Yıllardır bu ülkenin kadınları seslerini duyurmaya çalışıyor. Her gün öldürülen şiddete maruz kalan tecavüze uğrayan kadınlar kendilerini anlatacak mecra arıyorlar. Ancak maalesef toplumun vicdanını kanatan bir vahşet yaşanmadıkça hiçbiri derdini yeterince anlatamıyor. Üzülerek söylüyorum ki Özgecan'ın vahşice katli gibi bir olay yaşanmadığında tecavüzler cinayetleri dayaklar klasik bir üçüncü sayfa haberi olarak okunup geçiliyor. Bu konularda ciddi hiçbir adım atılmıyor. Ciddi adım atılmasını beklediğiniz noktada da işler idam cezasına gelip takılıyor. Mesele tecavüz edeni öldürmek değil tecavüz olayının ortadan kalkmasını sağlamaksa idamın bir çare olacağını düşünmüyorum. Mesele çok daha fazla katmanlı ve uzun soluklu çalışmaları araştırmaları bilim insanları STK'lar ile koordineli olarak çalışmayı gerektiriyor. Ülke idaresinde yer alan kişilerin daha dikkatli bir dil kullanmalarını gerektiriyor. Siz "örtüsüz kadın ya kiralıktır ya da satılıktır" dedikten sonra tecavüz olayları için çareyi idamda ararsanız bunun hiçbir anlamı olmadığını görmeniz gerekiyor.

Türkiye'nin ihtiyacı olan şey bir zihniyet değişimidir. Açık söylüyorum bunun Ak Parti hükümetiyle gerçekleşmesi mümkün değildir. Uyuşturucudan tecavüze hırsızlıktan gaspa kadar her suçun çözümünü imanlı bir nesil yetiştirmekte gören tecavüz olaylarında erkekten çok kadında suç arayan bir kafanın Türkiye'de kadın erkek eşitliği açısından bir adım atması köklü bir zihniyet değişikliğine gitmesini beklemek hayal gücünü bile zorlayan bir durumdur. Kadına şiddeti araştırma komisyonu kurup tüm üyelerini erkek yapan hiçbir kadın kuruluşunu bu komisyona dahil etmeyi aklından bile geçirmeyen kadın için en iyisini erkekler bilir anlayışındaki bir zihniyetten ne bekleyebiliriz ki? Kadınların erkek egemen bir toplumda yaşamasının zorluklarını erkek bilemez. Onu ancak yaşayanlar bilir. Yaşayan biri olarak işte size erkek egemen bir toplumda yaşamanın kadın açısından zorlukları.

1. Senin hakkındaki kararların erkekler tarafından verilmesine alışırsın.

2. İster baban olsun ister abin ister sevgilin ister eşin izin almadan bir şey yaparsan sonuçlarına katlanırsın.

3. Mahalle baskısı denilen olgu en çok senin üzerinde çalışır.

4. 2 yaşından itibaren "edep" dersleri almaya başlarsın.

5. En modern erkek bile günü gelir sana yerinin mutfak ve yatak odası olduğunu hatırlatır.

6. "Ad hominem" senin için vardır seni fikirleriyle alt edemeyen erkek mutlaka bir noktada lafı "elinin hamuruna" getirecektir.

7. Sana laf atıldıysa taciz edildiysen tecavüze uğradıysan aile içi şiddete maruz kaldıysan kim bilir sen ne yapmışsındır?

8. Erkekler sana yer açtığı kadar yaşarsın.

9. Elin oğlunun diplomana değil yaptığın pilava baktığını öğrenirsin.

10. Tek başına yaşayan bir kadınsan "arandığını" düşünen insan sayısı hiç de az değildir.

11. Taytın diz üstü eteğin dar tişörtün erkekleri baştan çıkardığını bilmen gerekir.

12. Dişi köpek kuyruk sallamazsa... Özlü sözleriyle büyürsün.

13. Bir tacize uğradığında kimdi? nasıl oldu? iyi misin? gibi sorulardan önce ne giyiyordun? o saatte ne işin vardı? oraya niye gittin? vb. sorulara cevap vermen gerekir.

14. Sana örtünmeyi tacize karşı bir önlem olarak sunan kişilerle 6 yaşında çocukla evlenilir diyen kişilerin aynı kişiler olduğunu görmek seni şaşırtmaz.

15. Tacize tecavüze vs. karşı alınacak önlemlerin öznesi yine sen olursun.

16. Araç kullanıyorsan sıkıştırılmaya korna ile tacize eve kadar takibe hazırlıklı olman beklenir.