ROBOTLARIN KULLANIM AVANTAJLARI
Günümüz çalışma şartları ve rekabet ortamında yapılan işin mükemmelliği ve kalitesi büyük önem kazanmış durumdadır.
İşte bu şartlar altında robot kullanımıyla kalite arttırılmakta standard üretim sağlanmakta işçilik ve malzeme giderleri azaltılmaktadır. Böylece robot sistemine sahip şirketlerin rakipleriyle arasındaki rekabet güçleri artmaktadır.
Bunların yanında robotlar insanları monoton ve ağır hacimli işlerden kaynakhane ve boyahanenin zehirleyici etkili ortamlarından kurtarırlar.
Dar alanlarda bir çok işlemin yapılması imkanını tanırlar.
Son zamanlarda yapılan ve gelişmiş ülkeleri kapsayan bir araştırmaya göre son 130 yılda kişi başına üretkenlik yaklaşık 25 kat artmıştır. Bu üretkenlik artışının yarısı yani 13 kat kadarı fiziki ürün artışı diğer yarısı da insanların çalışma sürelerinin yaklaşık yarı yarıya düşmesi şeklinde görülmüştür.
Fiziki ürün artışı ancak otomasyon anında üretim (just-in-time) ve esnek (flexible) üretim ile gerçekleşebilmektedir. Bugün yarı yarıya çalışıp 13 kat daha yüksek bir refah seviyesinde yaşamak da sadece sanayi devriminin getirdiği makineleşme otomasyon ve günden güne artan robot kullanımı sayesinde gerçekleşmiştir.

Herhangi bir alanda robot kullanımının düşünülmesi aşağıdaki temel faktörlere bağlıdır;

Üretimde esneklik ve prodüktivitenin yükseltilmesi
İnsan sağlığını tehdit eden bir tehlikenin bulunması
İş gücünün zor bulunması ve pahalı olması; ayrıca insanların bu işleri yapmak istememesi
Üretimde bozuk parça sayısının azaltılması ve malzeme tasarrufu
Eğitim hizmet sağlık güvenlik alanlarında çeşitli kolaylıkların sağlanması.