ERGENLERİN İNTİHARI; HAYATA AİLELERİNE VE TOPLUMA İSYANDIR!

Ergenlik dönemi risklerin çok kolay alınabildiği geleceğin pek düşünülemediği gözün çok kolay kararabildiği kanın deli aktığı bir dönem.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki son 20 yılda ergen intiharları çok artmıştır.

Her yıl ergen kızların %5’i erkek erkeklerin ise %2’i intihar girişiminde bulunmaktadırlar. Ergenlerin %10’u yaşamlarının herhangi bir döneminde intihar girişimimde bulunmaktadırlar. Bu girişimlerin %98 i başarısız olmaktadır yani ergenler hayatta kalmaktadırlar.

Ergenler intihar girişimlerinden önce ailelerinden arkadaşlarından destek istemişler ama çoğunlukla istedikleri desteği görememişlerdir.

İntiharların nedeni hayat ya da okul stresi değildir. Çoğu ergen intihar girişiminden sonra uzmanlara onu intihara neyin götürdüğünü şöyle açıklarlar:

- Sevgilim beni terketti ve onsuz hayat çok anlamsız geldi
- Ailemle aramda dağlar var beni hiç anlamıyorlar hep kısıtlıyorlar ve kurallar koyuyorlar onlara kimin güçlü olduğunu göstermek ve onlara acı çektirmek istedim.
- Ne okulda ne evde beni anlayan yok
…..

Çok net anlaşılacağı gibi ergenlerin intihar nedenleri yetişkin intiharlarından daha farklıdır. 'Yalnız olmak sevgilinin terk etmesi aile tarafından yargılanmak ve hiç anlaşılmamak kurallar dünyasına isyan' ergenlerin intihar girişimlerin altında yatan temel nedenlerdir. İntihar hayata ailelerine topluma isyandır!

Ergenlerin intihar etme risk etkenlerine bakıldığında;

Ailede güçlü çatışmalar varsa boşanmış aileyse depresyon madde kullanımı varsa ailede daha önce intihar girişimleri varsa ergenin üzerinde aşırı kısıtlamalar (özellikle cinsellikle ilgili ve başarı odağıyla ilgili) varsa bu risklerden birine bile sahip olan ergenin diğer ergenlere oranla intihar etme riski daha yüksektir.

Bir kez intihar girişimde bulunan ergen koşullar değişmemişse cezalandırılmışsa psikolojik destek almamışsa yalnızlığı ve anlaşılmamamışlığı devam ediyorsa yeniden intiharı deneyebilir.

Eğer ergen çocuğunuz intihar hakkında konuşuyorsa ya da yukarıdaki risklerden bir ya da ikisine sahipse ve depresif davranışlar sergiliyorsa mutlaka bir uzmandan ailecek destek alın.

Bu yazının bilimsel verileri Laurence Steinberg’in Ergenlik kitabından alınmıştır.
Kaynak : Hürriyetaile / Dolunay Kadıoğlu Psikolojik Danışman