Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: İstanbul Çarşıları

Nothing heard/said DilinJokeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    17
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Standart İstanbul Çarşıları

Sahaflar Çarşısı
    Beyazıt Meydanı’nda bulunan Sahaflar Çarşısı’nda değişik konularda her çeşit kitap satılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun erken dönemlerinde bu çarşıda el yazması kitaplar satılmaktaydı. İbrahim Müteferrika’nın matbaada basılan kitapları piyasaya sürmesiyle bu anlayış terkedilmiştir. Günümüzde bu çarşının ortasında İbrahim Müteferrika’nın bir büstü bulunmaktadır.

Bakırcılar Çarşısı
    Şimdiki İstanbul Üniversitesi merkez binası bahçesinin doğu ve kuzey duvarları altında bir sıra dükkân halindedir. Burada el yapımı bakır işleri hediyelik eşya mağazaları bulunmaktadır.

Mısır Çarşısı
    Eminönü’nde Yeni Cami’nin arkasında bulunmaktadır. 1660 yılında Osmanlı Sultanı IV. Mehmet’in annesi Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Kesme taş ve tuğladan inşa edilen çarşıda bulunan yüze yakın dükkânda çeşitli baharatlar çiçekler ve evcil hayvanlar satılmaktadır.
    Yüzölçümü olarak Kapalı Çarşıdan daha küçük olmakla birlikte özellikle yabancı turistlerin uğramadan geçemediği ilgi odağı mekânlardan birisidir. Tıpkı Kapalı Çarşı’da olduğu gibi Mısır Çarşısı’nın da iki ana kapısı Eminönü ile Sultanahmet arasında bağlantı kurmaktadır. Yan kapıları ise Yeni cami Tahtakale Mercan Yemiş İskelesi ve Süpürgeciler’e çıkış vermektedir.

Kapalı Çarşı
    Çarşı Mahmut Paşa Yokuşu ile Beyazıt Camii arasındaki alanda uzanmaktadır. Yapının ilk bölümleri Fatih Sultan Mehmet döneminde 15. yüzyılda Vezir Mehmet Paşa tarafından yapılmaya başlanmıştır. Daha sonraki dönemlerde çıkan yangınlar ve yer sarsıntıları ile tahrip olan çarşı yapılan onarım ve eklentilerle yeniden kullanıma çevrilmiştir.
    Çarşının üstü ve etrafı kapalı olduğundan “Kapalı Çarşı” olarak anılmaktadır. Geniş bir arazi üzerinde kurulu bulunan çarşıda 3.000’e yakın dükkân ve 60 sokak bulunmaktadır.
    Osmanlı döneminde her sokak orada yoğunlaşan zanaat gurubuna göre (kuyumcular terlikçiler aynacılar vb.) isimlendirilmiştir.
    Günümüzde çarşı içinde her meslek gurubuna ait dükkânlar bulunmaktadır.

Feshane
    Feshane II. Mahmut tarafından 1826’da Yeniçeri Ocağı’nın ortadan kaldırılıp yerine ikame edilen orduya giysi dikmek amacıyla kurulmuştur. Bugün restorasyon çalışmaları sonucu çok amaçlı bir tesis olarak hizmet vermektedir.
    tüm yaralarım gerçek ama onları bana veren tüm insanlar yalan ..

Yeni Üye
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    12

yazın arkadaşım bilişim eğitim merkezine gelmişti kurs için o gelince hepsini gezdik çok güzel çok tarihi hepsi kurs da çok iyi gitti hatta ben de sistem360 kariyer programı ile yazılım uzmanlığı kursuna başladım çok büyük faydası var sertfika da alacağız sonunda.

Bu Konudaki Etiketler