Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Gizemli Gezegen Plüton'un Yeni Fotoğrafları Yayınlandı

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Gizemli Gezegen Plüton'un Yeni Fotoğrafları Yayınlandı

NASA'nın yayınladığı yeni fotoğraflarda Plüton'da mavi bir gökyüzü ve su haline buz kütlelerinin olduğu görülüyor.

PLÜTON

NASA Plüton'un "canlı" olduğuna ilişkin yeni verileri açıkladı. Dr. Alan Stern'e dayandırılan keşifte "Bu gezegen canlı. Kendi hava koşulları atmosferinde sis ve aktif bir jeolojik yapısı var" denildi. Bu keşif Plüton'da yeni bir canlı türü bulunmuş olabileceği yorumlarını güçlendirdi.

MAVİ GÖKYÜZÜ+SU VAR
    NASA açıklamasında da New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracının Pluton'da mavi bir gökyüzü ve buz halinde su bulunduğunu açıkladı.

"New Horizons" ekip lideri bilim adamı Dr. Alan Stern yaptığı açıklamada Plüton'daki mavi gökyüzünün "göz kamaştırıcı" olduğunu ifade etti.

Stern gezegendeki mavi gökyüzünün etrafındaki puslu katmanın büyüklüğü ve yapısı hakkında bilgi verebileceğini söyledi.

BUZ PARÇACIKLARI VAR
    Fotoğraflarda ayrıca gezegenin yüzeyinde çok sayıda buz parçacıklarının bulunduğu görülüyor.

Plüton'un daha önce yayımlanan fotoğraflarında gezegenin yüzeyinde kum tepecikleri olduğu sanılan yükseltiler vadiler yüzen buz kütleleri ve etrafında puslu bir katman görülmüştü.

GEZEGEN JEOLOJİK OLARAK AKTİF
    Araştırmacılar Plüton'da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ve buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu açıklamıştı. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunu tahmin eden araştırmacılar "Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor" değerlendirmesi yapmıştı.

Güneş Sistemi'ndeki yolculuğuna 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarak başlayan "New Horizons" 9 yıl 6 aydır görev yapıyor. "New Horizons" Plüton dışında uyduları Charon Styx Nix Kerberos ve Hydra'da da keşiflerde bulunuyor.

Ensonhaber
    tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

www.foruminci.net

Logic@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    1

Sosyal Aglarim

Follow Logic@ On Twitter
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Elin gavuru neler keşfediyor peki ya biz?

Üstüne imza tanımam!!

Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.

www.foruminci.net

Bu Konudaki Etiketler