Gameloft’tan beklediğimiz serinin son oyunu sonunda çıktı ve merakla beklediğimiz Dungeon Hunter 4’e kavuştuk. Yılların Dungeon Hunter’ını iPad ekranında iblislere dokunarak oynamak mı? Oldukça heyecan verici geliyordu kulağa. Oyunun getireceği yenilikler az çok açıklanmıştı ve bunlardan en önemlisi de Türkçe altyazıyla oynamanın mümkün kılınmasıydı. Detaylarından ilerleyen satırlarda bahsedeceğim o yüzden devam etmek için hemen ekrana dokunuyorum!

Çok da uzun olmamakla beraber etkileyici seslendirmeler eşliğinde başlayan sinematik sahneleri zaten yüksek olan beklentileri iyice yükseltiyor ve karakter seçme ekranında buluveriyorum kendimi. Oyunda dört farklı sınıf var bunlar yakın dövüş ve menzilli dövüş ustaları olarak ayrılıyor. Ben zoru seçerek Sentinel ile başladığım yolcuğumda önce kontrolleri öğrendim. Kontroller klasik dokunmatik ekranların yön tuşlarıyla aynı; sol parmak yön veriyor ekranın solunda ise özel güçleri görüyoruz. Normalde oyunun oynanabilirliğinin gidişatını en çok etkileyen şey oldu bu sistem ki Gameloft bunu başarıyla kotarmış. Her sınıfın farklı güç dengeleri bulunuyor ve genel olarak bu beceriler geliştirilebilir menü altında aktif pasif ve ruh büyüleri olarak üçe ayrılıyor.

Dungeon Hunter 4

Envanter sekmesi oldukça zengin; onlarca giysi eşya tılsım bulunuyor ve bunlar da geliştirilebilir. Detayların bolluğu pek şaşırtmadığı gibi gelen yeniliklerle de mutlu etti. Hack & slash sahneleri ve dövüş mekaniklerinde göze çarpan bir sıkıntı olmadığı gibi grafiklerin önceki oyunlara göre daha yumuşak ve daha detaylı olması bu sahneleri daha da zenginleştirmiş. Düşündüren yanları da var oyunun “Bu böyle olsa daha iyi olurdu aslında.” dediğim birçok şeyle karşılaştım iPad’de bu sıkıntılar daha yüzeysel ama iPhone ekranında yönlendirme ve beceri kullanımları zor hele birazcık parmaklar kalınsa işiniz daha da zorlaşıyor.

Oyunun bir de online multiplayer modu bulunuyor. Bunun için Gameloft LIVE! veya Facebook hesabı zorunlu kılınmış. Sesli sohbet savaş metinleri ve Türkçe dil desteği sayesinde oyun daha da anlaşılabilir artık. Freemium sistemi ise oyunun en hayal kırıklığına uğratan kısmı oldu benim için; iksir kullanımları ve bunları nadirliği gerçekten para harcamaya yönlendiriyor ve işin kötüsü iPhone’da oynayacaklar için iksir tuşu o kadar ufak ki arka arkaya iki iksir harcadıysanız uzunca bir süre ölüp ölür dirileceksiniz.

Zaman içinde oyun içi hatalarının güncellemelerle düzeleceğine inansam da gerçek para ödeme sisteminin daha da dengeli olmasını dilemek. Geri kalan her şey gayet güzel Dungeon Hunter 4’te ufak detaylara henüz takılmadan kaliteli bir oyunun keyfini çıkarın derim.