Programın Amacı
Konaklama işletmeciliği öğretmenliği programının amacı ortaöğretim okullarında konaklama işletmeciliği konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Konaklama işletmeciliği öğretmenliği programında hukuk ekonomi işletme muhasebe seyahat işletmeciliği tur operatörlüğü yabancı dil güzel sanatlar genel turizm bilgisi coğrafya tarih mitoloji arkeolojifolklor turizm işletmeleri ve yönetimi konaklama tesisleri ve muhasebesi personel yönetimi gibi alan dersleri okutulur ve uygulama yaptırılır. Ayrıca program boyunca eğitim psikolojisi genel öğretim metotları özel öğretim metotlarıölçme- değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de verilir.
Gereken Nitelikler
Konaklama işletmeciliği öğretmeni olmak isteyenlerin sosyal ve matematik bilimlerine ilgili girişken yaratıcı ikna yeteneği fazla düzgün ve akıcı konuşma yeteneği olan seyahat etmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme başkaları ile iyi iletişim kurabilme iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da konaklama işletmeciliği öğretmenlerinde aranan özelliklerdir
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Konaklama işletmeciliği öğretmenliği programını bitirenlere “Konaklama İşletmeciliği Öğretmeni” unvanı verilir. Konaklama işletmeciliği öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
Çalışma Alanları
Konaklama işletmeciliği öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde öğretmen olarak çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.