Ali Tufan Kıraç 17 Haziran 1972 de Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde dünyaya geldi.Türk Anadolu rock şarkıcı. Öğretmen bir babanın çocuğu olarak ilk öğrenimine doğduğu yerde başladı. 1982’de ilkokul dördüncü sınıftayken babasının tayini nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İlk orta ve lise eğitimini İstanbul Hasköy’de tamamladı.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdi. 1992 yılına gelindiğinde Ortaköy1994 yılında ilk demo kasetini hazırladı. Bir arkadaşının aracılığıyla TMC Film ile tanıştı. 1998 yılı Mayıs ayında ilk albümü Deli Düş piyasaya sürüldü. "Dağların Kadını" "Talihim Yok Bahtım Kara" ve "Ben Yolumu Bulurum" şarkılarına klip çekildi. bir barda sahne hayatına başladı. Kendi müziğini daha geniş kitlelere duyurma paylaşma arzusu sonucu
2000 yılı ocak ayında ikinci albümü Bir Garip Aşk Bestesi çıktı. İlk klip şarkısı "Gidiyorum"'un başarısının ardından Kıraç’ın dinleyici kitlesi arttı.[kaynak belirtilmeli] "Bir Garip Aşk Bestesi" ve "Karahisar Kalesi" adlı şarkılara da video klip çekildi.
2001 yılı Şubat ayında Funda Arar’la yaptığı düet albüm Sevgiliye Sevgililer Günü anısı olarak dinleyicilerle buluştu. Bu albümde "Sevgiliye" ve "Çeşminaz" parçalarına klip çekildi. Aynı yılın sonunda müzikseverlerle buluşan "Zaman" albümüyle geniş kitlelere sesini duyurmaya devam etti. Bu albümde "Endamın Yeter" "Gönül" "Kan ve Gül" "Yıllar Sonra" ve "Zaman" parçalarına klipler çekildi.
2002 yılında TMC Film’den gelen bir diziye jenerik ve müzik yapma teklifi müzikal yaşamında yeni bir kapı açtı. Zerda'nın jeneriği ve müzikleri geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. Milyonlarca izleyici her hafta dizide olacakların yanı sıra müzikleri yeni melodileri merakla beklediler. 2003 yılı baharında dizinin müziklerinden oluşan Zerda albümü müzik marketlerdeki yerini alarak başarılı bir satış grafiği yakaladı. Zerda’nın başarısını bir başka dizi Bir İstanbul Masalı takip etti. Yüksek izlenme oranı bulunan Aliye Binbir Gece ve Beyaz Gelincik adlı dizilerin müziklerine de imzasını atan Kıraç Aliye/Soundtrack'le adını daha çok duyurdu.[kaynak belirtilmeli]2003 AğustosKayıp Şehir için stüdyo çalışmalarına başladı. Albümde yer alan "Senden Başka" "Tek Hatıra" "Razıysan Gel" "Yalan" ve "Ayşe" adlı şarkılara video klip çekildi. ayında yeni albümü
Ayrıca Kıraç 2005 yılında ilki düzenlenen 1. Beyaz İnci Televizyon Ödülleri'nde Drama dalında Bir İstanbul Masalı adlı dizi ile En İyi Müzik ödülünü kazandı.
Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100. yılı için 2007 yılında bir de beste yaptı ve aynı sene Binbir Gece dizisinin müziğini yaptı. 2009 yılının sonlarında da Yolcu albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Ayşe Şule BİLGİÇ ile evli ve bir çocuk sahibidir