Max Payne oyununu bitirir bitirmez gözerlimi 2. oyuna dikmiştim.Açıkçası ilk oyunun zorluğu beni 2. oyunu oynayıp oynamamakta tereddütte bırakıyordu.Daha ilk oyunun sinir krizlerini yeni atlatmışken 2.si herhalde beni psikolojik olarak bitirirdi.Korkarak Max Payne 2: The Fall of Max Payne oyununa başladım.Ancak korktuğum bu sefer başıma gelmedi.Serinin 2. oyunu ilki gibi krizler geçirtmedi bana.Çok rahat bir şekilde oynayıp bitirdim.Gerçekten şahane bir oyun olduğu herşeyinden belli oluyor.Şimdi bu oyunu Oyunlife farkıyla inceliyoruz.

Max Payne oyununu bitirir bitirmez gözlerimi 2. oyuna dikmiştim.Açıkçası ilk oyunun zorluğu beni 2. oyunu oynayıp oynamamakta tereddütte bırakıyordu.Daha ilk oyunun sinir krizlerini yeni atlatmışken 2.si herhalde beni psikolojik olarak bitirirdi.Korkarak Max Payne 2: The Fall of Max Payne oyununa başladım.Ancak korktuğum bu sefer başıma gelmedi.Serinin 2. oyunu ilki gibi krizler geçirtmedi bana.Çok rahat bir şekilde oynayıp bitirdim.Gerçekten şahane bir oyun olduğu herşeyinden belli oluyor.Şimdi bu oyunu Oyunlife farkıyla inceliyoruz.

"Dearest of All My Friends"
Oyuna bir hastahanede başlıyoruz.İlk oyunda her türlü çatışmadan burnu bile kanamadan çıkan Max Payne`in hastahanede ne işi olduğunu kendimize sorabiliriz.Sonra kendimize şu cevabı vereceğimizede eminim: "Demekki bu sefer yapımcılar biraz gerçekçiliğe gitmiş." Her neyse...Biz konumuza dönelim.Max hastahanede tipi kaymış bir vaziyette morga gidiyor.O an öğreniyoruzki Payne aşkı için dedektif Winterson`ı öldürmüş.Sonra olayın başlangıcına yani ilk oyunun bittiği yere gidiyoruz ve oradan başlıyoruz.Sonra olaylar zinciri ardı ardına gelişiyor kafamızdaki bütün soru işaretleri aydınlanıyor.Oyunu bitirdiğimizde kafamızda "gelecek oyunda ne olacak?" sorusundan başka hiç birşey kalmıyor.

O kadar insan öldürmüşsün bir dedektif çok mu?
Oyunun genel yapısı adam öldürmeye dayandığı için her bölümde adam öldürmek artık normal gelmeye başlıyor.Oyunun ana karakteri Max Payne dedektif.Ancak ben ömrü hayatımda böyle cani başka bir dedektif görmedim.Sorgu-sual yok direk adamlara dalıyor.Zaten siz dalmazsanız onlar dalıyor.Bazı bölümlerde Max`in uğruna dedektif öldürdüğü aşkı Mona`yıda yönetiyoruz ancak oynanış olarak bir değişme yok.Grafikler ilk oyunla kıyaslarsak aşmış vaziyette.Fizik motoru ise gerçekten eleştirmek için fazla söz bırakmıyor çünkü eleştirecek pek bir yanı kalmamış.Yinede oyunda bazı tuhaflıklar yok değil.Mesela bomba yediğinde Max hiç birşey olmamış gibi ayakta duruyor.Hatta patlamadan hiç fiziksel olarak etkilenmiyor bile.Sadece sağlık hanesine gerekli miktar yazılıyor hepsi bu.Ayrıca belirli bir miktar mermi harcadıktan sonra artık duvarlara ateş ettiğinizde duvarda izi kalmıyor.Bu da ilginç bir durum.Oyunun sesleri bu defa güzel olmuş artık kulağı tırmalamıyor.Artık melee attack kullanmak için illede levye veya baseball sopası seçmenize gerek yok çünkü zaten bu silahlar yok.Artık melee attack elimizdeki silahla düşmana vurmak şeklinde oluyor.Ayrıca elimizdeki silahı değiştirmeden molotov kokteyli ve bomba kullanmamızda güzel bir gelişme.Ayrıca zıplarken şarjör değiştirme işlemi yarıda kalmıyor.Bu sayede şarjör değiştirirken yakındaki düşmanların üstüne zıplayarak onları sere serip zaman kazanabiliriz.

Bullettime V2.0
İlk oyunda bulunan bullettime özelliği ikinci oyunada geliştirilerek uygulanmış.Artık ağır çekimde iken etraf kahverengi nostaljik bir renge bürünüyor ve meşhur kalp atışı eşliğinde daha bir keyifle adam öldürüyorsunuz."Keyifle adam mı öldürülür?" diyebilirsiniz ancak oyunda yapacak başka birşey olmadığı için maalesef keyifle adam öldürüyorsunuz.Ayrıca bullettime v1.0`da en büyük yakındığım atlarken özelliğin limitinden yeme olayını V2.0 ile aşmışlar.Artık Max Payne isteği kadar sağa sola uçabiliyor hiç bir sınırlama yok.Üstelik Bullettime limiti azaldığında kendi kendine geri kazanılıyor.İllede geri kazanmak için adam öldürmenize gerek yok.Birde bullettime ikiye ayrılmış.İlki sadece ağır çekim yapma ikincide hem ağır çekim yapıp hemde uçma.Burada karışıklığı önlemek adına güzel bir gelişme yapılmış.Uçmayı sevmeyenler combo özelliği kullanmayabilirler.Her tercihe ve beklentiye göre geliştirilmiş.Kısaca toparlamak gerekirse bullettime özelliği 2. oyunda en mükemmel hâle getirilmiş.

Cephaneliğimize bir göz atalım.Bakalım mutfakta neler var?
Oyun sırf adam öldürmeyle geçince hâliyle silahların önemi artıyor.İsterseniz oyundaki silahlara bir göz atalım kısaca.
Melee attack:Eğer elinizde bir silah varsa dipçiği ile düşmanlara saldırabilirsiniz.İşte bu özellik melee attack oluyor.
Molotov: Elinizdeki silah haricinde kullanabileceğiniz alternatif silah.Hiç silah değiştirmeden direk mangal sefasına geçebilirsiniz.
Grenade: El bombası.Kullanılışı molotov kokteyli gibi.Mangal sevmiyorsanız mısır patlatmak için ideal bir silah.Burada mısır temizlikçiler oluyor.
Beretta: Max`in 16 mermilik şarjöre sahip dedektif silahı.Silah kaybettiğimizde ilk bulduğumuz ve oyunun başlangıcında bize verilen silah.Isınma turları için kullanılıyor daha çok ama çift kullanarak desperado tarzıda dalabilirsiniz.Kullanımı sizin zevkinize kalmış.
Desert Eagle: İki mermide garantili öldüren güçlü bir tabanca.10 mermilik şarjörü var.Artık çift olarak kullanılabiliyor.
MP5: Oyuna eklenen yeni taramalı silahımız.Dürbünüyle oldukça kullanışlı.30 mermilik şarjöre sahip.Bu silahla direk kafaya çalışmanızı tavsiye ederim.
Ingram: Diğer adıyla Mac10.32 mermilik şarjöre sahip.Çift el kullanılabiliyor.Özellikle çift halde terör estiren bir silah.
Striker: Eski oyunun yıldızı şimdiki oyunun iyi silahlarından biri.Liderlik tahını kaybetmiş olsada seri shotgun sevenler için ideal çözüm.10 atışlık şarjörü var.
Shotgun: Çekmeli shotgunun modern versiyonu.Yakından eskisi gibi tek atışta uçurmayabiliyor bazen.7 fişek alıyor.Yakın mesafe çatışmalarda kullanılabilir.
Saveoff: Geçen oyundaki gibi silahtaki tüm cephaneyi bitirerek ancak bir adam öldürebiliyorsunuz.2 fişek alıyor.Zevk için kullanılabilir.
Kalashnikov: Meşhur AK47.M4`ten sonraki tercihiniz olsun.Yakın uzak mesafe ayırdetmeksizin süzgeçe çeviren bir silah.30 mermilik şarjörü var.Kullanmanız kesinlikle önerilir.
M4 Carbine: Önceki oyunda Colt Commando denen silahın ta kendisi.30 mermilik şarjörü var.Liderlik koltuğunu bu oyunda strikerdan alıyor ve en dehşet silah oluyor.Oyundaki "The Best" silahımız.Her evin ihtiyacı.
Sniper Rifle: Bildiğimiz sniper.5 mermilik şarjörü var tek bazende 2 mermide indiriyor.Bu oyundaki farkı ise artık sniper ile sağa sola atlayabiliyorsunuz.Artık sniper kullanmak çok zevkli olacak.Sadece Max kullanabiliyor bu silahı.
Dragnuv: Oyundaki seri sniperımız.10 mermilik şarjörü var.Ateş edilen yere göre tek veya 2 mermide düşmanı öldürüyor.Yalnızca Mona kullanabiliyor.

It Wasn`t over...
Son olarak oyun hakkında kısaca toparlamam gerekirse grafik ses ve oynanış olarak aşmış bir devam oyunuyla karşı karşıyayız.Eğer ilk oyunu beğendiyseniz bu oyuna kesinlikle bayılacağınıza eminim.Eğer oynamadıysanız şu anda durduğunuz hata.