Aglayan Adam.

Nilgun ve annesi Asuman hanim babasi Kaya beyin mezari basinda dua ediyorlardi Nilgun’un babasinin kansere yenilip de vefat ettigi gunun besinci senesiydibayramlarda mubarek gunlerde birde olum yildonumunde ana- kiz beraberce buraya gelirler hem cicek koyarlar hemde dua ederlerdi.Nilgun duasini bitirip amin derken gozleri iki mezar otedeki adama ilisti temiz giyimli 30 yaslarina yakin bir adamdi.mezarin kenarina diz cokmus hem dua ediyor bir yandanda gozlerinden yaslar bosaniyorduNilgun’ le annesi dualarini bitirdikten sonra Nilgun dirsegi ile annesini durtup bak zavalli adam Ne kadar cokda uzgunmezardaki annesimi- yoksa babasi mi acaba diye sordu..Asuman hanimda dikkatli gozlerle agliyan adama bakti allah sabir versin dedi..
…Adam mezar kenarina diz cokmus sanki hic kalkmiyacakmis gibiydi.Nilgun cebinden bir kart cikardi avucuna aldiannesi siseyle ciceklere su dokerken o hala adami dikkatle inceliyordubu kadar goz yasi doktugune gore kabirdeki cok yakini olmali dedi..Nilgun babasinin mezarindan uzaklasip adamin yanina gittiaffedersiniz ismim Nilgun Bucaliamator olarak fotograflar cekerimdeminki diz cokmus sekilde agliyarak dua etmeniz beni cok duygulandirdiEger bir mahsuru yoksa ayni sekilde resminizi cekebilirmiyim dedi..Aglayan adam Nilgun’un gozlerine bakti eger sizi memnun edecekse benim icin bir mahsuru yokkameranizi hazirlayin bende en azindan bir defa daha dua etmis olurum dedi.Aglayan adam tekrar kabrin kenarinda diz coktu ellerini acip dua etmeye basladi ve ayni zamanda gozlerinden ilik ilik yaslar suzulmeye basladiNilgun aglayan adamin etrafinda donup bir kac poz resmini cekti ve aglayan adama tesekkur etti Bu sirada Nilgun’un anneside yanlarina gelip agliyan adama basin sag-olsun evladim allah sabirlar versinkabirde yatan kiminiz olurdu diye sordu.Aglayan adam Ismim Orhan.Orhan Eden dedikten sonra verin elinizi opim teyzecigim deyip Asuman hanimin elini optu gozlerinden sizan bir kac damla yasi elinin tersiyle sildikten sonra Kabirdeki Esimdi karimdi butun dunyamherseyimdiiki sene evvel onu kaybettikher ay buraya gelip dua eder ve mezarindaki cicekleri tazelerim dedi.Nilgun yan gozlerle Orhani suzerken bir yandanda esini cok seviyormus iki sene olmasina ragmen her ay geliyormusbu gunlerde boyle vefakar insanlari bulmakgormek cok nadir diye dusundu.

…Nilgun Orhana donup eger biraz aceleniz yoksa sizinle konusmak isterim dedi Orhan mezarlik kapisina gidene kadar konusabilirizburomu kilitleyip buraya geldimkisa zamanda donmem lazim dedi… Nilgun;Orhan bey ben hem fotograf cekerim hemde internet sitelerine amatorce hikayeler yazarimkonularim turklerin bulundugu memleketlerde okunurbir arkadasimda bazi konularimi ingilizceye cevirip bir amerikan sitesine gonderir..Anladimki rahmetli esinizi cok seviyordunuzEger bir gun onun icin konusmak isterseniz vermis oldugum kartta numaram var beni arayabilirsinizbelki isimleri degistirip sizin icin guzel bir hikaye yazabilirimsizi tanimasalarda binlerce okuyucu hikayenizi okuyabilir dedi..
…Orhan bilemiyorumaklima yatarsa sizi ararim dedikten sonra cebinden kendi kartini cikarip Nilgune Verdi Mezarlik kapisinda ayrilmak uzereyken eger benim gittigim yone gidiyorsaniz sizi arabamla birakabilirim dedi.Nilgun tesekkur ederim benimde arabam var dedi.Kapida tokalastilar Orhan Asuman hanimin yine elini optu iyi gunler diledi ve ayrildilar.
..Orhan arabasini surerken Nilgun’un vermis oldugu karti eline aldi ve bakti
.Advert Design.Reklamcilik-
Nilgun Bucali.asagidada email adresi ve telefon numaralari vardi.karti torpido gozune koydu belki bir gun lazim olur dedi.
…Nilgun ofisine geldimasasina oturduktan sonra mezarlikda cekmis oldugu resimleri computerine yuklediyakisikli adamvaktim olunca fotoshopda biraz toparlar duzeltirim belki bir gun dini bir dergiye satabilirim dedikten sonra cantasindan Orhanin kartini cikardikarti okuyunca vay ve adam mimarmiszaten durusundan kulturlu ve tahsilli oldugunu gosteriyordukartin altina bakti Orhan Eden ykmimar.
Plan proje design altindada yine email adresi ve telefon numarasi..

…Orhan NiLgun’un kafasina takilmistiesinin genc yasta ne sebebden vefat ettigini ogrenmek istiyordu.Bir hafta sonra Orhan’a telefon edip kendini tanittiesi hakkinda konusmak hakkinda ne dusundugunu sorduOrhan cok anlatilacak bir sey yok ama cok israr ediyorsaniz bir yerde oturabiliriz ve anlatirim ama once Medeni durumunuzu ogrenmem lazimcunku is gorusmeleri haricinde evli bir bayanla bir yerde oturup sohbet etmek prensiplerime uymaz dedi.. Nilgun hayir evli degilim Nisanlida degilimsaka ile karisik ne yapalim bu gune kadar Bay Dogruyu bulamadik dedi.Daha sonrada eger anlatacaginiz seyler hatiralarinizi tazeleyip sizi uzup yaranizi de$ecekse sizi uzmemek isterim dedi..Orhan; bu ara islerim cokElimizde buyuk bir proje var arkadaslarimla bitirmeye calisiyoruz bir haftamiz kaldi yetistiremezsek ceza odiyecegiz proje bittikten sonra ben sizi ararim deyip veda etti..Nilgun cok guzelde sesi var dedimerak icinde Orhan’dan gelecek telefonu beklemeye basladi.

…Yedi gun gecti Orhan aramiyordu her telefon calisinda acaba o mu diye heyecanla ahizeyi kaldiriyordu.Cuma gunuydualis veris merkezinin icindeki cabuk yiyecek yerlerin birinde lahmacun yiyordu cep telefonu caldi efendim dedi karsisindaki Nilgun hanim ben Orhan Eden hatirladinizmi diye sordu.Nilgun biraz yavas dan alip tamam tamam hatirladim dedi aslinda onun sesini duymak icin a$eriyordu sankiOrhan yarin ogleden sonra vaktiniz musaitse bir yerde bulusabilirmiyiz diye sordu Nilgun biraz tereddut ettikten sonra saat 15.00 den sonra olabilir dedi. Orhan; o halde 330 da sizi ofisinizden alirim dedi.
…Dedigi gibi 330 da Orhan kapida oldu Nilgun arabaya bindi Orhan ateslediMaltepede bildigim cok guzel bir yer var oraya gidelimhem sakindir hemde manzaraya doyum olmaz dedi 20 dakika sonra Dragos eteklerindeki bir restauranta geldiler. Masalarina oturdularyemekden evvel hafif beyaz sarap soylediler..
…Yemeklerini yerken Orhanda Hikayesine basladi Rahmetli Esim Tugba ile lisede tanismistik ben son sinifa oda birinci sinifa gidiyorduboyuma yakin citi piti narin bir kizdisakalasirken bir birimize asik olduk Orhan anlatirken bakislarini Nilgunden kacirip baska yerlerde gezdirmeye basladigoz kenarlarindan yine yaslar suzulmeye baslamistiNilgun kucuk bir kagit mendil uzatti ozur dilerim sizi uzmek istemem Orhan beyuzulecekseniz baska bir zaman da devam edebiliriz dedi…Orhan:ne kadar gayret etsemde Tugba’yi unutamiyorum inanin Nilgun hanim onun vefat ettigi gunden beri yan gozle bile olsa hic bir kadina bakmadim dedi.Nilgun kamerasini cikarip musaade edersen bir kac resmini cekebilirimiyim diye sordu Orhan basiyla evetledi Nilgun 34 poz cekti.Orhan: esas konuyu birakip biraz kendinden bahsetmeye basladi bir mimarlik burosu sahibiydi isleri fena degildi yaninda iki asistan calistiriyordu kendinden baska birde nisanli kiz kardesi vardi.Sonra sizde biraz kendinizden bahsedermisiniz diye sordu Nilgun bir annemden baska kimsem yok babam genc sayilacak ya$’da vefat ettianne- kiz beraber yasiyoruzbenimde bir reklamcilik burom var birde yardimcim var esasen kendim edebiyat ogretmeniyim ama serbest calismayi cok sevdigim icin kendi isimi yapiyorum…3 sene evvel bir ogretmen arkadasla nisanlandim 3ay nisanli kaldim anlasamadik ve ayrildik dedi.
.Orhan yine Tugbaya dondu evet bizimki liseli askiydi inanirim bir cok kimseler ask’a inanmazlarhayir oyle bir sey yoktur derler ama onu yasiyanlar biliruniversitenin ilk yilinda nisanlandik o henuz lise son’a gidiyordu..Yuksek tahsilimiz bitince evlenmeyi planliyorduk.Orhanin yine gozleri yasarmaya basladi.. Bu gunluk bu konuyu kapasak.ilerde yine bir yerde bulusur tabiki sizce bir mahsuru yoksaben anlatmaya devam ederim dedi Nilgun Estafullah efendim ne mahsuru olacak tabi baska bir gun devam edebiliriz dedi.. Yemekleri bitmisti Orhan Garsonu cagirip hesabi istedi odedikten sonra ciktilar Bulunduklari yer gercekten cok guzel bir yerdi karsilarinda masmavi marmarave adalar vardi…Orhan Nilgun’u evine kadar goturdu yolda hep sosyal seylerden bahsettiler kapida tokalasip ayrilirlarken Orhan cok guzelsin dedi Nilgunde Sende cok yakisiklisin dedi.

..Bir hafta birbirlerini aramadilar.Nilgun cumaya kadar bekleyeyim eger o aramazsa ben ararim diye dusunuyordu.Cuma Cumartesi ve Pazar gecti kimse kimseyi aramadiNilgun uzgundu Orhan’in hikayesini sonuna kadar ogrenmek istiyorduayni zamanda ona bir sempati duymaya basladi Sali aksamiydi burosunu kapamak uzereyken telefon caldikarsisindaki tabiki Orhandiislerinin coklugundan dolayi arayamadigi icin ozur diledi sonra eger vakti musaitse beraber cikmak istedigini soyledi Nilgun buronda bekle yarim saat sonra seni alacagim dedi…Nilgun gorucuye cikacakmis gibi biraz kendine ceki duzen verdikten sonra arabasina binip Burosundan Orhani aldi tokalastilar Nilgun bu guzel yaz aksaminda sen benim misafirim olacaksin dedi ve arabasini ortakoye dogru surduevet asma koprunun cok yakininda bogazin en guzel yerinde yemekli cay bahceleri ve gazinolar vardibunlardan birine oturdular
..Orhan elindeki projeyi bitirip teslim ettigi icin cok memnun oldugunu soyledi Nilgunde bu sira islerinin biraz durgun oldugunuboyle devam ederse ogretmenlige donebilecegini soyledi..Nilgun gulumseyerek Orhan’a donup once sizin hikayenizi bitirelim sonrada sosyal seylerden bahsederiz dedi.. Orhan manali bakislarla Nilgune bakip ama iki seferde hikayem biterse bir daha sizi goremem ki dedi Nilgunun biraz yanaklari kizardiaglayan adamin kendisine ilgi duydugunu anlamakta gecikmedi..

…Yemeklerini yerlerken Orhan anlatmaya devam etti Evet Tugba ile birbirimizi cok seviyorduk her seven insanin soyledigi gibi bizi ancak olum ayirir diyorduk. Tugba lise son siniftayken birbirimizin oldukkorkumuz yoktu evlenecektik Tugba uzun boylu olmasina ragmen zayif bir kizdibir doktor muayenesinden sonra sag bobreginin calismadigini ogrendik.Iktisat okuyorduikinci senesinin son aylarinda ilerde tamamlamak uzere universiteyi biraktibende guzel bir isde calisiyordum evlenmeye karar verdik ve guzel bir resepsiyonla evlendik…Orhan anlatirken yine duygulanmisti aglamamak icin kendini zor tutuyordu…Ikimizde genctik deliler gibi birbirimizi seviyor ve kiskaniyordukTugba calismadigi icin bebek istiyorduhamile oldu bir muddet sonra bebegi kaybettiksonra iki defa daha ayni sey oldu..Orhan mavi gozlerini bogazin sulari uzerinde dolastirdiktan sonra cola sindan bir yudum daha aldi ve anlatmaya devam etti Tugba’nin hamile kalmasi kendine zarar veriyordu onun icinde bir muddet cocuk yapmamayi dusundum ama Tugba cok istiyordusevgili esimin kirilmasini istemiyordumtekrar hamile kaldiben ve ailelerimiz tugbanin uzerine titriyordukhamileligin dorduncu ayinda milyonda bir olacak sey basimiza geldi Tugba’da kan zehirlenmesi oldu derhal hastaneye kaldirdik verilen kanlarin ve serumlarin ilaclarin hic bir faydasi olmadiTugba 27 yasinda bu hayata veda eti ve beni yalniz biraktine guzel hayallerimiz vardi mutlu bir yuvamiz vardi ama birbirimize doyamadan kader bizi ayirdi Orhan yerinden kalkip deniz kenarina dogru yurudugoz yaslarini Nilgunden saklamak istiyordu sonra geri donduNilgune bakip iste ufak detaylar haricinde hepsi bu kadarHikaye yapip Internette yayinlamaya degermi bilmem ama yine de siz bilirsiniz dedi..

..Bogazin guzel manzarasi altinda yemeklerini yeyip sohbet ederken vakitde bir hayli ilerlemisti Nilgun kalkalim dedi Orhan garsonu cagiriken.Nilgun bu gun benim misafirimsin hesabi ben odeyecegim deyip banka kartini garsona uzatti.Orhanin Burosu onune geldiler cunku arabasi ordaydi Orhan indiNilgunde tokalasmak icin indiOrhan tokalasmak icin elini uzattisonra Nilgunu kendine cekti Nilgun karsi koymadi Orhan Nilgunun dudaklari uzerine bir buse koyup birakti..
…Nilgun arabasiyla evine giderken Galiba Orhan bana asik oluyor diye soylendi.Ama ogrenecegimi ogrendim belki hikaye yazarim belki yazamambir daha ya gorurum ya-da goremem diye dusunuyordu…Islerinin baslarina dondulerbir kac gun sonra Orhan’a telefon edip hal hatir sorduama Orhandan beraber cikalim diye bir teklif gelmedikendiside teklif etmeyi istemiyordu biraz sohbet edip yine gorusmek uzere vedalastilar…Nilgun pcde cekmis oldugu resimlere bakiyordusira Orhanin resimlerine geldi 8 poz resmi vardi onlara bakarkende icinde bir seyler kayniyordu.
…Carsamba ogle saatleriydi Telefonu caldikarsisindaki yine Orhandiyine hal hatir sordu sonra Cumartesi gunu buyukadaya gitmek istiyorumacaba bana eslik edebilirmisiniz diye sormak istiyorum dedi Nilgunun Kalbi heyecanla cirpiniyordu ama once biraz naz yapti sonra olur dedi Orhan saat 10da bostanci iskelesinde bulusalimpik nik sepetini hazirlamak da size dusuyor dedi.

…10’00 vapuruna binip buyuk adaya ciktilar ikiside spor giyinmislerdi Orhan koluma girermisin diye sorduNilgun biraz tereddutten sonra Orhanin koluna girdi iki mektepli asik gibi dil burnuna gidip camlarin altina oturdularCok guzel bir yaz gunuyduher taraf gunluk tatil yapanlarla doluydu Bir muddet sonra Orhan Nilgunun ellerini avuclari icine alip seni seviyorum Nilgun Benimle evlenirmisin diye sorduNilgunun bu anda beklemedigi bir soruydu.Orhan’a bakip biraz dusuneyim vapura binmeden Once sana cevabimi veririm ya-da biraz daha zaman isterim dedi..Orhan reddedildigini sanip biraz tuhaflasti…Nilgun ; simdiden kendini uzme Orhan once iyi dusunmem lazim sonra rahmetli esin Tugbayi cok seviyordun anliyorumki unutmana imkan yok eger seninle evlenirsem onun hatiralari aramiza girip bizi uzmezmi diye sordu.Orhan Tugba ilk goz agrimdi ilk askimdi onun sevgisi ben olunceye kadar icimden cikmiyacagina eminim ama senide seviyorum seninle yuva kurmak istiyorum belki ilerde birbirimizi daha cok sever baglaniriz.Evet seninle evlenirsem mumkun oldugu kadar Tugbayi daha az hatirlamaya calisirimAma kutsal gunlerde onun mezarina gidip yine dua etmek istiyorumbuna razi olman lazim dedi. Nilgun ; cok guzelberaber gideriz ayni zamanda Hem tugba’ya hemde babama beraberce dua ederiz dediOrhanin gozlerinin ici guluyorduSaatler cabuk gecti asagiya indilervapurun gelmesine 45 dakika vardi deniz kiyisindaki bir cay bahcesine oturup kahvelerini soylediler..Orhan yine Nilgununun ellerini tuttu ve seni seviyorum benimle evlenirmisin diye bir daha sordu.
…Nilgun; Evet Orhan bende seni seviyorum evlenirim dediOrhanin gozlerinden bu sefer sevinc goz yaslari dokuluyorduNilgune donup seni mesut etmek icin her seyi yapacagim dedi.. Vapur Bostanci iskelesine yaklasiyordu Nilgun ve Orhan el ele tutusmus karsi sahilleri seyrederken Orhan Nilgune donup hikayemi yazacakmisin diye sordu.
..Nilgun baygin bakislarla sadece senin hikayen degil butun hikayelerimi bir kitapta toplayip yayinlayacagimkitabin kabina-da kabiri basinda Tugba’ya dua ederken cekmis oldugum resmini koyduracagimkitabimin adi da Aglayan Adam olacak dedi