Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Antidepresan Kullanan Erkek Daha Kolay Boşanıyor

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Antidepresan Kullanan Erkek Daha Kolay Boşanıyor

Boşanmayı düşünen erkek bu dönemde eyleme geçiyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ruh Sağlığı Hastanesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı antidepresan kullanan erkeklerin boşanmaya daha yatkın olduklarını belirterek ”Yıllardır boşanmayı düşünen erkekler antidepresan kullandıkları dönemde bu düşüncelerini eyleme dönüştürüyor” dedi.

Abalı Türkiye genelinde antidepresan kullanımının rakamsal olarak arttığını ifade ederek geçen yıl 37 milyon antidepresanın hastalar veya hasta olmayanlar tarafından tüketildiğini belirtti.”Her bir kişinin ortalama 4-5 kutu kullandığını düşünürsek yaklaşık 5 milyon kişiye antidepreasn reçete edilmiştir” diyen Abalı bu rakamın çok yüksek ve ciddiye alınması gerektiğini belirterek bu kadar depresyon vakasının görülmesinin mümkün olmadığını aktardı.

Depresyon nedir?

Depresyon denilen hastalığı günlük mutsuzluktan ayırmak gerektiğini ifade eden Abalı depresyonu daha ağır uzun süreli ve yoğun mutsuzluk olarak tanımladı. Abalı depresyonunu sadece psikolojik olmadığını aynı zamanda biyolojik bir süreç olduğu bilgisini verdi. Depresyonun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini ifade eden Abalı aksi takdirde insanın günlük hayatındaki sonuçlarının çok olumsuz olacağını aktardı.

Antidepresanları sadece psikiyatristler yazmalı

Abalı antidepresan kullanımındaki artışın en büyük nedenlerinden birinin psikiyatri dışı hekimlerin hastalara kurtuluş reçetesi olarak bu ilaçları yazması olduğunu söyledi. Abalı antidepresan kullanımının bu kadar yüksek olmasının bir diğer nedenini de ilaçların eczanelerde reçetesiz satılmasını gösterdi.

Türkiye genelinde kadınlarda depresyon sıklığını yüzde 15-20 erkeklerde ise 10-15 arasında olduğunu belirten Abalı toplumun geneline bakıldığında her dört veya 5 kişiden birinin depresyonda olduğunu söyledi.
    Erkeklerde yan etki olarak boşanmalara yol açıyor

Abalı antidepresanın kullananları bir anlamda duyarsızlaştırdığına vurgu yaparak şu değerlendirmelerde bulundu: ”Yıllardır boşanmayı düşünen erkekler antidepresan kullandıkları dönemde bu düşüncelerini eyleme dönüştürüyor. Her zaman işine vaktinde gelen kişi işine geç kalmaya verilen görevleri yapmamaya öğrenci kullanmışsa derslerine çalışmamaya başlıyor. Boşanmalar ve iş değişiklikleri genelde bu döneme denk geliyor. İnsanlar hayatlarındaki ciddi kararları bu dönemlerde alıyor.”

Türkiye’de bilinçsiz kullanım çok yaygın

Osman Abalı Türkiye’de antidepresan bilinçsiz kullanım nedeniyle yüksek miktarlarda satılmasına dikkati çekerek ”Antidepresanlar öyle ayılana gazoz bayılana limon şeklinde verilecek ilaçlar değildir. Bu ilaçların yan etkileri ve uzun vadeli sonuçları vardır” dedi. Abalı ilaçların yalnızca gerçek ihtiyaç sahipleri tarafından kullanılması gerektiğini sözlerine ekleyerek doktorların da gerçek hastaların tespiti konusunda daha dikkatli olması çağrısında bulundu.

Eskiden depresyon hastaları su ve müzik ile tedavi ediliyordu

Bireyselciliğin artması ve şehir hayatının getirilerinin depresyonun temel nedeni olduğunu söyleyen Abalı insanların baş etme ve problem çözme mekanizmalarının artırılmasının bu ilacın kullanımı düşüreceğini belirtti. ”Bundan 100 yıl önce de depresyon vardı. Ama depresyondaki hastalar akıl hastanelerine yatırılıp müzikle iyi beslenmeyle veya su terapisiyle tedavi ediliyordu” şeklinde konuşan Abalı sanayi devrimiyle birlikte şehirleşme ve insanların köyden kente göçünün yeni stres faktörleri oluşturduğunu aktardı.

”Bugün maalesef kapitalizmin getirdiği bir süreçte insan sadece üreten bir makine yerine konmuştur” değerlendirmesinde bulunan Abalı ”Antidepresan insanı ayakta tutan ve sistemin çöküşünü önlemek amacıyla ortaya çıkan bir ilaçtır” dedi.

Doktorlar en önemli antidepresan kullanıcısı

Doç. Dr. Osman Abalı şehir hayatının beraberinde büyük sıkıntılar getirdiğini tekrarlayarak meslek grupları içinde doktorların en çok antidepresan kullanmada ilk üçte yer aldığı bilgisini verdi. Abalı performans sisteminin doktorları antidepresan kullanımına ittiğini ileri sürdü.
    tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

www.foruminci.net

Logic@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    1

Sosyal Aglarim

Follow Logic@ On Twitter
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Kullanmadım kullanmayı da düşünmüyorum. Benim bildiğim en iyi antidepresan bi büyük açmaktır
    Hem ilaçlar kadar yan etkiside yoktur efem

Üstüne imza tanımam!!

Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.

www.foruminci.net

www.foruminci.net

MeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    90
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

sporda iyi geliyor

Bu Konudaki Etiketler