Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Tahliye ve ateşkes

www.foruminci.net

MeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    90
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart Tahliye ve ateşkes

Esad ile olmaz artık görün

Başbakan Tayyip Erdoğan BM’de Suriye’ye yaptırım kararlarını veto eden Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev’e “Esad ile olmayacağını artık görün” dedi.

Bugüne kadar Devlet Başkanı Esad’a koşulsuz şartsız destek veren Rusya ilk kez “Suriye’nin kaderine halk karar vermeli” dedi... Başbakan Erdoğan Esad’ın Annan Planı’nı kabul ettiğini söylemesi üzerine “Esad’a şu an itibariyle güvenmiyorum. Çok farklı olaylarda bize çok yalanlar söyledi” dedi.

Bir yılı aşkın süredir devam eden isyanda 8 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Suriye için diplomasi alanında hararetli günler yaşanırken Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’den uluslararası topluma uyarı geldi. Güney Kore’de gerçekleşen nükleer güvenlik zirvesinde konuşan Medvedev Suriyelilerin kaderini dış güçlerin değil kendilerinin belirlemesi gerektiğini söyledi. Medvedev “Beşar Esad’ın iktidarı bırakmasının tüm problemleri çözeceğini düşünmek dar görüşlülük olur ve herkes bu gerçekleşse bile çatışmaların devam edeceğini anlamaktadır” diye konuştu.

Esad planı kabul etti

Arap Birliği ile bir olan Batılı devletlerin Suriye üzerine yaptıkları planlara işaret eden Rusya Devlet Başkanı “Suriye devleti toplumu ve siyasi sistemi üzerine bir kararın Suriye halkı tarafından alınmasını isterim; dünya güçlerinin saygıdeğer liderleri tarafından değil iyi niyetle hareket etseler bile” diye ekledi.

Suriye konusunda kritik bir aktör haline gelen BM ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan ise dün Beşar Esad yönetiminin önerdiği altı maddelik planı kabul ettiğini duyurdu.

Annan’ın sözcüsü Ahmed Fevzi Suriye’nin cevabını mektupla ilettiğini söyledi. Annan Suriye’nin planı kabul etmesini ‘şiddetin bitirilmesi için olumlu bir adım olarak gördüğünü ancak asıl önemli olanın uygulamaya geçilmesi olduğunu’ belirtti.

Tahliye ve ateşkes

Annan’ın planı yaralıların tahliyesi insani yardımların ulaştırılması için Suriye güçlerinin günde iki saat ateşkes uygulaması ve siyasi çözüm için Suriye liderliğinde kapsamlı görüşmeler yapılmasını içeriyor. Geçen hafta sonu Moskova’ya giden Annan planı için Rusya’dan kritik bir destek sözü almıştı. Annan Suriye’nin planı kabul ettiğini de Çin Başbakanı Wen Jiabo ile yaptığı görüşmenin ardından açıkladı.

Erdoğan: Güvenmem

Başbakan Erdoğan Esad’ın Annan Planı’nı kabul ettiğini söylemesi üzerine “Esad’a şu an itibariyle güvenmiyorum. Çok farklı olaylarda bize çok yalanlar söyledi” dedi.

www.foruminci.net

Logic@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    1

Sosyal Aglarim

Follow Logic@ On Twitter
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Suriye’nin kaderine halk karar vermeli
    Evet olması gereken zaten budur. O halde neden müdahale ediyorsunuz?

TV'de bağıra bağıra suriyenin muhaliflere ilaç ve gıda yardımı yapılmasının engellediğini söylüyorlar.
    Ama muhalifler silahları amerikadan aldıklarını ve arkalarında amerika olduğu sürece sırtlarının yere gelmeyeceğini kendileri söylüyor.
    İlaç ve gıda gönderemiyorsunuz ama silahlar gayet güzel gidiyor. Bu ne yaman çelişkidir? Kimi kandırıyorsunuz?

Üstüne imza tanımam!!

Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.

www.foruminci.net

www.foruminci.net

MeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    90
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Siyaset çok pis çok..

Bu Konudaki Etiketler