Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
2. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 ve 35

Konu: Öss sözel bölüm meslekleri

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

HALKLA İLİŞKİLER

Açık öğretim verilen bu bölümde halkla ilişkilerin uygulama biçimleri üzerine eğitim ve araştırma yapan elemanlar yetiştirilir.

Programın Amacı

Halkla ilişkiler ve tanıtım programının amacı gerek kamu gerekse özel sektör kuruluşlarının halkla ilişkiler reklam ve tanıtım birimlerinde çalışacak nitelikli elemanları yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Halkla ilişkiler programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk iki yılında sosyoloji psikoloji siyaset bilimleri ekonomi hukuk ve istatistik gibi temel dersler okutulmaktadır. Daha sonraki yıllarda reklamcılık fotoğrafçılık iletişim vb. konularda eğitim yapılmaktadır.

Gereken Nitelikler

Halkla ilişkiler ve tanıtım programına girmek isteyen bir kimsenin sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı normalin üzerinde bir sözel yeteneğe ve ikna gücüne sahip girişken insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanan çevredeki kaynakları seferber edebilen yaratıcı bir kişi olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler

Halkla ilişkiler programını bitirenler çeşitli kurumlarda "Halkla İlişkiler ve Tanıtım Elemanı" olarak görev alırlar.

Çalışma Alanları

Hakla ilişkiler ve tanıtım alanında yetişenler resmi ve özel kuruluşların tanıtım birimlerinde reklam ve kamuoyu araştırmaları ile ilgili kuruluşlarda görev alabilirler. Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm özel ve kamu kesiminde halka ilişkilerin uygulama biçimleri üzerine ve eğitim araştırma yapar. Halkla ilişkiler uzmanını amacı çalıştığı kurumu halka tanıtmak kurum ile halk arasında iletişim sağlamaktır. Bunun için kurumu tanıtıcı broşürler raporlar hazırlayarak bunları kitle iletişim araçlarıyla halka duyururlar. Kurum ileri geleneklerinin konuşma ve yazışmalarının gözden geçirirler. Basın konferans yıldönümü toplantıların beklenen etkiyi yapması için gerekli koşullar hazırlarlar. Kısaca çalıştığı kurum hakkında çevrede olumlu izlenimler oluşturmaya çalışırlar. Mezunlar bank fabrika hastane üniversite gibi özel ve kamu sektörüne ait çeşitli kurumlarda çalışabilirler.

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

HAZIR GİYİM

Programın amacı hazır giyim endüstrisinde çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmektir. Hazır giyim programında okumak isteyen bir öğrencinin genel akademik yeteneğinin yanı sıra renk ve şekilleri algılayabilme bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilme el ve parmakları ustalıkla gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilme yeteneğine sahip ticaret ve ekonomi konularına ilgili estetik görüşü olan bir kimse olması gerekir.

Programın Amacı

Moda konfeksiyon programının amacı hazır giyim endüstrisinde çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Moda konfeksiyon programında temel disiplinler temel sanat eğitimi model çıkarma ve geliştirme moda tasarımı kup kesim giysi teknolojisi kostüm ve moda tarihi ile bilgisayar dersleri verilmektedir.

Gereken Nitelikler

Moda konfeksiyon programında okumak isteyen bir öğrencinin genel akademik yeteneğinin yanı sıra renk ve şekilleri algılayabilme bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilme el ve parmakları ustalıkla gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilme yeteneğine sahip ticaret ve ekonomi konularına ilgili estetik görüşü olan bir kimse olmalıdır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler

Moda konfeksiyon programını bitirenlere "Moda Konfeksiyon Teknikeri" ünvanı verilir. Moda konfeksiyon teknikeri bir hazır giyim atölyesinde kadın erkek veya çocuk giysilerinden birinin veya birkaçının seri üretimi ile ilgili işleri yapar. Önce üretimi yapılacak giysinin biçimini ve kumaşını günün modasını ve ortaya çıkacak ürünün maliyetini göz önüne alarak belirler; giysinin çeşitli vücut ölçülerine göre seri üretimi için gerekli işleri planlar ve yürütür.

Çalışma Alanları

Moda konfeksiyon teknikerleri özel sektöre ait giyim atölyelerinde çalışabilirler veya kendileri özel atölye açabilirler

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

HAZIR GİYİM ÖĞRETMENLİĞİ

Meslek liselerinin okul programlarındaki giyim endüstri ve giyim sanatları konuları ile ilgili bilgi beceri tutum ve davranışlar için gerekli mesleki eğitimi de verilerek meslek dersi öğretmenleri yetiştirilir.

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

HİTİTOLOJİ

Bu programda Hititlerin M.Ö. 1200-1000 yılları arası kültür edebiyat din tarih sanat hukuk vb. Kültür ürünleri incelenir. Öğrenim yaptıkları yükseköğretim kurumunda ve müzelerde görev alabilirler. Hititoloji programında çivi yazısını Eski Babil'den alarak yaygınlaştıran Anadolu'nun göçmen kavmi Hititlerin yaklaşık M.Ö. 1200-1000 yılları arası kültür edebiyat din tarih sanat hukuk vb. Kültür ürünleri konularında dersler verilmektedir.

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

İLAHİYAT

İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar önemli bir kısmı İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri yapabilecekleri gibi diğer bir kısmında vaiz veya müftü olarak çalışabilmektedirler

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

İLETİŞİM

Bu programın amacı basın radyo televizyon halkla ilişkiler sinema reklamcılık turizm gibi kitleye yönelik alanlarda eleman yetiştirmektir. Mezunlar gazeteci radyo-TV programcısı halkla ilişkiler elemanı gibi ünvanlarla mezun oldukları alana göre çalışabilirler.

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ

Bu bölümde işitme kaybı 70 desibel’ den fazla olması nedeniyle normal eğitim ve öğretim etkinliklerinde işitme gücünden yararlanamayan sağırların ve tüm düzeltmelere karşın işitme kaybı 25-75 desibel arasında olan çeşitli yardım ve araçlarla eğitim ve öğretimden yararlanabilecek ağır işiten çocukların eğitimini gerçekleştirebilecek öğretmenler yetiştirmek amacıyla eğitim ve araştırma yapılır. Mezunları özel eğitim kurumlarında ve sınıflarda sağırlar okullarında öğretmen olarak çalışırlar. Devlet Personel Yasası hükümlerine göre öğrenim düzeylerine uygun maaş ve ders ücreti alırlar.

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

KUAFÖR VE GÜZELLİK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ

Meslek liselerinin okul programlarındaki kuaförlük konuları ile ilgili bilgi beceri tutum ve davranışlar için gerekli mesleki eğitimle beraber öğretmenlik formasyon eğitimi de verilerek meslek bilgisi öğretmenleri yetiştirilir.

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

MEDYA VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ

İletişim fakültesinden mezun olunca-kariyer (yurt içinde ya da yurt dışında) habercilik yorumculuk araştırmacı-yazarlık eleştirmenlik medya planlaması medya işletmeciliği filmler metin yazarlığı senaristlik sanat yönetmenliği müşteri temsilciliği kamuoyu araştırmacılığı halkla ilişkiler uzmanlığı foto direktörlüğü insan kaynakları yöneticiliği vb.

Olası iş alanları

(yurt içinde ya da yurt dışında) gazeteler dergiler TV’ler radyolar reklam şirketleri film yapımı dağıtım şirketleri film yapımı dağıtım şirketleri halkla ilişkiler kuruluşları her türlü şirkette iletişimden ve tanıtımdan sorumlu birimler grafik tasarımıyla uğraşan kuruluşlar kamuoyu araştırma kuruluşları basımla uğraşan kuruluşlar vb..

Banned
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    0

NAKIŞ ÖĞRETMENLİĞİ

Bölüm kız meslek liselerine branşlarıyla ilgili öğretmen yetiştirir. Mezunlar kız meslek liseleri ile pratik sanat okullarında öğretmen olarak çalışabilirler. Özel kuruluşlarda iş bulabilirler. Kendilerine ait işyeri açabilirler.

2. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Bu Konudaki Etiketler