Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Ankara Üniversitesi

İnanın Çocuklar ! Güzel Günler Göreceğiz, Güneşli Günler.

Ötüken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Post Ankara Üniversitesi

Tarihçe
    Ankara Üniversitesi Cumhuriyet tarihini ve misyonunu milletiyle özdeşleştirmiş bütünleştirmiş bir üniversitedir. Nasıl Türkiye Cumhuriyetinin kurulması salt bir yönetim biçimi değiştirmenin çok ötesinde çağdaş bilime çağdaş demokratik değerlere ve kurumlara dayalı büyük bir toplumsal dönüşüm sistemi ise; Ankara Üniversitesinin açılışı da bilinen üniversite amaçlarının çok ötesinde farklı bir misyonun somutlaşmasını ifade eder. Ankara Üniversitesi Atatürk ilke ve inkılaplarının dayanaklarını oluşturmak yurt geneline yaymak kökleştirmek ve çağdaşlığın bilimin ve aydınlığın ifadesi olan bu ilkelerin yılmaz savunuculuğunu yapmak üzere temeli bizzat yüce Atatürk tarafından atılmış bir üniversitedir.

Genç Cumhuriyetin yüksek öğretim alanındaki ilk ve çarpıcı icraatı laik ve demokratik Cumhuriyetin yeni hukuk düzenini gerçekleştirecek hukukçuları yetiştirmek için 1925 'te kurulan Hukuk Mektebi Türk çiftçisine hizmet etmek üzere 1933'te öğretime başlayan Yüksek Ziraat Enstitüsü zengin Anadolu kültürünü araştırmak ve Türkiye'nin dünya ile dil ve kültür köprüsü kurmak amacıyla 1935'te açılan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi 1859'dan beri Mektebi Mülkiye adıyla üst düzey kamu yöneticileri yetiştiren ve 1936' da Ankara'ya taşınan Atatürk'ün özel emir ve ilgileri ile kurulan Siyasal Bilgiler Okulunu açmak olmuştur. Bunlara hazırlıkları Atatürk tarfından başlatılan ancak kuruluşu II. Dünya Savaşı nedeniyle 1940'ların başına kalan Tıp ve Fen Fakültelerini eklemek gerekir. 1925 'te kurulmuş olan Hukuk 1935 'te faaliyete başlayan Dil ve TarihCoğrafya Fakültesi 1943 'te açılan Fen Fakültesi 1945 yılında kuruluşu tamamlanan Tıp Fakültelerinden oluşan Ankara Üniversitesi 1946 yılında resmen kuruldu. Üniversite 1948' de Yüksek Ziraat Enstitüsünün Ziraat ve Veteriner Fakültelerini bünyesine almış 1949' da İlahiyat Fakültesi 1935' de kurulan 1950' de Fakülte adını alan Siyasal Bilgiler Okulu 1960' da Eczacılık Fakültesi 1963' de Yüksekokul olarak kurulan 1977' de Fakülte olan Diş Hekimliği Fakültesi 1965' de Eğitim Bilimleri Fakültesi ve 1965 yılında da şimdi adı İletişim Fakültesi olan Basın Yayın Yüksekokulu kuruldu. Çankırı Orman ve Ankara'da Sağlık Bilimleri Fakültelerimiz ise 1996 yılında eğitim-öğretime açılmışlardır.
    Bir Köpeğin Dostluğu Bir Dostun Köpekliğinden Daha İyidir.

Üye gibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    28

Bu yıl sınava girecek arkadaşlar eğer tıp fakültesi yazacaklarsa ankara tıp'ı mutlaka yazsınlar yoğun ve kaliteli bir eğitimi var. Ben kefilim gelecek arkadaslar için
    Konu UZMAN tarafından (03.12.2009 Saat 17:33 ) değiştirilmiştir.
    başlasın artık.

Çakılım nerdeee... BamBam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    745

Tavsiye için teşekkür ederim. Hedef Hacettepe ama önemli olan TIP olması Mardin'de olsa gider okurum
    Konu BamBam tarafından (07.11.2009 Saat 21:12 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    28

Alıntı EmrE_25 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tavsiye için teşekkür ederim. Hedef Hacettepe ama önemli TIP olması Mardin'de olsa gider okurum
    Bu yıl sistem değişiş pek haberim yok ama çalışırsan olur. Bak ben de Mardinliyim Ankara Tıp'ta okuyorum

Bu arada eğer tercih dönemi haberim olursa diğer tıp fakülteleri hakkında da sana bilgi verebilirim.
    Konu UZMAN tarafından (03.12.2009 Saat 17:32 ) değiştirilmiştir.
    başlasın artık.

Çakılım nerdeee... BamBam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    745

Yeni sistem kesinlikle benim lehime çünkü biyolojinin katsayısı yükseldi.. Sınavı hayırlısıyla bi kazanalım da tercih kolay iş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    28

Alıntı EmrE_25 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni sistem kesinlikle benim lehime çünkü biyolojinin katsayısı yükseldi.. Sınavı hayırlısıyla bi kazanalım da tercih kolay iş
    Hadi bakalım kolay gelsin sana.
    Konu UZMAN tarafından (03.12.2009 Saat 17:32 ) değiştirilmiştir.
    başlasın artık.

Bu Konudaki Etiketler