Bugün Türkiye çapında zorunlu din derslerine ve okulların imam hatipleştirilmesine “hayır” demek için öğrenciler öğretmenler ve veliler okula gitmiyor.

Zorunlu din derslerine ve okulların imam hatipleştirilmesine “hayır” demek için Birleşik Haziran Hareketi’nin uzun süredir hazırlandığı “uyarı boykotu” bugün tüm ilkokul ortaokul ve liselerde gerçekleştiriliyor. Türkiye çapında yurttaşlar “Bilimsel ve laik eğitim için ayaktayız” sloganıyla çocuklarını okullara göndermiyor.

Eğitim Sen üyesi öğretmenler ise boykota grev yaparak destek verecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise boykota destek vererek “Çocuklarımı okula göndermeyeceğim boykota katılacaklar” derken Manisa Milletvekili Özgür Özel ise kızıyla birlikte Manisa’da düzenlenecek yürüyüşe katılacaklarını dile getirdi.

Okul öncesinden üniversitelere kadar eğitim sisteminin dini kural ve referanslara göre biçimlendirilmesi 4+4+4 eğitim sistemi zorunlu din derslerinin yanında adeta zorunlu seçmeli olarak uygulanan seçmeli din dersleri din dersi sorularının ortaokullardan liselere liselerden de üniversiteye geçiş sınavlarında sorulması öğrencilerin imam hatip ortaokullarına ve liselerine yönlendirilmesi okullarda mescitlerin açılması Milli Eğitim Şûrası ile karma eğitim zorunluluğunu kaldırma girişimleri karşısında Türkiye çapında bugün okullar dersler boykot ediliyor.

Boykotu örgütleyen Birleşik Haziran Hareketi’nin internet sayfasından tüm öğrenci velilerine seslenilen mektupta “Biz çocukların gözlerindeki kararlılığı inadı ve umudu sürekli kılabilmek için bilimsel ve laik eğitim için ayaktayız ve boykottayız. Ya siz?” sorusu soruldu. Mektupta “13 Şubat’ta iktidarı uyarmak için çocuklarımızı okula göndermiyoruz. O günü çocuklarımıza ayıracağız. Alternatif dersler çocuk oyunları ve şenliklerle özgür bir geleceğe olan umudumuzu güçlendireceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Eğitim Sen ise okul boykotuna grev yaparak destek veriyor. Sendika üyesi öğretmenler eğitim sistemi ve okulların tamamen siyasi iktidarın denetimine girmesine ve egemen ideolojiye teslim edilmesine hayır demek için bugün bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirecek.

Eğitim Sen üyesi öğretmenler bugün Ankara’nın mahallelerinde yapılacak çeşitli etkinliklerin ardından 13.30’da YKM önünde buluşup Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüyecek. İstanbul’da ise 13.30’da Beyazıt Tramvay Durağı’ndan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürünecek. İzmir’de de 12.30’da Basmane Meydanı’nda Konak Meydanı’na yürüyüş yapılacak.

Bugün Türkiye çapında zorunlu din derslerine ve okulların imam hatipleştirilmesine “hayır” demek için Birleşik Haziran Hareketi’nin uzun süredir hazırlandığı “uyarı boykotu” tüm ilkokul ortaokul ve liselerde gerçekleştiriliyor.

-Kadıköy Lisesi'ne boykot pankartı asıldı. Öğrenciler laik eğitim için yürüdü.

-Ankara Tuzluçayır İlkokulu ve Suleyman Nazif İlkokulu öğretmenleri ve ögrencilerinin çoğunluğu okula gelmedi kapılara kilit vuruldu.

-İstanbul Kadıköy'deki Kadıköy Lisesi önünde boykot için toplanma başladı. Burada buluşacak olan öğrenciler öğretmenlerle birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürüyecek. Öğrenciler boykot halayı çekiyor.

-Ankara Mamak'ta Tuzluçayır Lisesi nerdeyse boşaldı ögretmenlerin çoğunluğu boykota katıldı. Sibel Çatık Açıkalın ve Mehmet Çekiç orta okulları da boş kaldı. Ege Lisesi'nin kapısına zincir vuruldu.

-Maltepe İdealtepe'de bulunan Hasan Şadoğlu Lisesi'nde ülkücüler boykota katılan öğrencilere saldırıda bulundu. Yaralılar var.

-İstanbul Küçükyalı'daki Kadir-Rezan Has İlkokulu önünde veliler toplandı. Eğitim-Sen 5 No'lu Şube adına konuşma yapan öğretmen Evrim Dirican bir konuşma yaptı. Okul önünde "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı atılıyor.

-Ankara Kayabeyazıtoğlu Lisesi boykotta. Sınıflar yarı yarıya boş. Yoklama defterleri saklandı. HAZİRAN'cı öğrenci ve veliler okul önünde buluştu.

-İstanbul Gazi Mahallesi'nde Mehmetçik İlköğretim Okulu'nda sıralar büyük oranda boş kaldı. 600 kişilik okula sadece 100 kişi gitti. Yine Gazi Mahallesi'ndeki Şair Abay Lisesi ise boykota tam katılım gösterdi şu an okulda kimse yok.

-Sarıgazi ve Çekmeköy'de öğrenci veli ve öğretmenler laik eğitim için yürüyüşe geçti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürünüyor.

-Ankara'da Batıkent Kardelen İlköğretim Okulu önünde boykot hatırası. Ankara Çankaya Çiğdem Mahallesi'nde Ahmet Barındırır Ortaokulu bu sabah sessizliğe büründü. Mahallede Saat 13 itibariyle alternatif program da olacak.

-İstanbul Gülsuyu'nda bulunan Kaşgarlı Mahmut Orta Okulu'nda boykot yüzde yüz başarıya. Akrep araçlarıyla okul önünde polis ekipleri boykot için gelen veli ve öğrencilere saldırd. 10 kişi gözaltına alındı.

-Maltepe İdealtepe'de bulunan Hasan Şadoğlu Lisesi önünde saldırıya uğrayan öğrenciler İleri Haber'e konuştu: "Saldıranlar arasında ülkü ocaklarından gelen yaşça büyük kişiler vardı. Okul müdürü "dağılın yoksa sizi dövecekler" dedi ve saldırı başladı.

-Ankara’da Eryaman Lisesi’nin önünde buluşan veli ve öğrenciler HAZİRAN pankartıyla laik eğitim için yürüdü. Lisenin içinde ve çevresinde çok sayıda polis olduğu gözlendi. Derse katılımın az olduğu belirtildi.

-İstanbul Heybeliada Anadolu Lisesi'nde de boykot büyük başarıya ulaştı. Öğrenci ve öğretmenlerin yüzde 70'i okula gelmedi.

-Kadıköy ve Şişli'de ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde eylem var. HAZİRAN ve Eğitim-Sen'in başını çektiği öğrenci veli ve öğretmenler yürüyor.

-Gazi Mahallesi'nde birçok okulda boykot başarıya ulaştı. Sıralar boş kaldı öğrenciler zafer işareti yaptı.

MYNET