Otomasyon’u kısaca bir işin insan ile makine arasında paylaşilması şeklinde tanımlayabiliriz. Bir otomasyon sisteminde toplam işin paylaşim yüzdesi ise otomasyonun düzeyini belirler. İnsan gücünün yoğun olduğu otomasyonotomasyon makinenin yoğun olduğu sitemler ise tam otomasyon olarak adlandırılır. sitemleri yarı
Endüstride kolay ve güvenilir üretim yönetimi temelde prosesin doğru işletilmesi ve her adımında kontrol edilmesiyle mümkündür. Bu şekilde bir prosesi planlarken daha az insan gücü ile daha çok kontrollü ve kaliteli üretim için en iyi yardımcımız otomasyon olacaktır. Otomatik kontrol endüstride ilk yerleşmeye başlıdığı tarihte pek çok sistem rölelerle veya özel olarak tasarlanmış elektronik kartlarla kontrol ediliyordu. Bu sistemlerin çok maliyetli olması yanında karmaşık yapısı arıza takibinin zorluğu ve yeni teknolojik gelişmelere açık olmaması gibi daha birçok sorunuda beraberinde getirmekteydi. Aynı zamanda reçete işleme veri toplama değerlendirme ve raporlama özelliklerinde yoktu. İşte bu nedenlerden dolayı PLC’ler (programlanabilen konroller) ve SCADA (veri tabanlı gözetleme ve kontrol sistemeleri) doğdu. Bunlar otomasyon sistemlerinin bir parçasıdır.
Otomasyon Sistemlerinin kullanım alanları;
İmalat sektörü : Fabrika otomasyon sistemleri
İnşaat sektörü : Bina deprem otomasyon sistemleri
Elektrik sektörü : Akıllı sayaç aydınlatma otomasyon sistemleri
Geri dönüşüm sektörü : Su arıtma atik kağıt değerlendirme otomasyon sistemleri
Tekstil sektörü : kumaş boyama otomasyon sistemleri
Enerji sektörü : Enerji üretim denetimücretlendirme otomasyon sistemleri
Elektronik sektörü : Devre dizayn üretim otomasyon sistemleri Ayrıca bilişimtelekomünikasyon ofis yönetimi otomasyon sistemleri de vardır.

Otomasyon sistemleri hiç kuşkusuz sanayinin ihtiyaçlarını karşilayan önemli bir yapıdır. Sistem tasarruf sağladığından; Şirket bu birikimi kendi gelişimi için kullanabilir durumdadır. Büyümek yurt dışına açılmak bulunduğu sektörün başını çeken şirket olmak isteyen her firmanın öncelikli tercihleri arasında yer alacaktır. Popülerliğini daha da arttırarak hızlı gelişimini devam ettirecektir.