İnsanların genel olarak birayı bardağa dökerken yaşadıkları dram oldukça hüzünlü. Bir bakıyorsunuz tüm bira mundar olmuş yada köpüğü bir türlü ayarlanamamış. Çok pratik bir şekilde birayı bardağa nasıl profesyonelce dökebileceğimizi resimlerle anlatmışlar.

Adım 1 : Uygun boyutlarda temiz bira bardağı

Bira içerken özellikle bardağa dikkat etmelisiniz. En önemli kural ise seçtiğiniz bardağın kuru ve temiz olması. Büyük nitelendirilen Arjantin 50lik bardağını iyice temizleyip kuruladıktan sonra ters çevirin ve birkaç dakika kurumasını bekleyin. Eğer yaz aylarındaysanız kurutmayın 3-4 dakika buzluğa bırakın. Biranız daha soğuk ve daha keyifli olacaktır.

Adım 2 : Bardağın ve şişenin açısı

45 derece ve açılara aldanmayın o kadar da zor değil. Birayı birden tepe üstü dökmek yerine sakin bir şekilde göz kararı aynı aşağıdaki görsel gibi hizalayın. Temizlenmiş ve kurutulmuş bardağımızı yere 45 derece açıyla konumlandırıp şişenin ağzını bardağa 2-3 santim yakın tutun. Bu açı köpüğün taşmasını önleyecektir.

Adım 3 : Sakince biranı doldurmaya başla

Şişenin ağzını bardağa dayadıktan sonra acele etmeden sakin bir şekilde şişeyi eğerek doldurmaya başlıyoruz. Unutmayın peşinizden atlı geliyor gibi doldurmaya başlarsanız biranız rezil olur. Ayrıca dikkat etmeniz bir başka husus da sıçramamasına dikkat etmek.

Adım 4 : Ne kadar köpüklü olsun istiyorsunuz?

'Köpüklü bira mı olur ya? / Küpüksüz içilmez abi' seslerini bir kenara bırakın. Biranızı nasıl içeceğiniz sizin vereceğiniz bir karar ve bunu tek başınıza başarabilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi biranızı eğer köpüklü seviyorsanız bardağınızı 4 cm yukarı yada şişenizi biraz daha tepeden tutmaya özen gösterin. Basit bir formül; Ne kadar dik o kadar çok köpük demektir.

Adım 5 : Beklemeden içme!

Biliyoruz havalar sıcak ya da canın çok acayip bira çekti... Aynı senin gibi ben de birayı açar açmaz yumuluyorum ancak biraz beklemende her zaman fayda var. Özellikle doldurulunca tüm tortular mayalar birbirlerine karışıyor. Çok değil yaklaşık 10 saniyelik bir bekleyişin ardından biran tam kıvamına gelecek.