Cabal Online Nedir? Cabal Online Anlamı Cabal Online Nasıl Oynanır Cabal Online
Online oyunlarda yeni bir soluk "Revolution of Action" (Aksiyonun Devrimi) sloganıyla yola çıkan yola çıktığında ise pek çok kişiyi heyecanlandıran oyun gerçekten bir devrim mi yarattı? Yoksa 3.sınıf uzak doğu yapımları kervanına mı katıldı? Yazımın devamında elimden geldiğince bu konuyu açıklamaya çalışacağım.

Oyuna ilk açtığımızda karşımıza gelen login ekranında kullanıcı id ve şifremizi girdikten sonra bana Stargate filmini hatırlatan o harika kapı açılış efektiyle birlikte karakter oluşturma ekranına geliyoruz.Burada birbirinden farklı 6 class'tan istediğimizi seçerek ve karakterimizin tipini saç rengini cinsiyetini seçerek oyuna giriyoruz.

Oyuna girdikten sonra ilk aklınıza gelen şey! "Aman Tanrım yanlış oyunu açmış olmalıyım" olucaktır bu gayet normal ilk seferinde kendinizi MuOnline'in içerisinde gibi hissediyorsunuz.İlk şoku atlattıktan sonra tamam canım grafik motorları aynıdır ne var bunda! diyerek bunu görmezden geliyoruz. Karakterimizin inventory'sini açtığımızda evet evet bu kesinlikle MuOnline diye düşünmeye başladım Kore'li programcılarımız yeni bir inventory oluşturmakla zaman harcamak istememişlerdir diye düşünerek! oyundaki Actionu aramaya başlıyorum.Yaşasın skillerde level sınırlaması yokmuş oyun hakkında umutlanmaya başladım belkide ilk baştaki hayal kırıklıkları grafik motorundan öteye gitmeyecekti taki skill satın almaya gidinceye kadar düşündüm skill penceresini açtımdada evet bu seferde karşımda Lineage II'nin skill penceresi duruyordu neyse bunuda görmezden gelerek MuOnline ve Lineage yapımlarınında Kore'den çıktığını bilerek kendi aralarında paylaşmışlar canım diyerek oynamaya başlıyorum.Lvl 10 oluncaya kadar klasik online oyunlardaki kasabadaki amcalarla tanışma faslını onu al bunu götür ayak işlerini şundan bu kadar kes işlerini yapaıyoruz. Yenilik evet daha önce hiç bir online oyunda görmediğimiz ilk yenilikle karşılaşıyoruz Combo lvl10 görevini tamaladık ve karakterimiz artık kombo yapabiliyor. Burda hakkını vermek zorundayım gerçekten güzel bir düşünce ile oyunda ne kadar ilerlerseniz ilerleyin herzaman kullandığınız ve kullanırken zevk aldığınız bir yenilik.Level 20 olduğunuzda ise King of fighter oynuyanlar bilir super kullanmışsınızda karakterinizin etrafından alevler çıkıyormuşçasına size bir özellik kazandıran Battle mod. skillini kazanıyorsunuz. Evet galiba buda olmuş diye düşünürek görevleri yapmaya devam ediyorsunuz. İçinizde çocukluk günlerinizi hatırlatan o mutluluk ve gazla nereye kadar gidebileceğinizi düşünüyorsunuz?

Evet oyundaki daha önce online oyunlarda görülmemiş 2 yenilikten sonra büyük beklentilere düşmeye başlıyorsunuz acaba başka neler yeni diye düşünüyoruz. İşimiz ne hadi yenilikleri bulalım... Evet lvlimiz zaten 20 oldu battle modumuzda var kimse bizi durduramaz hadi haritayı keşfe çıkalım çıkalımda haritada keşfedicek bir şey yok nedenmi haritanın bir ucundan öteki ucuna yürümek sadece 15 dakika alıyor. Ama bunlar ilk haritalar olur canım newbie charımızla bizi kilometrelerce yürütücek halleri yok değilmi! Diye düşünerek lvl atlamaya ve yeni haritalar açmaya başlıyoruz. Hayal kırıklığının başladığı nokta; Evet arkadaşlar oyunda nekadar harita açarsanız açın bu haritalar arasında Warp gate aracılığı ile yolculuk yapabiliyorsunuz.Yani Haritaların boyları standart hepsinin aynı ve inanılmaz derecede küçük şöyle bir örnek vereyimLineage oynayan arkadaşlar bilir Desert Scream adlı harita bizim Lineage'deki Town of Aden'imiz kadar bile yoktur evet abartmıyorum tüm harita sadece bizim Kalemizin içi kadar bile değil! Yada *** oynamış arkadaşlar için öylemek gerekirse bütün haritalrı 8 adet hepsini birleştirsek büyüklüğü Kalimdor topraklarındaki Felwood'tan Mulgore'a kadar bile ulaşmıyor . Bu kadar küçük haritalarda ne yapılır diye düşünürken olsun canım oyunda instant dungenlarda var yanımıza 20 30 kişi toplarız gideriz dungeonları feth ederiz diye düşünüyoruz Oda ne instant dungeon'lara sadece 4 kişilik bir tek party ile girebiliyoruz. Çok online oyun oynadım fakat 4 kişilik dungeon'larla hiç karşılaşmadım yani ***'daki gibi 15 20 party kurupta 3 4 saat boyunca 50 kişi ile bir dungeonu bitirmeyi hayal ediyorsanız baştan söylemekte fayda var yanlış! yerdesiniz. Zaten dungeon dediysem oyle kendinizi hemen kaptırmayın Dungeon'cık' yine hayal kırıklığı . Olsun canım bu kadar kotü olamaz onlar bize ne demişti? Revolution of Action (Aksiyonun Devrimi) İllaki biyerlerde bi devrim olucaktı umudumuz kırılmıştı fakat aramaya devam ediyoruz Devrim! nerede? ("Ben bunları düşünürken öteki odada bu oyunu daha önceden oynamış ve bırakmış şu an itibariylede *** oynayan ve LOTRO'yu dört gözle bekliyen ev arkadaşımda kıs kıs kinayeli gülüşünü hissetmiyor değilim.") Nerede kalmıştık devrimi aramaya devam ediyorduk İlk baştaki grafik motoru hayal kırıklığı oyunun arayüzünün diğer oyunlardan çalınmış! olması Bütün haritaların toplam büyüklüğünün piyasadaki sağlam yapımların sadece Kale içleri kadar oluşunu göz ardı ederek devrimi aramaya devam. Oyundaki party sisteminden! bahsetmediğimi görmüşsünüzdür unuttuğumu sanmayın oyunda bir party sistemi yok onun için bahsedemiyorum (= Evet şaka yapmıyorum Oyunun başından sonuna yani lvl1 den lvl 150'ye yalnız adamlarsınız kendi levelini kendin kas kendi görevini kendin yap Hatta instant Dungeon'lar bile SOLO olarak yapılabiliyor Sanırım devrim bu olsa gerek!!! Neyse party sisteminede değindim! Sırada ne var şöyle bir düşünelim hah evet peki level nasıl atlıyoruz lvl150 yanlış duydum sanırım diye düşünüp gözlerini O.O faltaşı gibi açılmış olmalı. Korkmayın hemen lvl 150 dediysem sadece adı 150 aşırı derecede aktif oyun oynayan (Yada standart bir *** oyuncusu) birisi iseniz 1 ay içerisinde lvl 150 olabilirsiniz! bir hayal kırıklığı daha listemize eklendi.

Yaşasın Craft sistemi var evet arkadaşlar oyunda craft sistemi var. Fakat craft dediysem aklınıza hemen *** gelmesin yada Lineage'deki Dwarf amcalarımızın craft sistemi gelmesin nerede öyle bir craft sistemi. Her oyuncu lvl 50 olduğunda kendine bir craft kolu seçerek crafter olma yolunda ilk adımını atıyor.Her karakterin craft yapabilmesi güzel olmuş!. Craft sistemi gayet matematiksel arkadaşlar aklınıza kompleks bişeyler gelmesin yani bir kılıç yapabilmek için demir topla demirlerden blok oluştur şu kadar blok getir onlardan bunu oluştur gibi birşey değil sadece direkt olarak moblardan drop alabileceğiniz şundan bu kadar ondan bukard getir. Craft düğmesine bas olucakmı olmuyacakmı diye bekle Craft sitemindede Devrimi! bulamadık ama neyse en azından Craft sistemi varmış diyerek içimizi rahatlatıyoruz.

Bu oyunun RP si kayıp gören var mı? Evet arkadaşlar yavaş yavaş yazımı toplama zamanı geldiğini düşünüyorum her nekadar İsmi MMOrpG olsada bu oyunda kimse beni Role Playing olduğunu inandıramaz 1 ay içerisinde lvl 150 lvl7 class crafter yalnız başına yapılan questler yapabildiğiniz bir oyunda nasıl bir role playing bekliyebilirsiniz ki ?

Sonuç olarak toparlamak gerekirse Revolution of Action adı altında çıktığımız yolculuğumuza Grafik motoru çalıntı! arayüzü çalıntı! Render hataları olan! Küçük haritacıklara sahip (harita bile denebilirmi orassıda başka bir tartışma konusu) Role Playing yada MAssive(Devasa!!!) nasibini almamış bir oyunla kalakalıyoruz.Elimizde 3 sınıf olmayı hakketmiyen bir uzak doğu yapımının olduğunu anladığımızda ise içimizdeki çocuksu mutluluk kendini dünyada yapayalnız kalmış bir çocuk hüznüne bırakıyor. Oyunun Devrim yaptığı
kesin!!!

Arkadaşlar yukarıda bir oyunun ön incelemesinde olması gerekenler var buraya kadar okuysanız teşekkür ederim. Umarım kimseyi kırmadan sadece gerçekleri objektif bir gözle dile gitrebilmişimdir. Bundan sonra yazacak olduklarım oyunun biraz daha matematiğiyle ilgili daha çok subjektif olarak baktığım ve maddeler halinde geçeceğim konular.

- Oyunda sadece tek bir Irk bu ırkın oluşturduğu 2 country var yani ya Capellasınız yada Procyon.

- Oyunda her nekadar armorların üzerinde Wizard Force Blader Force Archer ... gibi Class tanımları yapılmış olsada gerekli stats'lere sahipseniz istediğiniz armoru giyebilirsiniz. Yani türkçesi Wizardınıza Heavy Armor set düzebilirsiniz!!!

- Oyundaki abartı skill grafikleri ne kadar sağlam bir grafik kartına sahip olursanız olun FPS hızınızı düşürüyor. Eğer 20 kişi (Eğer 20 kişiyi aynı anda topluyabilirseniz) aynı anda Pvp yada Cvc yapıyorsanız ve Effectleriniz açıksa 6~10 fps sizin için normal bir yaşam standartı haline gelecektir.

- Avrupa serverı için konuşmak gerekirse teknik yetersizlikler içerisinde boğuşan serverlarda aynı anda en fazla 150şer kişi anca online olduğu 1Mb 2Mb bağlantıya sahip olan arkadaşların bile Lag prbleminden hatta Avrupalı arkadaşların 6 Mb bağlantıyla isyan ettikleri Lag problemleri.

- Oyunda Meydana gelen nedeni bilinen yada bilinmeyen kendinizi bir anda Windows Desktop'ta bulabildiğiniz Crashing ler.

+ Combo / Battle mod. bu güne kadar online oyunlarda hiç denenmemiş yenilikler. (Bu arada Kombo deyince *** oynayan arkadaşlar bizdede kombo var diyecekler bu oyunun kombo sistemi biraz daha farklı onun için yenilik diyorum yoksa Kombo bir yenilik değil)

+ Oyunun 1 artısının daha olması gerekiyordu! Evet her charın sözde Crafting! yapabilmesi =)

+ Avrupa serverları için her nekadar bazı arkadaşlar kabul etmesede yeni bir başlık açarak tüm olup biteni açıklayacağım support sistemi.

+ O kadar ciddi eksiler koydum ki + ları şişrmeye çalışıyorum fakat başka artı bulamadım

Kesin Sonuç ; Revolution of Action = Hayal kırıklığı. Ayda 10 € verip oynanacak vizyon ve misyon bakımından Cabalonline'dan Fersah fersah ileride yapımlar duruken zaman kaybı ve maddi açıdan bir kayıp olmaktan ileriye gidemeyen bir yapım. Ayda 10 € vererek LOTRO *** Lineage II GuildWars(Bir kerede 40€ daha sonra f2p) . Gibi yapımlar varken bu oyunda zaman ve para harcamak günah heleki avrupa serverları bu teknik yetersizlikler içerisindeyken ve Clienttaki bitmek tükenmek bilmeyen crash hataları hala devam ederken gerçekten yazık. Son söz Cabal online Bu günü şartlarında oynanıcak bir online oyun DEĞİLDİR. FALLING OF ACTION