Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Havacılık ve uzay mühendisliği

Moderator EyLüL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    236

Standart Havacılık ve uzay mühendisliği

Programın Amacı
    Havacılık ve uzay mühendisliği programı havada seyreden her çeşit aracın tasarlanması ve inşa projelerinin hazırlanması üretilmesi bakım ve onarım teknolojisi ve işletmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.
    Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
    Havacılık ve uzay mühendisliği bölümünde ilk yılda temel bilimler (fizik kimya matematik); sonraki 15-2 yılda termodinamik statik dinamik mukavemet akışkanlık mekaniği bilgisayar elektrik-elektronik gibi teorik; kalan sürede de aerodinamik gaz dinamiği yapı-malzeme etki sistemleri ısı transferi gibi uygulamalı temel mühendislik dersleri verilir. Öğrenciler THY’de ve özel uçak şirketlerinde staj yaparlar.
    Gereken Nitelikler
    Havacılık ve uzay mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir kimsenin normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip matematik fizik kimya ve astronomi konularına ilgili ve bu alanlarda iyi yetişmiş sabırlı dikkatli düzgün şekil çizebilen yaratıcı ve başka insanlarla işbirliği yapabilen uyumlu bir kimse olması gerekir.
    Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
    Havacılık ve uzay mühendisliği bölümünden mezun olanlara “Havacılık ve Uzay Mühendisi” unvanı verilir. Havacılık ve Uzay mühendisi yapımı düşünülen hava taşıtını tasarlar ön projesini hazırlar; uçak yapımı için gerekli üretim yöntemleri arasından hangisinin niçin daha ekonomik olacağına karar verir bu konuda gerekli modelleri hazırlayarak deneylerini yapar; tasarladığı hava taşıtının performans özelliklerini saptar ve istenen niteliklere göre incelemesini yapar uçak yapımında fabrikada üretimin planlamasını yaparak işlerin zamanında istenen kalitede ve niteliklerde üretimini sağlar yapım sonrası uçuş tecrübelerini planlar bunlara bizzat katılarak yapılan hava taşıtının gerçek işleyişini saptar bunların pazarlanmasında görev alır. Havacılık/uçak mühendisi ayrıca kullanıcı kuruluşlarda işletme ve bakım mühendisliği görevlerini de yürütür.
    Çalışma Alanları
    Havacılık ve Uzay mühendisleri ülkemizde THY’de Kara ve Hava Kuvvetleri’nde ana bakım üstlerinde TUSA?’ta MKE’de ve özel bazı hava şirketlerinde temel elemanlar olarak çalışabilecekleri gibi eğitimleri sırasında almış oldukları temel makine mühendisliği bilgileri sayesinde makine mühendisliği sahalarında da çalışmaktadırlar. Havacılık/uçak mühendislerinin kendi alanlarında çalışma imkânları ülke şartlarına paralel olarak artmaktadır.
    Fatih gibi aşık olacaksın ki
    İstanbul gibi maşuk düşsün bahtına...

www.foruminci.net

Logic@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    1

Sosyal Aglarim

Follow Logic@ On Twitter
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Bu mesleğin karizması yeter yaa

Üstüne imza tanımam!!

Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.

www.foruminci.net

Bu Konudaki Etiketler