Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Italya

Senior Member
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Italya

Coğrafi Verileri

Konum: Güney Avrupa Akdeniz kıyısında yarımadada kuzeydoğu Tunus'ta yer almaktadır.
    Coğrafi konumu: 42 50 Kuzey enlemi 12 50 Doğu boylamı
    Haritadaki konumu: Avrupa
    Yüzölçümü: 301230 km²
    Sınırları: toplam: 1932.2 km
    sınır komşuları: Avusturya 430 km Fransa 488 km Holy See (Vatican City) 3.2 km San Marino 39 km Slovenya 232 km İsviçre 740 km
    Sahil şeridi: 7600 km
    İklimi: 7 ayrı iklim görülmektedir. Ama genel olarak ılıman hava hakimdir.
    Arazi yapısı: Arazi engebeli ve dağlıktır ovalar ve kıyıda alçak araziler yer alır.
    Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Akdeniz 0 m
    en yüksek noktası: Blanc Tepesi (Monte Bianco) 4748 m
    Doğal kaynakları: Cıva potas mermer sülfür doğal gaz ham petrol balık kömür işlenebilir arazi
    Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %26.41
    daimi ekinler: %9.09
    diğer: %64.5 (2005 verileri)
    Sulanan arazi: 27100 km² (2003 verileri)
    Doğal afetler: Toprak kaymaları çığ düşmeleri depremler volkanik patlamalar su baskınları toprak çökmeleri

Nüfus Bilgileri

Nüfus: 58133509 (Temmuz 2006 verileri)
    Nüfus artış oranı: %0.04 (2006 verileri)
    Mülteci oranı: 2.06 mülteci/1000 nüfus (2006 tahmini)
    Bebek ölüm oranı: 5.83 ölüm/1000 doğan bebek (2006 tahmini)
    Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 79.81 yıl
    erkeklerde: 76.88 yıl
    kadınlarda: 82.94 yıl (2006 verileri)
    Ortalama çocuk sayısı: 1.28 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
    HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %0.5 (2001 verileri)
    HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 140000 (2001 verileri)
    HIV/AIDS - hastalıklarından ölenlerin sayısı: 1000 (2003 verileri)
    Ulus: İtalyan
    Nüfusun etnik dağılımı: İtalyan
    Din: Roma Katolikleri Protestanlar Museviler Müslümanlar
    Diller: İtalyanca (resmi) Almanca Fransızca Slovence
    Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler
    toplam nüfusta: %98.6 (2003)

Yönetimi

Ülke adı: Resmi tam adı: İtalya Cumhuriyeti
    kısa şekli : İtalya
    Yerel tam adı: Repubblica Italiana
    yerel kısa şekli: Italia
    eski adı: İtalya Krallığı
    ingilizce: Italy
    Yönetim biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
    Başkent: Roma
    İdari bölümler: 20 bölge; Abruzzi Basilicata Calabria Campania Emilia-Romagna Friuli-Venezia Giulia Lazio Liguria Lombardia Marche Molise Piemonte Puglia Sardegna Sicilia Toscana Trentino-Alto Adige Umbria Valle d'Aosta Veneto
    Bağımsızlık günü: 17 Mart 1861
    Milli bayram: Cumhuriyet Günü 2 Haziran (1946)
    Anayasa: 1 Ocak 1948
    Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: AfDB (Afrika Kalkınma Bankası) AsDB (Asya Kalkınma Bankası) AG (Avustralya Grubu) BIS (Uluslararası İmar Bankası) BSEC (Karadeniz Ekonomik İşbirliği) CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi) CDB (Karayipler Kalkınma Bankası) CE (Avrupa Konseyi) CEI (Orta Avrupa Girişimi) CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Teşkilatı) EAPC (Avrupa - Atlantik Ortaklık Konseyi) EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası) ECE (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu) ECLAC (Birleşmiş Milletler Latin Amerika ve Karayipler Komisyonu) EIB (Avrupa Yatırım Bankası) EMU (Avrupa Ekonomi ve Para Birliği) ESA (Avrupa Uzay Ajansı) Avrupa Birliği FAO (Tarım ve Gıda Örgütü) G- 7 G-10 IADB (Amerika Bölgesi Kalkınma Bankası) IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası) ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederastonu) ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi) IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği) IEA (Uluslararası Enerji Ajansı) IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) IFC (Uluslararası Finansman Kurumu) IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu) IHO (Uluslararası Hidrografi Örgütü) ILO (Uluslarası Çalışma Örgütü) IMF (Uluslararası Para Fonu) IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) Inmarsat (Uluslararası Denizcilik Uydu Teşkilatı) Intelsat (Uluslararası Telekomünikasyon ve Uydu Örgütü) Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı) IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) IOM (Uluslararası Göçmen Teşkilatı) ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü) ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği) LAIA (Latin Amerika Entegrasyon Birliği) MINURSO (BM Bati Sahra Referandum Misyonu) NAM NATO (Kuzey Atlantik Asemblesi) NEA (Nükleer Enerji Kurulu) NSG OAS (Amerika Devletleri Teşkilatı) OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)OPCW OSCE (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü) PCA (Daimi Hakemlik Mahkemesi) UN (Birleşmiş Milletler) UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı) UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü) UNHCR (BM Mülteciler Yüksek Komiserliği) UNIDO (Endüstriyel Kalkınma Örgütü) UNIFIL (BM Geçici Gücü) UNIKOM (BM Irak-Kuveyt Gözlem Misyonu) UNMEE (BM Etyopya-Eritre Misyonu) UNMIBH (BM Bosna Hersek Misyonu) UNMIK (BM Kosova Geçici Yönetimi) UNMOGIP (BM Hint Pakistan Askeri Gözlem Grubu) UNTSO (BM Mütareke Gözlem Örgütü) UPU (Dünya Posta Birliği) WCL (Dünya Emek Konfederasyonu) WEU (Batı Avrupa Konseyi) WHO (Dünya Sağlık Örgütü) WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı) WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü) WToO (Dünya Turizm Örgütü) WTrO (Dünya Ticaret Örgütü) ZC

Ekonomik Göstergeler

GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 1.727 trilyon $ (2006 verileri)
    GSYİH - reel büyüme: %1.6 (2006 verileri)
    GSYİH - sektörel bileşim: tarım: %2
    endüstri: %29.1
    hizmet: %69 (2006 verileri)
    Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %2.3 (2006)
    İş gücü: 24.63 milyon (2006)
    Sektörlere göre işgücü dağılımı: hizmet %63 endüstri %32 tarım %5 (2001)
    İşsizlik oranı: %7 (2006 verileri)
    Endüstri: Turizm makine demir - çelik kimyasallar gıda maddeleri tekstil motorlu araçlar giysi ayakkabı seramik
    Endüstrinin büyüme oranı: %1.5 (2006)
    Elektrik üretimi: 277.6 milyar kWh (2004)
    Elektrik tüketimi: 303.8 milyar kWh (2004)
    Elektrik ihracatı: 800 milyon kWh (2004)
    Elektrik ithalatı: 46.4 milyar kWh (2004)
    Tarım ürünleri: Meyve sebze üzüm patates şeker pancarı soya fasulyesi tahıl zeytin sığır eti süt ürünleri balık
    İhracat: 450.1 milyar $ (2006)
    İhracat ürünleri: Mühendislik ürünleri tekstil ve giysi makine motorlu araçlar taşıt ekipmanları kimyasallar gıda içecekler tütün mineraller
    İhracat ortakları: Almanya 1%3.1 Fransa %12.3 ABD %8.1 İspanya %7.4 Birleşik Krallık %6.4 (2005)
    İthalat: 445.6 milyar $ (2006)
    İthalat ürünleri: Mühendislik ürünleri kimyasallar taşıt ekipmanları enerji ürünleri mineraller tekstil ve giysi gıda meşrubat ve tütün
    İthalat ortakları: Almanya %17.2 Fransa %9.9 Hollanda %5.7 Çin %4.6 Belçika %4.5 İspanya %4.2 (2005)
    Para birimi: Euro (EUR)
    Para birimi kodu: EUR
    Mali yıl: Takvim yılı

İletişim Bilgileri

Kullanılan telefon hatları: 25.049 milyon (2005)
    Telefon kodu: 39
    Radyo yayın istasyonları: AM 100 FM 4600 kısa dalga 9 (1998)
    Radyolar: 50.5 milyon (1997)
    Televizyon yayını yapan istasyonlar: 358 (1995)
    Televizyonlar: 30.3 milyon (1997)
    Internet kısaltması: .it
    Internet servis sağlayıcıları: 93 (2000)
    Internet kullanıcıları: 28.87 milyon (2005)

Ulaşım ve Taşımacılık

Demiryolları: 19459 km (2005)
    Karayolları: 484688 km (2004)
    Su yolları: 2400 km
    Boru hatları: doğal gaz 17589 km; ham petrol 1136 km (2006)
    Limanları: Augusta (Sicily) Bagnoli Bari Brindisi Gela Genoa La Spezia Livorno Milazzo Naples Porto Foxi Porto Torres (Sardinia) Salerno Savona Taranto Trieste Venice (2001)
    Hava alanları: 133 (2006 verileri)
    Helikopter alanları: 5 (2006 verileri)

Yeni Üye
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

İtalya deyince benim aklıma direk Mozzarella geliyor Gerçi pizzayı da unutmamak gerekir.Geçen gün Kanyon'da gezerken bir İtalyan restaurant gördüm.Daha sonra mozzerallalarının çok güzel olduğunu öğrendim özel olarak İtalya'dan getirttiriyormuş adamlar en yakın zamanda tatmam gerekiyor o mozzarellaları

Yeni Üye
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı bico Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalya deyince benim aklıma direk Mozzarella geliyor Gerçi pizzayı da unutmamak gerekir.Geçen gün Kanyon'da gezerken bir İtalyan restaurant gördüm.Daha sonra mozzerallalarının çok güzel olduğunu öğrendim özel olarak İtalya'dan getirttiriyormuş adamlar en yakın zamanda tatmam gerekiyor o mozzarellaları
    Obikayı diyorsun herhalde Kanyon'da 3 ve ya 4 ay önce açıldı tam bilmiyorum.Mozarellalarınınn yanında domates çorbası harika.Hayatımda içtiğim en güzel çorba idi ama annemin yaptığını tutamaz tabi ki Tamamen organik ürünler kullanıyorlar.Servisi filan da güzel tuttum yani

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

gelişmiş bir ülke.

Bu Konudaki Etiketler