İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurucu vakfı olan Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı 31 Ekim 1994 tarihinde Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca kurulmuştur.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yüksek nitelikte akademik öğretim programları sunmak amacıyla 1996 yılında kuruldu. 'Non scholae sed vitae discimus' (Okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz) ilkesiyle yola çıkan İstanbul Bilgi Üniversitesi bugün 11.000'in üzerinde öğrencisi yaklaşık 800 akademik personeli 6 fakültesi 4 enstitüsü 5 yüksekokulu ve meslek yüksek okuluna bağlı 7 programı lisans lisansüstü önlisans öğretimi verilen 100'e yakın programı ile öğretime devam etmektedir. 2010 itibariyle 13.000'in üzerinde mezun vermiştir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin öğrenim ve bilgi üretimine en üst düzeyde katılmalarını sağlayacak bir akademik ortamın sağlanması sürdürülmesi ve geliştirilmesini baş sorumluluğu olarak görür. Kendi anlayışına güre Bilgi topluluğu yalnızca öğrencilerden değil akademisyenlerden mezunlardan velilerden çalışanlardan ve kampüslerin çevre ahalilerinden oluşur. Yıllar boyunca Bilgi farklı yaşam tarzları inançları ve düşünce tarzları olan çeşitli bireyler arasında hoşgörü ve saygıyı teşvik eden çağdaş evrensel değerler çerçevesinde kültürel ve bilimsel bir topluluk oluşturmuş ve aynı zamanda da toplumun tüm kesimleriyle güçlü bağlar kurmuştur.

Laureate International Universities Network’ün bir parçası olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurucu ilkesi herkesin erişebileceği ve mali gücünün yetebileceği öğrencilerin hayallerinin peşinde koşmalarına izin veren bir eğitim olanağı sağlamaktır.