Programın Amacı
Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programının amacı tavuk kaz ördek hindi gibi hayvanların üretiminde çalışacak elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programında kanatlı hayvan anatomisi ve fizyolojisi biyokimya genetik biyo istatistik gibi temel biyoloji derslerinden başka kanatlı besleme yemleri bilgisi hindi kaz ördek bıldırcın keklik süs ve zevk kuşları yetiştiriciliği kanatlı barınakları kanatlı ürünlerinin işleme muhafaza ve pazarlama yöntemleri gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.
Gereken Nitelikler
Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programında okumak isteyenlerin biyolojiyi seven ve bu alanda başarılı hayvan yetiştirmekten hoşlanan dikkatli sorumlu girişimci bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programını bitirenler ""Kanatlı Hayvan Yetiştirme Teknikeri"" unvanını alırlar. Kanatlı hayvan yetiştirme teknikeri ziraat mühendisine yardımcı eleman olarak kanatlı üretim çiftliklerinde hayvanların üretilmesi bakım ve pazarlaması ile ilgili çalışmaları yürütür.
Çalışma Alanları
Kanatlı hayvan yetiştirme teknikeri resmi ve özel sektör ile çiftliklerde çalışır. Ayrıca kanatlı hayvan yetiştirmede kullanılan alet ve ekipmanların üretim ve pazarlama birimlerinde de iş bulma olanakları vardır. Kanatlı sektörü gelişen bir çalışma alanıdır ve bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Kanatlı hayvan yetiştirme teknikerleri kendi çiftliklerini kurarak üretim yapabilirler.