BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ

Programın Amacı

Biyoloji Öğretmenliği liseler meslek liseleri akşam liseleri gibi ortaöğretimin öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere eğitim öğretim ve araştırma yapar.
Biyoloji programının amacı canlıların evrimi yeryüzünde dağılımı anatomisi ve fizyolojisi
konusunda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Biyoloji programında dört yıllık eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür. Başlıca dallar
botanik zooloji mikrobiyoloji ekoloji başlıkları altında toplanabilir.
Botanik: Bitkilerin yapıları yayılmaları gibi konularla ilgilidir.
Zooloji: Hayvanların yapısı başlangıcı yayılmaları ve genetiği gibi konuları içerir.
Ekoloji (Çevrebilim): Canlıların birbirleri ve çevre koşulları ile ilişkilerini içerir.
Mikrobiyoloji: Bütün mikroskobik canlılar (bakteriler virüsler) ile ilgili konuları içerir.
Hidrobiyoloji: Sularda yaşayan canlılarla ilgili konuları içerir.
İlk yıl öğrencilere temel bilimler genel biyoloji (kimya fizik biyometri ve jeoloji) konularında
dersler verilir. İkinci üçüncü ve dördüncü yıllarda botanik ve zooloji hücre biyolojisi genetik
fizyoloji anatomi gibi alanlarda dersler verilir.
Öğrenciler laboratuvarda uygulama çalışmaları yaparlar. Uygulama çalışmalarının bir
bölümü de arazide yapılır.

Gereken Nitelikler

Biyoloji programına girmek isteyen bir kimsenin fen derslerinde başarılı olması
gerekmektedir. Biyoloji alanında çalışacak kimse meraklı bir gözlemci sabırlı bir araştırmacı
olmalıdır. Bu alanda çalışma bazen yıllarca sürecek araştırmaları gerektirir. Onun için bu
alana girmek isteyen bir kimsenin her şeyden önce doğayı sevmesi canlılarla uğraşmaktan
hoşlanması ve bilimsel çalışmalardan doyum sağlayan bir kimse olması beklenir.

Çalışma Alanları

Milli Eğitim Bakanlığına veya özel sektöre bağlı orta dereceli okullarda ve
dershanelerde öğretmenlik yapmaktadırlar.