Prof. Dr. Gülden Güvenç LYS tercihleri öncesinde soruları yanıtladı.

Puanı istediği bölüme yetmediği için veya aile baskısıyla istemediği bölümde okumak zorunda olan gençlerin bağışıklık sistemi zayıfladığı için hem psikolojik hem de fiziksel sorunları kartopu gibi büyüyor. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülden Güvenç LYS tercihleri öncesinde gençlerin üniversite seçimlerini nelere göre yapmaları gerektiği konusunda sorularımızı yanıtladı:

'Sağlıkları bozulabilir'

Öğrencinin puanı istediği bölüme yetmiyorsa sadece açıkta kalmamak için tercih yapmak ileride psikolojisini nasıl etkiler?

Bir kişinin işinde başarılı olabilmesi için dikkatini çalıştığı konuya vermesi zaman ayırması işini özenli bir biçimde yapması önem taşır. Böyle psikolojik özellikler içeren bir çalışma tarzı; kişinin uğraştığı konuya motive olmasına bir başka deyişle severek ilgi duyarak çalışmasına bağlıdır. Dolayısıyla gönülsüz olduğu bir alanda okumaya gayret eden bir kişi derslerine çalışırken ödevlerini yaparken aşırı strese girebilir. Bu da başarısının düşmesine psikolojik hatta fiziksel sağlığının bozulmasına yol açabilir.

'Yakın bölüm seçebilir'

Puanı istediği bölüme yetmiyorsa açıkta kalmamak için neler yapılabilir?

İstediği bölüme en yakın konularda eğitim veren bir bölüme kaydolabilir. Artık disiplinler arası program sayılarının arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Mesela; psikoloji bölümünde okumak isteyen bir öğrenci psikolojik danışma ve rehberlik bölümüne eğitim fakültelerine veya insan ve toplum bilimleri alanında eğitim veren bölümlere kaydolabilir. Belki yazıldığı bölümün programını daha ilginç bulup orada devam etmeyi tercih edecektir. Notlarını yüksek tutarsa bir yıl sonra istediği bir bölüme yatay geçiş yapma imkanı da olabilecektir. Ancak tabii ki bu tercihlerin o kişi için 'iyi' bir karar olup olmadığını zaman gösterecektir.

'Kaygı ve stres artıyor'

Öğrenci istemediği bir bölümde okurken çevresine ısınamıyor ve eğitim programı ilgisini çekmiyorsa; isteksizlik düzeyine bağlı olarak kaygı ve stresi artar. Bu da psikolojik ve fiziksel yaşamında baskı yaratarak kişisel-sosyal sorunlarının tırmanmasına neden olabilir. Kendisi için büyük önem taşıyan bir yaşam alanında yani eğitiminde mutsuz ise bağışıklık sistemi zayıflayacak hastalıklarla baş etmesi güçleşecektir. Yakınlarıyla ilişkilerinde sorunlar artacak bunların birikmesi kartopu etkisi yaratacak böylece psikolojik sağlığı da bozulabilecektir