Osmaniye'de 6 bin yıllık Kastabala antik kentinin duvarının içinden bugüne kadar o bölgede bulunan en büyük define çıktı.

Osmaniye'deki Kastabala (Hierapolis) antik kentindeki kazılarda bir duvarın içinden define çıktı.

700 yıllık olduğu tahmin edilen ve 845 gümüş sikkeden oluşan hazineyi bulan ekibin başkanı '28 yıldır bu işi yapıyorum ilk defa böyle büyük bir defineyle karşılaştım' dedi.

Osmaniye'de Çukurova tarihine ışık tutan 6 bin yıllık Kastabala (Hierapolis) antik kentinde yapılan kazı çalışmaları sırasında 845 gümüş sikkeden oluşan bir define bulundu. Gaziantep Üniversitesi'nden Prof. Dr. Turgut Hacı Zeyrek Osmaniye kent merkezine 12 kilometre olan antik kentte bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarına 37 kişilik bir ekiple devam ettiklerini söyledi.

2009 yılından bu yana yaklaşık bin metrekarelik bir alanda çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Zeyrek bu yıl yaklaşık bir buçuk metre yüksekliğinde bir dolgu tabakasında kazı çalışmalarını sürdürdüklerini taban seviyesine ulaştıklarında da alan temizliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

'DUVARIN İÇİNDEN ÇIKTI'

Zeyrek şöyle devam etti: ''Temizlik sırasında tarımsal faaliyet nedeniyle tahrip olmuş duvar örgüsü içerisinde bir define tespit ettik. 13-14. yüzyıl Ortaçağ'a ait 845 adet gümüş sikke. Sayısal boyutta böyle büyük bir defineye bilimsel kazılarda çok ender rastlanıyor. 28 yıldır bu işi yapıyorum ilk defa böyle büyük bir defineyle karşılaştım."
Günümüzde yaşanan çarpık kentleşmenin izlerini o çağlara kadar takip edebildiklerini de belirten Zeyrek Kastabala'daki sütunlu caddeyi işgal eden evlere rastladıklarını söyledi.

EN BÜYÜKLERDEN BİRİ

Kastabala'da çıkan hazine Türkiye'deki tarihi kazılarda bulunan büyük hazinelerden biri olmaya aday. Bunlar içinde en önemlisi Troya antik kentinde bulunan "Troya hazineleri"ydi. Altın takı ve süs eşyaları Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında kazıyı yapan arkeolog tarafından yurtdışına kaçırıldı. Hazineye dahil 24 parça eser geçen hafta Türkiye'ye iade edildi. Gordion'da kral tümülüsünde yapılan kazıda da birbirinden değerli parçalar bulundu. Uşak'ta kaçak kazıda çıkartılan Karun Hazinesi ise yurtdışına kaçırıldıktan sonra Türkiye'ye getirildi. Yine antik çağa ait son derece önemli ve değerli sikkelerden oluşan Elmalı hazinesi de yurtdışına kaçırılmıştı.