Programın Amacı
Kostüm tasarımı programının amacı hazır giyim endüstrisinde çalışacak ve kostüm tasarımları yapacak teknik insan gücünü yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Kostüm tasarımı programında temel sanat eğitimi model çıkarma ve geliştirme moda tasarımı kup kesim giysi teknolojisi kostüm ve moda tarihi ile bilgisayar dersleri verilmektedir.
Gereken Nitelikler
Kostüm tasarımı programında okumak isteyen bir öğrencinin genel akademik yeteneğinin yanı sıra renk ve şekilleri algılayabilme bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilme el ve parmakları ustalıkla gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilme yeteneğine sahip ticaret ve ekonomi konularına ilgili estetik görüşü olan bir kimse olmalıdır.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Kostüm tasarımı programını bitirenlere “Kostüm Tasarım Teknikeri” unvanı verilir. Kostüm tasarımcısı olarak çalışırlar. Kostüm tasarım teknikerleri bir hazır giyim atölyesinde kadın erkek veya çocuk giysilerinden birinin veya birkaçının seri üretimi ile ilgili işleri yapar. Önce üretimi yapılacak giysinin biçimini ve kumaşını günün modasını ve ortaya çıkacak ürünün maliyetini göz önüne alarak belirler; giysinin çeşitli vücut ölçülerine göre seri üretimi için gerekli işleri planlar ve yürütür.
Çalışma Alanları
Kostüm tasarım teknikerleri özel sektöre ait giyim atölyelerinde çalışabilirler veya kendileri özel atölye açabilirler.