracağız diye halktan oy isteyen ve iktidar olan AKP bir yandan basılmış basılmamış kitapları toplatırken; yasaklarda sınır tanımayarak Mersin’de çocuk tiyatrolarının oyunlarını yasaklamıştır” dedi.

UNESCO ödülüne layık görülen oyuna izin yok!

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü Mersin Tiyatro Derneği’nin 4 oyununu yasakladı. Tiyatro Arya Grubu “Gökkuşağı Altında” Tiyatro Agon Grubu “Gıdık Ali ve Robotu” ve “Harikalar Sirki”ni; Hayali Cinas Tiyatro Gurubu “Karagöz Süper Dede”yi oynayamayacak. UNESCO ödülüne layık görülmüş ve daha önce izin almış olan Karagöz Süper Dede oyununun sansürlenmesi dikkat çekti. Konuyu TBMM gündemine getiren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sanata düşmanlık”

Bu oyunlar düşündüren eleştirel bakışı öğreten nitelikte. Yasağın nedeni bu. Gerekçe olarak da “görülen lüzum üzerine” deniyor. Bu oyunların tamamı ödüllü. Daha önce Valilik izni de var ama Milli Eğitim Müdürlüğü şimdi “iptal” ediyor. Sadece bu değil bundan bir süre önce tiyatro festivali yapıldı ve devlet sahnelerini kapattı. Mersin Kültür Müdürlüğü izin vermedi. Ancak belediyelerin desteği ile festival oyunları sahne alındı. Sansür alabildiğine ülkenin her tarafına yayıldı. Bu sanata düşmanlık. Yasakları kaldıracağız diye halktan oy isteyen ve iktidar olan AKP bir yandan basılmış basılmamış kitapları toplatırken; yasaklarda sınır tanımayarak Mersin’de çocuk tiyatrolarının oyunlarını yasakladı.”

sÖZCÜ