Genel Bilgiler
Tunceli Meslek Yüksekokulu 1983-1984 Öğretim Yılında Fırat Üniversitesi bünyesinde Elazığ’da öğretime başlamış ilk mezunlarını 1985 yılında Elazığ’da vermiştir.1987-1988 Öğretim Yılında Tunceli’ye nakil edilmiştir. Daha sonra 22.05.2008 tarih 5765 sayılı kanunla 3 Fakülte 1 Meslek yüksekokulu 2 Enstitüden oluşan Tunceli Üniversitesi kurulmuştur. Amacımız ülkenin ihtiyacı olan ara insan gücü kadrosunu Atatürk İlkeleri doğrultusunda eğitilmiş Atatürk İnkılaplarını hayat felsefesi edinmiş Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen aydınlar olarak yetiştirmek; Türk kültürünü medeniyetini tarihini bilimsel araştırmalar ve kültürel faaliyetlerle halkımıza götürmektir.

Tunceli Üniversitesi kuruluş kanunu TBMM ‘ de kabul edildi.

3 fakülte 1 meslek yüksek okulu 2 enstitü ‘ den oluşan Tunceli Üniversitesi kuruluşuna dair 5765 sayılı kanun 22/05/2008 tarihli TBMM’ de kabul edildi.

5765 kanunun 1. Maddesi ile 28/03/1983 tarihli Yükseköğretim kurumları teşkilatı kanununa eklenen ek 102. Madde ile Tunceli’ de “ Tunceli Üniversitesi” adı ile yeni bir üniversite kurulmuştur. Tunceli üniversitesi’ ne toplam 1660 adet kadro tahsis edildi.

Kanun metni

Yükseköğretim kurumları teşkilâtı kanununda ve yükseköğretim kurumları öğretim elemanlarının kadroları hakkında kanun hükmünde kararname ile genel kadro ve usulü hakkında kanun hükmünde kararnameye ekli cetvellerde değişiklik yapılmasına dair kanun
Kanun no. 5765 kabul tarihi: 22/5/2008

Madde 1- 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı yükseköğretim kurumları teşkilâtı kanununa aşağıdaki ek maddeler eklenmiştir.

Tunceli üniversitesi
ek madde 102- Tunceli’de Tunceli Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur.
Bu üniversite;
a) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Mühendislik Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi ile Fırat Üniversitesi rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden
b) Fırat Üniversitesi rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Tunceli Meslek Yüksekokulundan
c) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden
oluşur.

Fiziki Mekan
Tunceli Üniversitemiz de öğrenci kantinimiz ihtiyaçları karşılayabilecek durumdadır. Tek katlı idari bina dersliklerin bulunduğu 3 katlı bir binamız mevzuttur. Üniversitemizde bir mini futbol sahası bir basketbol sahası ve bir voleybol sahası mevcuttur. Masa Tenisi Satranç gibi faaliyetlerin yapılabileceği televizyon izleyip sohbet edebilecekleri huzurlu bir ortama sahiptir.

Tunceli niversitesi