Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Rusya’dan Kürtlere Silah Yardımı

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Rusya’dan Kürtlere Silah Yardımı

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Suriye'den sonra Irak'taki Kürtlere de askeri destek verdiklerini ilan etti.

ABD’nin Suriye’deki Kürt yapılanması PYD’ye yaptığı 50 ton silah yardımının ardından bir yardım haberi de Rusya’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya’nın Iraklı Kürtlere askeri destek verdiklerini ilan etti. Rusya’nın PYD’ye yaptığı yardıma Türkiye’nin tepki göstermesine ise Lavrov (Rusya Büyükelçisinin Dışişleri’ne çağrılmasına ilişkin olarak) “Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na davet konusunda bilgim yok. Muhtemelen biz uçakta iken oldu” dedi.

“BAĞDAT’IN ONAYINI DA ALIYORUZ”

Interfax ajansının haberine göre Finlandiya’da resmi temaslarda bulunan Lavrov Helsinki’de düzenlenen basın toplantısında Rusya’nın Ortadoğu politikaları ve Kürt yönetimlerine sağlanan askeri desteği ilgili sorulara yanıt verdi. Rusya’nın bağımsız devletler Suriye ve Irak hükümetlerine askeri ve teknik alanda yardımda bulunduğunu bunun dışında Irak Kürtlerine de terörle mücadele çerçevesinde askeri destek verdiklerini ifade eden Lavrov bunun tamamı ile Bağdat yönetiminin onayı alınarak yapıldığını vurguladı. Lavrov terörle mücadele eden herkesin çabalarını bir araya getirmeleri ve adımlarını koordineli bir şekilde atmaları gerektiğini söyledi.

“HABERİMİZ YOK”

Ankara’nın PYD’ye askeri destekleri nedeni ile Rusya ve ABD büyükelçilerini dışişleri bakanlığına çağırması konusundaki soruya cevap veren Lavrov “Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na davet konusunda bilgim yok. Muhtemelen biz uçakta iken oldu” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu PKK ile PYD arasında irtibat bulunduğunu PYD’nin Türkiye’ye karşı faaliyet içinde olması durumunda operasyon yapacaklarını belirtmişti. PYD’nin IŞİD karşısında herhangi bir meşruiyet kazanmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Davutoğlu ABD’nin PYD’ye 50 ton silah yardımı yapmasını da sert bir şekilde eleştirmişti. Başbakan bu silahların Türkiye’de kullanıldığının tespit edilmesi durumunda silahların bulunduğu alanları vuracaklarını söylemişti.

(Cihan)

tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

www.foruminci.net

Logic@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    1

Sosyal Aglarim

Follow Logic@ On Twitter
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

ABD ile Rusyanın ortaklaşa birşeyler yaptıkları pek görülmüş olay değil ancak gerçekten böyle birşey varsa durum oldukça vahim demektir.

Üstüne imza tanımam!!

Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.

www.foruminci.net

Bu Konudaki Etiketler