Programın Amacı
İngilizce Öğretmenliği Programının amacı her düzeydeki okulda ve yaygın eğitim kurumlarında İngilizce eğitimi yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
İngilizce öğretmenliği programında İngilizce anlatım fonetik gramer yazılı anlatım ve metin okuma çeviri ve İngiliz edebiyatı gibi dersler okutulur. Ayrıca eğitim psikolojisi genel ve özel öğretim yöntemleri ölçme-değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulur ve uygulama yaptırılır.
Gereken Nitelikler
İngilizce öğretmenliği programında okumak isteyenlerin sözel yeteneği ve belleği güçlü bir yabancı dil öğrenmeye istekli edebiyata ilgili ve bu alanda başarılı kimseler olmaları gerekir. Ayrıca program boyunca eğitim psikolojisi genel öğretim metotları özel öğretim metotları ölçme- değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de verilir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
İngilizce öğretmenliği programını bitirenlere İngilizce Öğretmeni” unvanı verilir. İngilizce öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
Çalışma Alanları
İngilizce öğretmenlerinin
Çalışma Alanları
çok geniş olup okulöncesinden yükseköğretimin sonuna kadar her düzeyde örgün eğitim kurumlarında yetişkin eğitimi yapan resmi ve özel kurumlarda çalışma olanağına sahiptirler Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yabancı dil eğitimi denince İngilizce akla gelmekte ve başka ülkelerin insanları ile iletişimde İngilizce tek dil olarak benimsenme eğilimi göstermektedir.