Foruminci.net

Teşekkür Teşekkür:  0
Beğeni Beğeni:  0
Beğenmedim Beğenmedim:  0
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Paradoks

Moderator EyLüL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    236

Standart Paradoks

Binlerce yıllık geçmişi olan paradokslar insanların kafasını devamlı meşgul etmiştir Aslında doğru gibi görülen bir önerme veya fikir tamamen yanlış olarak çıkar karşımıza Tam tersi de mümkündür; yıllarca yanlış zannettiğimiz olayların fikirlerin hesaplamaların doğru olduğunu görmek bizi şaşkınlığa ve hayrete düşürür

'çok mantıksız görünen aslında çok mantıklı bir değiş'
    'iki doğrunun veya yanlışın çelişkisi'
    'Soyut muhakemenin sona erdiği tezat'
    'Kağıt-kalem veya mantık ilüzyonu' (Galiba en güzel tanım bu!)
    Paradokslar ilginçtir eğlencelidir öğreticidir şaşırtıcıdır zihni açar
    Tarihte bilinen ilk paradoks örneklerini Epimenides vermiştir Giritli olan Epimenides:
    -'Bütün giritliler yalancıdır!' diyerek bizi çelişkiye götürür Şöyle ki :
    Eğer gerçekten giritliler yalancı ise kendisi de giritli olduğuna göre o da yalancıdır Yani söyledikleri yalandır(mesela yukarıdaki cümlesi) Bu cümle yalan olduğuna göre doğrusu şu olmalı:
    -'Bütün giritliler doğrucudur doğru söyler'
    O halde söylediği doğrudur Yani 'bütün giritliler yalancıdır'

Tarihten Diğer örnekler:

Fatih Sultan Mehmet'ten:

Bilindiği gibi Fatih genç yaşta padişah olmuştur Yaşı gençtir ama zekası ve inançları çok kuvvetlidir Yeni sultan olduğu yıllardır Birgün bir sefere gidilecekken ordunun başında babasının olmasını ister Ancak babası bu teklifi kabul etmez Fatih'in maksadı babasının ilminden ve tecrübesinden yararlanmaktır
    -"Eğer sen padişahsan geç ordunun başına Yok eğer ben padişahsam emrediyorum ordunun başına geçeceksin!"
    Babası Sultan Murat başka çare bulamaz ve orduya komutanlık yapar

Osman Yüksel Serdengeçti'den

Osman Yüksel'in milletvekili olduğu yıllardır Birgün meclis kürsüsünde kendisine laf atan vekillere dayanamaz ve:
    -"Bu meclistekilerin yarısı eşektir!" der ve iner kürsüden
    Bunun üzerine meclis karışır ve herkes kendisinden sözünü geri almasını ister Arkadaşlarının da ricası ile tekrar kürsüye çıkar ve zekasını gösteren ve vekilleri rahatlatan şu sözleri söyler:
    -"Bu meclistekilerin yarısı eşek değildir!"

Yaşanmış bir olay:

1974'teki Kıbrıs çıkarmasına katılan bir asker anlatıyor:
    "çok şiddetli bir taarruz vardı Mermiler kulağımızın dibinden geçiyordu Siperde daha önce hiç görmediğim bir asker yanıma yaklaştı Belli ki bizim birlikten değildi Bir zarf çıkardı ve:
    -"Memlekete dönünce bu zarfı üzerindeki adrese bırakır mısın?"
    -"ikimiz de döneriz inşallah" dedim
    Israrla kendisinin dönemeyeceğini benim ise memleketime ve aileme kavuşacağımı söylüyordu Biraz isteksiz de olsa zarfı aldım Ancak o çatışma sırasında birbirimizi kaybettik Taarruz bitip memlekete döndüğümden bir-iki yıl sonra eski eşyaları karıştırırken o zarfı buldum Unuttuğum görevi geç te olsa yerine getirmek için istanbul'a gittim üzerindeki adres Aksaray'da eski bir eve götürdü beni Kapıyı yaşlı bir amca açtı
    -"Merhaba amca Ben Kıbrıs'ta savaşan oğlunuzdan bir mektup getirdim Belki kendisi de gelmiştir"
    -"Bizim Kıbrıs'ta savaşan bir oğlumuz yoktu"
    Beni içeri davet ettiler Eşi bir fotoğraf albümü ile geldi Fotoğrafları gösterip:
    -"Sana zarfı bu genç mi verdi?"
    -"Evet çok iyi hatırlıyorum Buydu" ve işte o an beni şok eden ve hala aklımı başımdan alan şu cevabı verdi:
    -"Bu çocuk benim oğlumdu Fakat onu 15 sene önce Kore harbinde şehit verdik" "

Kanuni Sultan Süleyman'dan:

Süleymaniye Camiinin inşaası sırasında bir ermeni usta yanlış duvar yapması sonucu Kanuni tarafından cezalandırılır Ermeni usta sultandan şikayetçi olur Kadı ikisini de huzuruna çağırır Kanuni ve usta kadının karşısında ayakta beklemektedirler Karar açıklanır: "Kısas!" yani Kanuni de aynı şekilde cezalandırılacaktır Ermeni usta adalete hayret eder ve:
    -"Madem dininiz bu kadar adil hem davamdan vazgeçiyorum hem de müslüman oluyorum"
    Davadan sonra Kanuni kadıya:
    -"Eğer ben padişahım diye benim lehimde bir karar verseydin seni bu kılıcımla öldürürdüm"
    Kadı oturduğu minderin altından bir hançer çıkarır ve :
    -"Sultanım siz de eğer 'ben padişahım' diye kararıma itiraz etseydiniz ben de bu hançeri sizin kalbinize saplardım"

Bir Derviş:

Garip dervişin biri büyük bir köşkün önünden geçerken evin 'av meraklısı ve zalim' olan beyi yardımcıları ile ava gitmek için evden çıkıyorlardır Dervişle selamlaşırlar Aksilik bu ya o gün hiç birşey vuramadan dönerler Bey çok sinirlidir:
    -"Sabah ava giderken karşılaştığımız o dervişi bulun çabuk! Onun yüzünden işlerim ters gitti Uğursuzu getirin bana!"
    Yardımcıları hemen dervişi bulup beyin huzuruna çıkarırlar Bey kükrer:
    -"Bre uğursuz adam! Senin yüzünden elimiz boş geldik! Hiçbir şey vuramadık! Tiz vurun kellesini!"
    Derviş beye şöyle der:
    -"Beyim sabah selamlaştık Siz hiçbir şey vuramadınız Ben ise kellemi kaybediyorum Siz söyleyin hangimiz daha uğursuzuz?"

Kanuni Sultan Süleyman'dan:

Kanuni şehzadelerini muhteşem bir törenle sünnet ettirir Kısa bir süre sonra da veziri ibrahim Paşa'nın oğlu sünnet olur Törene Kanuni de davetlidir Birara Kanuni vezirine der ki:
    -"Söyle bakalım ibrahim Paşa Senin tören mi daha muhteşem benimki mi?"
    -"Elbette benimki sultanım"
    Kanuni şaşırır Sebebini sorar Vezir:
    -"Benim oğlanın düğününe koskoca cihan padişahı davetliydi ve geldi Sizinkinde böyle bir davetli var mıydı?" der
    Fatih gibi aşık olacaksın ki
    İstanbul gibi maşuk düşsün bahtına...

www.foruminci.net

MeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Blog Girişleri
    90
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tecrübe Puanı
    1000

Hiç yabancı değil ama..