Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Erciyes Üniversitesi

İnanın Çocuklar ! Güzel Günler Göreceğiz, Güneşli Günler.

Ötüken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Post Erciyes Üniversitesi

TARİHÇE

Erciyes Üniversitesi 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altında kuruldu. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi ve 1977 yılında açılan Kayseri İşletme Fakültesi Erciyes Üniversitesi’nin nüvesini oluşturmuştur. Kayseri’deki diğer iki yüksek öğretim kurumu olan ve 1965’de kurulan Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü İlahiyat Fakültesi olarak; 1977’de kurulan Kayseri Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisini Mühendislik Fakültesi olarak bünyesine alarak 1982 yılında Erciyes Üniversitesi adını almıştır.
    Üniversite adını şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yüksekliğindeki Erciyes Dağı’ndan almaktadır. Bugün Kayseri merkez olmak üzere Nevşehir ilinde de faaliyet gösteren üniversitemiz; toplam 15 fakülte 7 yüksekokul 7 meslek yüksekokulu 5 enstitü 5 bölüm 13 araştırma merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir eğitim araştırma ve uygulama hastanesi ile hizmet vermektedir.
    Mevcut bulunan Tıp İktisadi ve İdari Bilimler İlahiyat Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültelerine 1992 yılında Mimarlık Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi 1995 yılında Kayseri’de Veteriner Fakültesi Fen-Edebiyat Fakültesi 1997 yılında Nevşehir İktisadi ve İdari Bilimler Diş Hekimliği ve İletişim Fakültesi 2002 yılında Eğitim Fakültesi 2003 yılında Hukuk Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi ve 2005 yılında ise Develi Seyrani Ziraat Fakültesi eklenmiştir.
    Yüksekokullar; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kayseri Atatürk Sağlık Yüksekokulu Sivil Havacılık Yüksekokulu Yabancı Diller Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve Nevşehir Sağlık Yüksekokulu .
    Meslek Yüksekokulları; Kayseri Meslek Yüksekokulu Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Nevşehir Meslek Yüksekokulu ve Develi Meslek Yüksek Okulu’dur.
    Erciyes Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim-öğretim özellikle 1984 yılından sonra ağırlık kazanmıştır. Bu amaçla hizmet veren Fen Bilimleri Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde halen 1254 öğrenci yüksek lisans 325 öğrenci doktora eğitimi görmektedir.
    Üniversitede 2006-2007 öğretim yılı itibariyle yaklaşık 27 bin öğrenci lisans ve meslek eğitimi almaktadır. Türk Cumhuriyetleri Türk ve Akraba Toplulukları ile yabancı ülkelerden 320 öğrenci öğrenim görmektedir.
    Üniversitede halen 234 profesör 138 doçent 297 yardımcı doçent 179 öğretim görevlisi 185 okutman 51 uzman 712 araştırma görevlisi ve 2 çeviriciden oluşan 1799 akademik ile 1438 idari olmak üzere toplam 3237 personel görev yapmaktadır.
    Erciyes Üniversitesi; eğitim araştırma ve sağlık hizmetleri sunarak çevresiyle bütünleşmiştir.
    Erciyes Üniversitesinde alt yapı ve hizmet binalarının önemli bir kısmı yörenin hayırsever işadamları tarafından yaptırılıp tefriş ve donanımı tamamlandıktan sonra üniversiteye bağışlanmıştır. Böyle bir uygulama ülkemiz için yepyeni bir model oluşturmuştur.
    Erciyes Üniversitesi son yıllarda sağlamış olduğu çok önemli gelişmelerle bir mükemmeliyet merkezi olma yönünde büyük aşama göstermiştir. Üniversite bu gelişmelerle güven ve ümit vererek toplumda “Bizim Üniversitemiz” imajının doğmasına yol açmıştır.
    Bir Köpeğin Dostluğu Bir Dostun Köpekliğinden Daha İyidir.

Üye ilyas_38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    25

teşekkürler kardeşim bilgilendirdin bizi
    ilyasnecla

Bu Konudaki Etiketler