Programın Amacı
Kalıpçılık öğretmenliği programının amacı teknik liselerle endüstri meslek liselerinde ve yaygın eğitim kurumlarında kalıpçılık konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Kalıpçılık öğretmenliği programında üretim teknolojisi tornalama tekniği üretim yöntemleri malzeme bilgisi taşlama ve alt bileme tekniği sac metal kalıp tekniğiüretim planlaması iş kalıpları konstrüksiyonu gibi alan dersleri verilir. Ayrıca teknik eğitime giriş eğitim psikolojisi genel ve özel öğretim metotları ölçme-değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.
Gereken Nitelikler
Kalıpçılık öğretmenliği programında okumak isteyenlerin genel akademik yetenek yanında şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine sahip fen bilimlerine özellikle fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı el ve gözü eşgüdümle kullanabilen kimseler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme başkaları ile iyi iletişim kurabilme iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da kalıpçılık öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Kalıpçılık öğretmenliği programını bitirenlere “Teknik Öğretmen” unvanı verilir. Mezunlar Kalıpçılık Öğretmeni olarak çalışırlar Kalıpçılık öğretmeni örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar öğrencilerinin başarılarını değerlendiririşyerlerinde uygulama yapan öğrencilerini gözlemler mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
Çalışma Alanları
Kalıpçılık öğretmenlerinin başlıca
Çalışma Alanları
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yaygın ve örgün eğitim kurumlarıdır. İsterlerse sanayide teknik eleman olarak da çalışabilirler ve kendi iş yerlerini de açabilirler.