Okurla yazar arasında tutku dolu bir yolculuk…

Hep birlikte bekledik. Ellerim Paul Michel’le görüşmemin engellenebileceği korkusuyla terden sırılsıklam olmuştu. Durgun esintisiz havada ve yapay ışık altında oturup lekeli spor ayakkabılarımı izleyerek kendimi sefaletin kollarına bıraktım. Sonra bir mucize oldu. Bir el usulca omuzuma dokundu. Başımı kaldırdım ve Paul Michel’in bana hınzırca sırıttığını gördüm; dünkü bembeyaz önlüklü hemşire de hemen arkasında duruyordu.

| 1997 Dillons İlk Roman Ödülü
| 1997 McKitterick Ödülü

Her şey bir doktora teziyle başladı. Öğrencinin Fransız yazar Paul Michel üzerine hazırladığı tez alelade bir akademik çalışmadan farksızdı. Cambridge Üniversite Kütüphanesi’nin tozlu rafları profesörlerin bıkkın bakışları metinlerin alışıldık incelemelerinden örülü bir yolda anlamlar ve çağrışımlar arasında ilerliyordu.
Şikâyeti de yoktu heyecanı da.

Oysa birileri bu heyecanı fazlasıyla duyuyordu. Öğrenci satırların ardındaki kişiye dokunmak üzere olduğunun ve benzerini tatmadığı duygulara doğru sürüklendiğinin farkında değildi... İngiliz yazar Patricia Duncker metinle çıkılan özgün yolculuğun ve okurla yazar arasındaki saklı tutkunun izini sürdüğü ödüllü romanıyla ilk kez Türkçe’de.