Robotlar günümüzde birçok endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Bunların başlıca olanlarından kısaca bahsedelim. Paketleme

Robotların kullanım alanlarından biri paketlemedir. Endüstride üretim sonrasında elde edilen mamüller robotlarca kutulanıp istiflenmektedir.
Yapıştırma

Sanayide yapıştırma işlemini dev robotlara yaptırmak mümkündür. Resim’de bir robot otomobil camının kenarlarına yapıştırıcı contasını sürmektedir. Yine aynı robot yapıştırıcısı sürülmüş bu camı daha sonra otomobil üzerindeki yerine monte edecektir.
Otomotiv sektöründe bu işlemi robota yaptırmaktaki amaç işlemin kalitesini en yüksek seviyede gerçekleştirmektir. Özellikle cam montajında güvenlik standartları da bunu gerektirmektedir.
Kaynak Yapma

Endüstride özellikle aaaal birleştirme alanında robotlar günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Robotlar gerek punto (nokta) gerekse ark kaynağı yapabilmektedir.
Resim’de görüleceği gibi otomotiv sektöründe robotlar etkin olarak kaynak işleminde kullanılmaktadır. Burada birkaç robot aynıanda kullanılmaktadır. Her robot kendi görev alanında çalışarak otomasyon zincirinde bir halka oluşturmaktadır.
Kaynak robotları algılama elemanları ile birlikte kullanılmakta olup kaynak programlarına uygun biçimde hareket etmektedirler. Otomotiv sektöründe kaynak robotları hem süratli bir üretim hem de yüksek kalitede üretim gerçekleştirdiğinden dolayı tercih edilmektedir. Robotlar hem kaynak yapmakta hem de algılayıcıları ile kaynak kalitesini kontrol etmektedir. Bu da aynı anda hem üretim hem de kontrolün gerçekleştirilmesi anlamına gelir.
Montaj

Robotlar üretim hatlarında makine otomotiv plastik elektrik elektronik sektörlerinde imalat sonrası montaj hatlarında sıkça kullanılır. Montaj aşaması yapıştırma lehimleme kaynak vidalama işlemleri ile uyum içerisinde gerçekleşir. Şekillerde görüleceği gibi montaj hatları üzerinde birleştirme ve bütünleme gerçekleştirilir.