Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan 6. kez olimpiyatlara katılarak bir ilke imza atmak isteyen milli yüzücü Derya Büyükuncu'nun A barajını geçmesi ve federasyonlarından izin alması gerektiğini söyledi.

Bozdoğan yaptığı açıklamada Show Tv'de yayınlanan Survivor yarışmasında birinci olan milli yüzücü Derya Büyükuncu'nun 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarına katılma hedefini gerçekleştirmesinin zor göründüğünü kaydetti.

Ahmet Bozdoğan federasyonlarının 35 yaşındaki milli sporcudan madalya ve gelecek beklentilerinin olmadığını bu nedenle Büyükuncu'ya yatırım yapmayacaklarını vurgulayarak Derya Büyükuncu'nun kendi imkanlarıyla hazırlanması gerektiğini ifade etti. Bozdoğan şunları söyledi:

''Derya Büyükuncu olimpiyatlara 6 kez katılan yüzücü bulunmadığını ve kendisinin Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi istediğini söylüyor. Gitmek istiyorsa önce (A) barajını geçecek. 2012 Olimpiyatları için getirilen (A) barajını bugüne dek 2 yıl önce 1 kez 200 metre kalifikasyon yarışında geçmiş. Barajı geçen başka bir derecesi yok. Yarışmalara katıldı antrenman yapmadı kas kuvvetinden kaybetti. Kişisel görüş olarak onun bu dereceyi geçmesinin mümkün olduğunu pek düşünmüyorum. İşi çok zor. Kendi kafasına göre de 'Ben barajı geçtim Türkiye adına olimpiyata gidiyorum' diyemez. Federasyondan izin alması gerekir. Müracaat ederse 'Ben Derya Ahmet Mehmet' tanımam. Türkiye'nin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Ancak önce müracaat etmeli. Bugüne kadar böyle bir müracaatı olmadı.''